PF 2020


Vážení přátelé slánského muzea,

přejeme vám všem krásné a pohodové svátky a jen to nejlepší v roce 2020.

PF 2020

Prodloužení výstavy


Výstava Kája Saudek ve Slaném je pro velký zájem veřejnosti prodloužena až do 31. ledna 2020.

Vánoční otevírací doba


Vlastivědné muzeum ve Slaném - hlavní budova

pátek 20. 12. ………9—16h
sobota 21. 12………9—16h
neděle 22. 12………9—16h
pondělí 23. 12..……ZAVŘENO
úterý 24. 12............ZAVŘENO
středa 25. 12………ZAVŘENO
čtvrtek 26. 12.........ZAVŘENO
pátek 27. 12.………9—16h
sobota 28. 12.…..…9—16h
neděle 29. 12. .……9—16h
pondělí 30. 12. ……ZAVŘENO
úterý 31. 12. ………ZAVŘENO
středa 1. 1. ………..ZAVŘENO
čtvrtek 2. 1. ….……9—16h

Velvarská brána a Národopisné muzeum v Třebízi
jsou v zimním období uzavřeny.

Kája Saudek - křest knihy Lips Tullian - další dobrodružství a komentovaná prohlídka výstavy


doprovodný program k výstavě, čtvrtek 12. prosince 2019 od 17 hodin, galerie muzea

Zveme vás do galerie muzea na komentovanou prohlídku výstavy Káji Saudka a křest zbrusu nové knihy Lips Tullian - Další dobrodružství, která nabídne dosud souborně nevydané příběhy oblíbeného komiksového hrdiny - loupežníka. Na akci bude jedinečná možnost koupě této nové knihy s výraznou slevou. Současně budete mít možnost si knihu nechat podepsat zástupci rodiny Saudkových, kteří knihu představí a provedou vás výstavou. Vážné zájemce o účast na akci žádáme, aby se předem nahlásili na e-mail HrabankovaB@seznam.cz nebo tel.: 603 105 042.

Kája Saudek Lips Tullian Další dobrodružství

Příběh Slunovratu


koncert, kaple Zasnoubení Panny Marie, 19. prosince 2019 od 19 hodin

Každou zimu nastává magický okamžik, kdy se noční království začne krátit a vláda slunečného dne prodlužovat. Na krátkou chvíli je jemné předivo času a prostoru narušeno, legendy se probouzí a otevírají se dveře do cizích světů. Zimní slunovrat je od nepaměti spjat s našimi životy ve formě mnoha tradic a rituálů. Pojďte si některé z nich s námi připomenout na koncert s názvem
Příběh Slunovratu za doprovodu podmanivé hudby Barbaruny, který proběhne v muzejní kapli za účasti slánských hostů. Vstupné 70 Kč.

Barbaruna_Slunovrat_Slany

Vánoční koncerty


kaple Zasnoubení Panny Marie, 11. a 12. prosince 2019 od 17 hodin

Vánoční koncerty žáků Základní umělecké školy ve Slaném se uskuteční 11. a 12. prosince od 17 hodin v kapli Zasnoubení Panny Marie.

Listopad 1989 ve Slaném

výstava, 12.—30. listopadu 2019, malá galerie

Výročí 30 let od
sametové revoluce 17. listopadu 1989 [a navazujícího období] připomíná výstava, která nabízí dobové fotografie, plakáty, noviny a další tiskoviny. Akce je součástí celostátního Festivalu svobody.

plakat listopad 1989 listopad 2019

Kladivo na čarodějnice


promítání filmu, čtvrtek 21. listopadu 2019 od 19:30, městské kino

Zveme vás do městského kina ve Slaném na ojedinělé promítání slavného českého historického filmu
Kladivo na čarodějnice. Jeden z diváky i kritiky nejlépe hodnocených snímků slavného režiséra Otakara Vávry (1911—2011) byl totiž natočen přesně před 50 lety a jeho hlavní motiv – zneužívání moci pro vlastní obohacení - je aktuální dodnes. Ne náhodou bude film vysílán v době 30. výročí konce komunistické diktatury v Československu a v den 370. výročí úmrtí Jaroslava Bořity hraběte z Martinic.

plakat kladivo na carodejnice listopad 2019

Družecký Quartet Družecký Quartet Družecký kvartet


koncert, středa 20. listopadu 2019 od 19 hodin, kaple Zasnoubení Panny Marie

Rovněž v kapli proběhne třetí podzimní koncert Kruhu přátel hudby, tentokrát zahraje
Družecký Quartet v mezinárodním složení: Ana Inés Feola – hoboj, Karol Gostyński – housle, Julie Kriechbaum – viola a Matyáš Keller - violoncello. Na programu budou kompozice skladatelů Kramáře, Beethovena, Fialy a Družeckého.

