Představení nové vánoční publikace


sobota 27. listopadu 2021 od 15 hodin, kaple Zasnoubení Panny Marie

„Nastal nám den veselý… Adventní a vánoční zvyky na Kladensku a Slánsku“, tak zní název 2. rozšířeného vydání publikace Zdeňka Kuchyňky, ředitele Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, kterou ve spolupráci vydalo Město Slaný.

První adventní víkend není jenom časem, kdy se ve Slaném rozsvítí vánoční stromeček na náměstí, ale i příležitostí představit novou publikaci. Čtenáře provede českými zvyklostmi od svátků sv. Ondřeje až po Tři krále. Specifická část je věnovaná betlémům a jejich tvůrcům – nachází se zde vyobrazení doposud nepublikovaného barokního deskového betléma z býv. františkánského kláštera ve Slaném. Střípek do mozaiky doplňují vánoční lidové hry, několik receptů na vánoční jídla a cukroví, ale i vzpomínky místních pamětníků. Čtivou publikaci doprovází řada černobílých, ale i barevných fotografií nejen od Pavla Vychodila.

Kniha bude na místě k zakoupení za 199 Kč a po skončení akce si ji budou moci zájemci nechat podepsat autorem. Příjemnou slavnostní atmosféru s vůní jehličí doplní hudební zážitek z koncertu sopranistky Gabriely Eibenové s varhaníkem a dirigentem Adamem Viktorou. Oba jsou renomovaní specialisté v oblasti staré hudby. Před 20 lety společně založili celosvětově uznávaný soubor Ensemble Inégal, se kterým koncertovali po celé Evropě. Vstupné je dobrovolné.

plakat web