Textilní nástěnky a bytový textil 1. poloviny 20. století

Zahájení — výstavní sál muzea 25. června 2009 v 16 hodin. Výstava potrvá do 16. srpna 2009.

Textilní nástěnky a bytový textil 1. poloviny 20. století
Čtvrtek 25. červnaneděle 16. srpna 2009 Výstavní sály muzea 274 01 Slaný, CZ

Kolekce bytového textilu od konce 19. století do poloviny 20. století představuje charakteristické znaky výbavy jak vesnického tak i městského obydlí, které se v této době výrazně prolínají. Výstavu, kterou připravilo Vlastivědné muzeum z vlastní rozsáhlé kolekce oděvu a textilu (přes 1500 sbírek) doplňují různé dobové vzorníky, ukázky dekorativních technik, s bohatým průvodním ilustračním materiálem.

Jedním z rozšířených typů textilií uvedeného období je textilní nástěnka. Nejčastěji je to vlastně lineární obrázek s barevnou výšivkou na bílém plátně. Ústřední motiv je často vsazen do ozdobného rámce s motivy reagujícími na starší předlohy konce 19. století, nebo na secesní a folklorizující ornament. Obrázek s postavou, nebo zátiším, nebo jiným motivem bývá často provázen textovým heslem. Podobný styl jako uvedené nástěnky představují i jiné textilie: vložky do polic, ložní prádlo, ručníky, a další textilie, vyhotovené především z bavlněného plátna.

Na výstavě je připraven pracovní koutek pro skupinky, nebo jednotlivce, kteří mají zájem ztrávit v muzeu příjemnou chvilku kreslením, prací s textilním materiálem, nebo podobným způsobem.