Ozvěny výstavy „Proti srsti“ — 1. město bez kožešin na světě

Pozoruhodnou zprávu jsme zaregistrovali v novém zpravodaji občanského sdružení Svoboda zvířat, které spolu s námi připravilo výstavu „Proti srsti“ (26. 3.—20. 5. 2010 v 1. patře muzea).

Zatímco v některých částech světa je produkce kožešin stále běžnou záležitostí, nalezneme i město, které má ambice stát se „1. městem bez kožešin na světě“. Jde o americký West Hollywood – součást sídelní aglomerace u Los Angeles. Následně citujeme zprávu Svobody zvířat:

Ozvěny výstavy „Proti srsti“ — 1. město bez kožešin na světě

Aktivisté spolu s kandidátem do městské rady oznámili začátek kampaně, jejímž cílem je vytvořit z pokrokového a moderního West Hollywoodu první město bez kožešin v USA. Podle organizátorů je vysoká pravděpodobnost, že se Městskou radu podaří přesvědčit k přijetí prvního zákona proti kožešinám v tomto státě, protože město už má v ochraně zvířat určitou tradici.

Už dříve zakázalo mimo jiné odstraňování drápků kočkám a obchodům se zvířaty obchodovat s tzv. psími velkochovy. V nové vyhlášce už nejsou vlastníci zvířat označovaní jako majitelé, ale jako „ochránci“.

Město bylo v roce 1989 prohlášeno „zónou bez krutosti ke zvířatům“ poté, co schválilo zákaz testování kosmetiky na zvířatech a zakázalo čelisťové pasti.

„Kampaň se netýká pouze zákazu kožešin, ale snaží se i zviditelnit West Hollywood jako centrum módy bez kožešin“, uvedl jeden z organizátorů kampaně.

Nezávislé skupiny, které se zabývají péčí o zvířata, uvádí, že tato iniciativa učiní z West Hollywoodu první komunitu ve Spojených státech (možná i na světě), kde by byly kožešiny zakázány.

Kandidát na radního John D´Amico mimo jiné řekl: „Zavázali jsme se, že se staneme místem bez krutosti ke zvířatům a dále už nemůžeme podporovat barbarský obchod s kožešinami tím, že bychom je prodávali v našem městě.“