Prezentace 26. ročníku Slánského obzoru

čtvrtek 20. června 2019 od 17 hodin

V polovině června tohoto roku bude společností Patria,z.s, slánským Vlastivědným muzeem a Státním oblastním archivem v Praze – Státním oblastním archivem v Kladně za finančního přispění Městského úřadu ve Slaném vydán dvacátý šestý ročník obnovené ročenky Slánský obzor, která přibližuje historické události našeho regionu. Vedoucí redaktorkou této regionální ročenky je uznávaná historička a spisovatelka Zora Dvořáková.

Obsah Slánského obzoru je již tradičně rozdělen do čtyř tematicky různorodých částí – Statě a pojednání, Portrétní galerie, Zprávy a Kronika.
Statě a pojednání přinášejí celkem pět odborných textů, z nichž připomeňme především příspěvky ředitele slánského gymnázia M. Dundra o botanickém výzkumu Slánské hory, dále kladenské archivářky I. Veverkové o zapojení architekta Antonína Raymonda do válečného úsilí USA za první světové války a regionálního historika Z. Víška o průběhu 28. října 1918 ve Slaném.
V Portrétní galerii se čtenáři mohou seznámit především s životními osudy slánského rodáka a přeživšího holokaustu Luďka Eliáše, který zemřel loni v Ostravě ve věku 95 let. Autorem tohoto příspěvku je historik a učitel Milan Hes.
Zprávy pak obsahují například informace o úmrtí slánského občana a bývalého italského partyzána Marina Cavicchioliho [B. Hrabánková], o pořádání Staročeského jarmarku v Třebízi [P. Hložková] i o oslavách 360. výročí vzniku piaristického školství [Z.Víšek].
Rubrika Kronika, do které přispěli B. Franková, O. Judlová, M. Oliverius a L. Novotná, přináší souhrn společenských, politických, kulturních i sportovních událostí ve Slaném v roce 2018.

Veřejné uvedení Slánského obzoru se bude konat 20. června 2019 v 17 hodin v Malé galerii Vlastivědného muzea, kde vystoupí s komentovanou prezentací svého příspěvku Mgr. Milan Hes, Ph.D.

Pozvánka prezentace Slánského obzoru 2019