Karel IV. – Otec vlasti

přednáška, 21. září 2016 od 17 h, malá galerie muzea

Touto akcí si připomeneme letošní 700. výročí narození českého krále a římského císaře
Karla IV. (1316—1378). Jeho odkazu promluví známý regionální historik a ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně PhDr. Zdeněk Kuchyňka.

Když na konci listopadu 1378 zemřel Karel IV. profesor pařížské university Vojtěch Raňkův z Ježova ho v pohřební řeči poprvé nazval titulem Pater patriae – Otec vlasti. A pozdější arcibiskup Jan z Jenštejna o Karlovi při této příležitosti řekl, že
„byl moudřejší než biblický král Šalamoun“. Přednáška se tedy pokusí v krátkosti nastínit Karlovy životní osudy a upozornit na některé jeho činy tak, aby si posluchači sami mohli udělat úsudek o tom, zda oba slavnostní řečníci na Karlově pohřbu měli, či neměli pravdu.

plakat kuchyňka karel iv 2016