kph plakat listopad druzecky quartet 2019

53. Slánské jazzové dny


hudební festival, 8.—10. listopadu 2019, Městské centrum Grand a kaple Zasnoubení Panny Marie

Zanedlouho vám budou po roce opět otevřeny brány Městského centra Grand a kaple Vlastivědného muzea ve Slaném za účelem osvěžení smyslů a kultivace ducha při poslechu kvalitní jazzové, bluesové a další spřízněné hudby, neboť 53. ročník nejstaršího a bez přerušení stále fungujícího festivalu svého druhu v ČR již prochází podzimními slánskými ulicemi a brzy zaťuká i u vás doma a zeptá se, zdali už máte vstupenku. Jaký program jsme pro festivalové dny 8.—10. listopadu připravili tentokrát?

Pátek 8. 11., velký sál a přísálí Městského centra Grand od 18:30

Před zahájením programu ve velkém sále vás v přísálí zaručeně rozehřeje
Pražská dixielandová společnost se skladbami z dob dávno minulých, které však zůstávají dodnes inspirativní a do komplexní mozaiky jazzové hudby neodmyslitelně patří.

V poetické náladě souhry sametového hlasu
Stefanie Schlesinger a virtuozního vibrafonu Wolfganga Lackerschmida se ponese první vystoupení na hlavním pódiu. Aktuální projekt dvou renomovaných německých hudebníků představí velmi příjemnou polohu současného špičkového evropského jazzu.

Letošní držitel prestižní Ceny Gustava Broma, slovenský skladatel, kytarista a pedagog
Matúš Jakabčic přiveze do Slaného svůj CZ-SK Big Band, jehož hráči se vedle kapelníka rovněž podílejí na komponování skladeb tohoto moderního středoevropského orchestru.

Páteční večer završí patrně nejslavnější bluesrockový český kytarista
Luboš Andršt s proslulou kapelou Energit, založenou už v roce 1973 a brzy zakázanou komunistickými papaláši. Obnovená sestava včetně baskytaristy "Gumy" Kulhánka je příslibem kvalitní a řízné zábavy.

Popůlnoční koncert v Grandu provede stálice české alternativní scény, kapela
Už jsme doma mísící žánry nezařaditelným způsobem, která vznikla roku 1985 v Teplicích a v loňském roce vydala (po osmi letech) své deváté řadové album Kry, oficiálně pokřtěné na Špicberkách.

Sobota 9. 11., kaple vlastivědného muzea od 14:00

První koncert v muzejní kapli Zasnoubení Panny Marie bude patřit svébytnému solitéru v oblasti rytmické hudby, bubeníku
Pavlu Fajtovi, který se pohybuje na pomezí jazzu, world music, rocku či folku a je znám spoluprací s osobnostmi, jakými jsou Iva Bittová či Václav Koubek.

Sobota 9. 11., velký sál a přísálí Městského centra Grand od 18:30

V sobotu v přísálí vyslechneme nejprve
Ju Ju, pětičlennou kapelu mladého espritu, která prezentuje směs jazzu, drum´n´bassu, hip hopu a chytré současné elektroniky. Vlastní tvorbu nám zprostředkuje prostřednictvím nástrojů tradičních [kytara, trubka, bicí] i elektronických [klávesy, samplery].

Soul, jazz, funk, groove, blues, funky a world music - to jsou žánry, které ve svých živelných koncertech propojuje oblíbená česká formace
-123 minut, která se po letech vrací do Slaného s novým albem Les, nazpívaném cele česky, a zahájí druhý festivalový večer na hlavní stagi.

Brian Charette je přední americký hráč [a učitel] na piano a hammondovy varhany, kterého jsme ve Slaném slyšeli již na 48. SJD v triu kytaristy Willa Bernarda. Držitel řady ocenění přiletí do Slaného z New Yorku a s českými kolegy zahraje moderní, energický jazz. Brian si zahrál s mnoha slavnými jmény jazzu i dalších žánrů [Joni Mitchell, Chaka Khan, Paul Simon, Cyndi Lauper aj.].

Po letech se do Slaného vrací také mezinárodní projekt
Alvik, jenž osciluje mezi jazzem, popem, folkem a elektronickou hudbou. Šestičlenné seskupení přiveze vlastní kompozice, které nezřídka lákají k tanci - tak jako dosud poslední album Your Name Here.

