Kouzlo starých loutek

výstava, 30. listopadu 2017—18. března 2018, výstavní síň muzea (1. patro)

V předvánočním čase otevíráme ve čtvrtek
30. listopadu v 17 hodin výstavu Kouzlo starých loutek. Unikátní soubor marionet vyřezal v roce 1930 Karel Růžička, vedoucí sekretář mezinárodní organizace YMCA v Kladně. V budově YMCA loutky hrály až do protektorátu, kdy byla činnost této organizace zakázána. Po válce fungovalo divadlo až do roku 1951, kdy činnost YMCA zakázal komunistický režim a kdy byly loutky naposledy představeny veřejnosti. Marionety s kulisami Vlastivědnému muzeu ve Slaném zapůjčila dcera Karla Růžičky, spisovatelka a historička PhDr. Zora Dvořáková. Expozice bude doplněna maňásky a prvky pro děti. Na akci spolupracujeme se společností Patria a Západočeským muzeem v Plzni. Výstavu doporučujeme doplnit v sobotu 9. 12. návštěvou "živého" loutkové představení v rámci Dne pro dětskou knihu, který pořádá Knihovna Václava Štecha.

poster_kulisy