Představení 29. ročníku Slánského obzoru


středa 22. června od 17 hodin, malá galerie

V polovině června tohoto roku bude společností Patria, z.s. a slánským Vlastivědným muzeem za finančního přispění Města Slaný vydán již 29. ročník obnovené ročenky Slánský obzor, která přibližuje historické osobnosti a události našeho regionu.

Obsah Slánského obzoru je tradičně rozdělen do čtyř částí – Statě a pojednání, Portrétní galerie, Zprávy a Kronika.

V první části Slánského obzoru byla zveřejněna studie Milana Dundra Další zajímavé stromy ve Slaném, kterou autor uzavírá svůj přírodovědný text z loňského čísla. Příspěvky o středověké historii regionu mapují dějiny zaniklých lázní Šternberk i vývoj lidického léna na Slánsku. Jejich autory jsou Jiří Šíma a Martin Nedvěd.

Novější historii se věnuje Luboš Marek, který popsal vývoj kladenského četnictva v době první Československé republiky. Poslední dva příspěvky z novodobé historie jsou věnovány politickým dějinám Slaného – místní volební zápasy v letech 1919 a 1921 přibližuje Milan Hes příspěvkem Velké dějiny na malém městě a Zdeněk Víšek ve své studii zachytil dvě návštěvy T. G. Masaryka ve Slaném z let 1898 a 1921.

V další části Slánského obzoru „Portrétní galerie“ se Jan Kilián zaměřil na osudy slánského rodáka Jana Šultyse z Felsdorfu, Irena Veverková v stati Jiří Viktor Daneš, vědec, cestovatel, diplomat připomněla významného českého geografa a Milan Bárta zmapoval aktivity udavačky kladenského gestapa Marie Macourkové z Unhoště.

Dlouholetou vedoucí redaktorkou Slánského obzoru byla až do svého onemocnění na podzim roku 2021 historička Zora Dvořáková, která zemřela 26. 2. 2022. Její veřejnou a odbornou publikační činnost zhodnotila v úvodu 29. ročníku Slánského obzoru jeho současná šéfredaktorka Irena Veverková.

Veřejné uvedení Slánského obzoru se uskuteční ve středu 22. 6. 2022 od 17 hodin v Malé galerii Vlastivědného muzea, kde vystoupí předseda společnosti Patria Zdeněk Víšek s komentovanou prezentací své studie Návštěvy T. G. Masaryka ve Slaném pohledem dobových svědectví. Moderátorkou prezentace bude Irena Veverková.

Předsednictvo Patrie, z.s.

plakat 29 slansky obzor prezentace 2022

Luca Ciarla solOrkestra


koncert, úterý 14. června 2022 od 19 hodin, kaple Zasnoubení Panny Marie

Léto přivítáme stylově s Luca Ciarla solOrkestra. Je to italský houslista, elegantně balancující na žánrovém rozhraní jazzu, klasiky a lidové hudby, dokáže ve svém projektu solOrkestra za pomocí zvukových smyček vytvořit iluzi početného tělesa a zároveň udivovat virtuozitou.

Název současného Lucova projektu solOrkestra jasně odkazuje ke konceptu „orchestru jediného hráče“. Luca Ciarla si pomocí houslí, hlasu, perkusí a samozřejmě looperu vytváří přímo na pódiu bohatě aranžované předivo, které zároveň nechá vyniknout lahodnosti melodických nápěvů. Žádný ze zvuků evokujících třeba kytaru nebo violoncello přitom není naprogramovaný, ale skutečně živě před publikem zachycený do zvukové smyčky. Zároveň si může naše fantazie doplnit i další význam slůvka „sol“. V řadě jazyků znamená slunce, italsky sole, španělsky sol… V hudbě italského houslisty skutečně slyšíme konejšivou, prosluněnou i nostalgickou náladu středomořských lidových melodií. Prestižní italský deník Il Fatto Quotidiano výstižně popsal Lucovu hudbu jako „magické akustické svádění, ve kterém si každý může najít něco důvěrně známého, od ryzího folklóru po sofistikovaný jazz“. Stejně jako míchá zvukové stopy, žongluje Ciarla s psanými motivy i improvisingem, s minimalistickými postupy i exotickými postupy world music. Prvky pro svoji houslovou alchymii posbíral v rodném starobylém Termoli na březích Jaderského moře, jako student houslí a zároveň klavíru na konzervatoři, na hudebních akademiích ve Fiesole a Saluzzu a posléze amerických University Of Indiana a University Of Arizona, kde získal doktorát. Během úspěšné mezinárodní dráhy spolupracoval Ciarla s osobnostmi jako je americký basista Greg Cohen, americký pianista Chris Jarrett či italský saxofonista Daniele Sepe. Jeho koncertní aktivity sahají od Jižní Ameriky přes Jižní Afriku po Hong Kong.

