Kresby Renáty Frančíkové

Ve výstavní síni Vlastivědného muzea budou od 21. listopadu vystaveny práce slánské malířky Renáty Frančíkové. Mimo jiné je autorkou kreseb v dětmi oblíbené knize Bořek, kluk ze znaku. Zahájení výstavy bude ve výstavní síni muzea 21. listopadu v 10 hodin.

Kresby Renáty Frančíkové
Sobota 21. listopaduneděle 20. prosince 2009 Výstavní síň v 1. patře muzea 274 01 Slaný, CZ

Zahajovací řeč paní Zdeňky Ortové

Milá Renátko Frančíková, vážení hosté,

Jsem přesvědčena, že perokresba je základním stavebním kamenem výtvarného umění. A ti, kdo se jí věnují, kdo touto technikou tvoří, patří mezi poctivé pracanty ovládající perfektně své řemeslo. Je to disciplína obtížná a časově náročná. Perokresbu ocení každý, kdo měl někdy možnost nahlížet výtvarníkům přes rameno, když jedním tahem pera vytvářejí dokonalou linku.

Když si Renata Frančíková volila jako výrazový prostředek pro své perokresby vhodný objekt, dala přednost dámskému klobouku. Mohla vybrat i jiný, současnější módní doplněk hlavy: třeba náušnice, čelenku nebo rovnátka.

Jenže klobouk je zkrátka klobouk.

Tato dámská pokrývka hlavy byla vždy nejpůvabnějším doplňkem každé ženy. Nosil se již ve středověku, kdy sloužil především jako ochrana před počasím, ale také jako výraz společenského postavení. Dnes již takovéto kloboukové kastování neznáme. Nezáleží na tom, zda jste pokladní v supermarketu či divadelní umělkyně, záleží jen na vašem osobním pocitu, na chuti experimentovat a cítit se příjemně.

Klobouk je nepřehlédnutelný doplněk, proto ho dnes volí jako součást garderoby spíše ženy odvážné a zdravě sebevědomé. Když se dobře rozhlédnete, tak Renata Frančíková zřejmě dobře ví, že velice krásně a elegantně působí, když si žena klobouček volně položí na jednu stranu hlavy a jemně ho nakloní do obličeje. Můžete sami posoudit, že stejně nenápadně rafinované jsou i perokresby Renaty Frančíkové. Jsou hravé, podněcují fantazii a cítíme se v jejich přítomnosti dobře.

Jsem přesvědčena, že pokud si žena nasadí klobouk, probudí se v ní dáma. A potká-li ji takto oděnou muž, probudí se v něm kavalír.

A jestliže my všichni spatříme perokresby Renaty Frančíkové, probudí se okamžitě to lepší v nás, protože víme, že jsme svědky něčeho mimořádného, co v nás evokuje něhu a smysl pro krásno. Přeji všem příjemný zážitek z této půvabné výstavy.

• Zahájení výstavy: Výstavní síň muzea 21. listopadu 2009 v 10 hodin
  • Výstavu můžete zhlédnout do 20. prosince 2009