Vojska generála Vlasova v květnových dnech 1945

přednáška, sobota 4. května 2019 od 18 hodin, malá galerie muzea

Spolek Wotrubia a MS ODS Knovíz organizují za podpory Vlastivědného muzea ve Slaném a sdružení Občané města Slaného přednášku
Vojska generála Vlasova v květnových dnech 1945. První květnovou sobotu ji v malé galerii muzea přednese historik Pavel Žáček, první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a poslanec PS PČR. Je autorem knih „Prahou pod pancířem vlasovců. České květnové povstání ve fotografii“, „Vlasovci v boji za Prahu. Pomoc 1. ruské divize Ozbrojených sil KONR povstalé Praze, 5.—9. května 1945“ a celé řady studií k tomuto tématu [např. „Vlasovci německým pohledem. Anabáze 1. pěší divize Ozbrojených sil KONR na jaře 1945“, „Zákulisí "pochodu na Prahu“. Kdo vyjednával o vlasovské pomoci povstalcům“, „Belzebub proti ďáblovi. Tzv. sovětská mise, vlasovci a Pražské povstání“, či „Zlikvidujte Vlasova. Potvrzuji - zlikvidujte! Vyvrcholení akce "Voron" na pozadí pražského povstání“]. Vstupné je dobrovolné.

Přednáška Vlasovci 4-5-2019