V Praze houslista úspěšně vystoupil už v roce 2013, kdy vedl Luca Ciarla Quartet s akordeonem, kontrabasem a bicími nástroji. V projektu solOrkestra dokáže, že se obejde i bez podpory spoluhráčů a hudba přitom zůstane stejně pestrá a plná. Akce je pořádána ve spolupráci s Italským kulturním institutem.

Vstupenky v budou prodeji na místě v době konání akce za 100 Kč, případná rezervace je možná na emailu
rezervace@jazzclubslany.cz

(Text: Jazz Club SlanýWinking

JAZZove_vecery_Luca_Ciarla_solOrkestra

Zdeněk Miler nejen Krtek


výstava, 9. června—16. října 2022, galerie muzea

Ve
čtvrtek 9. června v 17 hodin bude ve výstavní galerii muzea zahájena hravá výtvarná výstava Zdeněk Miler nejen Krtek, kterou připravujeme spolu s Kladenským zámkem. Premiéra této mobilní expozice atraktivní formou představí osobnost kladenského rodáka, mezinárodně proslulého výtvarníka a režiséra, autora oblíbeného Krtečka Zdeňka Milera (1921—2011) a především jeho typické kreslené postavy zvířátek. Výstava určená zejména pro rodiny s dětmi nabídne mj. promítání animovaných filmů, dětský koutek, ale i jiné ukázky z unikátního díla Z. Milera a upomínkové předměty.

muzeum_nejen_krtek_2022_nahled_update

Narovnám záda, prorazím strop – přehled instalací


venkovní výstava soch, 27. května—16. října 2022, Slaný

V pátek 27. května byla slavnostně zahájena venkovní sochařská výstava
Narovnám záda, prorazím strop, kde je zastoupeno celkem čtrnáct autorů z různých ateliérů Akademie výtvarných umění v Praze. Zde je přehled všech instalací a mapa jejich umístění.

Mapa obr 1Mapa obr 2

Slánské muzejní léto II.


květen—září 2022

Druhý ročník úspěšného multižánrového kulturního festivalu, který opanuje královské město Slaný od května do září, je za dveřmi. Nevšední zážitky slibují zejména sochařská výstava v ulicích, Slánská muzejní noc, výstavy Zdeněk Miler nejen Krtek a Chvála ruční práce, připraven je dětský den, Staročeský jarmark a další menší akce. Kromě výstav a stálých expozic muzea navštivte také novou expozici opevnění města ve středověké
Velvarské bráně.

V pátek 27. května proběhne tradiční
Slánská muzejní noc, která je součástí 18. ročníku celostátního Festivalu muzejních nocí. V celém objektu muzea, knihovně, kapli, kině, zahrady u kina a ve hvězdárně se otevře pestrá nabídka rozmanitých aktivit pro malé i velké pod heslem „svoboda projevu“. Klíčovým bodem programu bude v 17 hodin zahájení venkovní sochařské výstavy absolventů a studentů několika ateliérů pražské Akademie výtvarných umění.

Významného regionálního výtvarníka, rodáka z blízkého Kladna, autora nesmrtelného Krtečka a dalších postav představí výstava
Zdeněk Miler nejen Krtek, kterou připravujeme spolu s Kladenským zámkem. Expozice určená hlavně dětem bude otevřena od 9. června. Doprovodným programem k výstavě bude Dětský den v pátek 22. července na Masarykově náměstí.

Následně 29. června bude otevřena druhá výstava v hlavní budově muzea, tentokrát nazvaná
Chvála ruční práce. Představí především výšivky a další práce s textilu. V tomto duchu bude laděna celá instalace složená z originálních předmětů ze sbírky muzea.

Poslední prázdninovou sobotu 27. 8. na vás čeká v naší pobočce - Národopisném muzeu v Třebízi - tradiční
Staročeský jarmark. Oblíbená akce v malebném prostředí starobylých statků v jádru vesnické památkové rezervace nabízí ukázky řemesel s možností zakoupení rukodělných výrobků, prohlídky muzejních expozic s lidovou architekturou a doklady prostého života na vsi před staletími, zábavu pro děti, hudební vystoupení, občerstvení a podobně. Na jarmarku otevřeme také obnovenou expozici mlynářství.

Součástí Slánského muzejního léta budou i další menší akce, jako noční prohlídky, procházky a podobně.
Slánské muzejní léto se koná za podpory Města Slaný a Středočeského kraje.

Slánské muzejní léto II.

Slánská muzejní noc a zahájení venkovní sochařské výstavy AVU


pátek 27. května 2022 od 16 hodin, budova muzea a další místa

V pátek 27. května od 16 hodin proběhne tradiční Slánská muzejní noc, která je součástí 18. ročníku celostátního Festivalu muzejních nocí. V celém objektu muzea, knihovně, kapli, kině, zahrady u kina a ve hvězdárně se otevře pestrá nabídka rozmanitých aktivit pro malé i velké pod heslem „svoboda projevu“. Klíčovým bodem programu bude v 17 hodin zahájení venkovní sochařské výstavy Narovnám záda, prorazím strop absolventů a studentů několika sochařských ateliérů pražské Akademie výtvarných umění – nejprestižnější výtvarné školy v ČR – pod patronátem akad. soch. Vojtěcha Míči. Díla od různých autorů tentokrát osídlí nejen střed města, navíc expozice bude doslova živá – v průběhu trvání výstavy budou vystavené sochy doplňovány a obměňovány. Program muzejní noci bude završen hudebním vystoupením Los Rumberos Trio (latin – salsa) pod vedením Petra Smetáčka v zahradě kina po 19. hodině. Vstup na celý program je zdarma.

muzeum_sochy_ve_meste_2022_nahledslanska_muzejni_noc_2022_oprava

Od klasiky k jazzu - koncert


Středa 11. května 2022 od 19 hodin, kaple Zasnoubení Panny Marie

Třetím letošním koncertem Kruhu přátel hudby bude v kapli muzea vystoupení
Českého saxofonového kvarteta spolu s kontrabasistou Markem Lustigem.

Kvarteto tvoří hráči, kteří ovládají hru na všechny typy nejvíce užívaných saxofonů. Jejich společnou motivací je nejenom dlouhodobý zájem o saxofon, ale i o hru v komorním ansámblu podložený dlouholetými zkušenostmi v klasické i jazzové hudbě.
Soubor založil v roce 2003 umělecký vedoucí
Roman Fojtíček, který prezentuje saxofon též ve spojení s klavírem nebo varhanami a hostuje v řadě předních českých symfonických orchestrů.
Radim Kvasnica je sice absolventem ČVUT, ale saxofonu se intenzivně věnuje od roku 1995 a má za sebou již bohatou praxi z mnoha pražských hudebních formací.
Otakar Martinovský dlouhodobě spolupracuje s řadou pražských jazzových a tanečních orchestrů (Traditional Jazz Studio nebo Orchestr Václava Hybše). Je uměleckým vedoucím Big Bandu Vladislava Brože.
Michal Kostiuk má za sebou bohaté muzikantské zkušenosti z orchestru opery Národního divadla a z různých žánrově odlišných seskupení (Klezmerim nebo Czech Philharmonic Jazz Band). Je členem Hudby Hradní stráže a Policie ČR.
České saxofonové kvarteto absolvovalo za dobu své existence desítky koncertů po celé České republice. Koncerty kvarteta se uskutečňují nejenom ve tradičních koncertních sálech, ale též i v prostorách kaplí, kostelů a katedrál. Soubor spolupracoval např. se zpěvačkou Dagmar Zázvůrkovou, se stepařem Miloslavem Saidlem a pravidelně účinkuje s Davidem Ebenem. Za výjimečnou lze označit spolupráci s orchestrem Národního divadla v Praze při nastudování a premiéře opery „Slzy Alexandra Velikého” skladatele Tomáše Hanzlíka v roce 2007. O dva roky později byla tato spolupráce na opeře stvrzena též nahrávkou z koncertu s Filharmonií Hradec Králové. V roce 2014 natočilo České saxofonové kvarteto spolu s Davidem Ebenem a vokálním souborem KrisKrosKvintet společné CD s názvem „5 voices & saxophones” a v následujícím roce prezentovalo tento projekt na prestižním 17. světovém saxofonovém kongresu ve fancouzském Štrasburku. Další úspěšnou nahrávkou bylo v roce 2016 hostování kvarteta na CD sopranistky Markéty Mátlové s názvem „Perfect Day”. V letošním roce České saxofonové kvarteto reprízovalo s orchestrem Damian operu Tomáše Hanzlíka „Lacrimae Alexandri Magni” v rámci Olomuckých barokních slavností také v Lipníku nad Bečvou a v Kroměříži.

Program koncertu:

Marc-Antoine Charpentier (1643—1704)
TE DEUM

Jean Baptiste Singelée (1812—1875)
PREMIER QUATUOR Op. 53 - 1. věta Andante - Allegro (1857)

Bohuslav Matěj Černohorský (1684—1742)
ČESKÁ FUGA

Antonín Dvořák ( 1841—1904)
SLOVANSKÉ TANCE - výběr

Bohuslav Martinů (1891—1959)
LOUTKY - Kolombína tančí, Nová loutka

Giacomo Puccini (1868—1924)
E LUCEVAN LE STELLE (Tosca)

George GERSHWIN (1898—1937)
A FOGGY DAY
PORGY & BESS - výběr
LOVE IS HERE TO STAY

Martinovský KPH květen 2022

Kozáci. Minulost a současnost.


přednáška, úterý 3. května 2022 od 18 hodin, malá galerie

První úterý v květnu proběhne v malé galerii muzea přednáška
„Kozáci. Minulost a současnost“. Vystoupí Eugenie Číhalová, členka Rady vlády ČR pro národnostní menšiny a dcera bělogvardějského důstojníka s kozáckými kořeny (její otec po evakuaci armády generála P. N. Wrangela z Krymu do Istanbulu přijal nabídku československé vlády, usadil se v Praze a vystudoval medicínu na Karlově univerzitě). Součást volného cyklu „NAŠE XX. STOLETÍ“, vstupné dobrovolné. Akci pořádá spolek Wotrubia.

Číhalová 3-5-2022-1

Velvarská brána a expozice opevnění města


Od 3. května 2022

Od května do října je pro vás opět otevřena jedinečná středověká památka Slaného - Velvarská brána, jediná zachovalá z původních čtyř městských bran. V celkem čtyřech podlažích je instalována nová expozice starého opevnění královského města Slaného, na níž se podílel také Archeologický ústav AV ČR Praha, v.v.i. Prohlídky objednávejte u průvodkyně muzea - buď osobně v hlavní budově muzea, na
tel. čísle 725 343 028 nebo e-mailem na pruvodce@muzeumslany.cz. Vstupné je 40 Kč.
Pokud nevíte, kde slánská "Velvarka" stojí, pak stačí dojít na Masarykovo náměstí a bránu spatříte v uličce na severní straně.

velvarská brána final plakát 2022

Loutna a akordeon – Doteky strun a kouzla měchu


koncert KPH, středa 27. dubna od 19 h, kaple Zasnoubení Panny Marie

Připomínkou významného
slánského nálezu notového záznamu prvních houslí k písňovému cyklu Loutna česká barokního skladatele Adama Michny z Otradovic bude dubnový koncert nazvaný Loutna a akordeon – Doteky strun a kouzla měchu. Na vystoupení v kapli Zasnoubení Panny Marie ve zazní skladby Antonia Vivaldiho, Clauda Debussyho, Johna Dowlanda, Ástora Piazzolly a dalších. Zahrají přední čeští interpreti obou nástrojů: Jitka Baštová (akordeon) a Jindřich Macek (loutna). Ke vstupence návštěvníci na místě obdrží tematickou publikaci.

kph plakat duben 2022 loutna a akordeon

Pěšky napříč republikou - Od východu na západ aneb 2222 mil po hradech a zámcích


přednáška, středa 20. dubna 2022 od 17 hodin, malá galerie

Třetí letošní přednáškou bude v malé galerii muzea příspěvek historika
PhDr. Martina Vostřela, Ph.D., (oddělení novodobých dějin Oblastního muzea v Lounech) na téma Pěšky napříč republikou – Od východu na západ aneb 2222 mil po hradech a zámcích. Tentokrát nás toulky nejen po vlasti české provedou od česko-slovensko-polského Trojmezí na Hrčavě přes Pováží, jižní Moravu, Vysočinu a jižní Čechy zpět na začátek cesty – na Trojmezí Čech, Bavorska a Saska. Vstupné je jako vždy dobrovolné.

plakat přednáška vostřel duben 2022