Dvoudenní sérii koncertů v přísálí Grandu uzavře populární regionální skupina
Ex Post, dříve v obměněné sestavě vystupující jako Dynamo. Můžeme se těšit zejména na ověřené pecky interpretů jako Jimi Hedrix, The Cream a dalších.

Neděle 10. 11., kaple vlastivědného muzea od 14:00

Poslední vystoupení festivalu odehraje duo
Petr Smetáček - Carlo Zegarra Abanto. Petra Smetáčka známe jako multiinstrumentalistu spojeného především s formací Los Rumberos, kde působí i jeho kolega perkusista, původem z Peru. Očekávejte latinsko-americké osvěžení!

Vedle hudby můžete v salonku v 1. patře Grandu navštívit premiéru výroční výstavy věnované
Listopadu 1989 (slánské fotografie, plakáty, noviny...) a v galerii vlastivědného muzea expozici Kája Saudek ve Slaném.

Na závěr doplňme, že
předprodej vstupenek proběhne v pokladnách Městského kina a Městského divadla ve Slaném a na internetových stránkách https://www.kultura.slansko.cz/ a bude zahájen 21. října. Ceny: jednodenní celovečerní vstupenka (pátek / sobota) 450 Kč, sdružená dvoudenní na oba večery 750 Kč, koncerty v kapli po 170 Kč. Vstupenky budou samozřejmě k dispozici i na místě u vstupu.

Čekání na SJD si můžete zkrátit při
promítání nového amerického dokumentárního filmu Miles Davis: Birth of the Cool (2019), které proběhne ve středu 30. října od 19:30 v Městském kině.

Plakat_1200

Neznámé hudební prameny k dějinám slánských literátů v 16. století


přednáška, 14. listopadu 2019 od 17:00, malá galerie muzea

Hudbě ve vztahu k dějinám Slaného bude věnována přednáška prof. PhDr. Petra Daňka, Ph.D. (Ústav dějin umění AV ČR). Příspěvek bude věnován třem pramenům, které dokládají bohatou a zajímavou hudební praxi literátského bratrstva při kostele sv. Gotharda ve Slaném. Prvým je ve Vlastivědném muzeu nedávno objevený misál z počátku 16. století, který patří k významným tištěným pramenům k dějinám liturgie a liturgické hudby v Čechách raného novověku. Druhým je rukopis českých jednohlasých písní, který si slánští měštané pořídili v devadesátých letech 16. století a který je dnes uložen v Národním muzeu v Praze. Posledním je tisk mší císařského varhaníka Charlese Luythona, který patří mezi největší a nejnákladnější předbělohorské tisky. I ten byl nalezen teprve v nedávné době. Přednáška bude doplněna bohatou obrazovou dokumentací a zvukovými nahrávkami.
Vstupné je dobrovolné.

plakat danek prednaska listopad 2019

První pražská defenestrace 1416


přednáška, čtvrtek 24. října 2019 od 18:00, kaple Zasnoubení Panny Marie

Přednáška předního českého historika
prof. PhDr. Petra Čorneje, DrSc., osvětlí příčiny, průběh a důsledky 1. pražské defenestrace, zlomové události, která 30. července 1419 zahájila husitskou revoluci a zároveň byla nepřímou příčinou smrti rozporuplného českého krále Václava IV. Soustředí se též na problém husitského radikalismu, k jehož významným centrům tehdy náleželo i město Slaný. Zájemce přístupnou formou seznámí s výsledky nejnovějšího bádání o významných událostech, jejichž 600. výročí si letos připomínáme.
Vstupné je dobrovolné.

plakat defenestrace 1419 čornej 2019

Komorní orchestr Dvořákova kraje


koncert, úterý 8. října 2019 od 19 h, kaple Zasnoubení Panny Marie

V úterý 8. října proběhne v kapli Zasnoubení Panny Marie tradiční podzimní koncert
Komorního orchestru Dvořákova kraje. Vstupné je 85 a 65 Kč.

Program:
Henry Purcell (1659—1695)
Královna víl – suita pro smyčcové nástroje
Air, Monkeys dance, Dance for the followers of night, Chaconne

Jiří Ignác Linek (1725—1791)
Koncert pro varhany a orchestr C dur
Allegro oderato, Adagio, Allegro

přestávka

Antonín Dvořák (1841—1904 )
Romance f moll pro housle a orchestr op. 11

Edvard Hagerup Grieg (1843—1907)
Suita ve starém slohu Z časů Holbergových op. 40
Praeludium; Sarabande; Gavotte; Air; Rigaudon

Sólisté:
Pavel Černý, varhany
Viktor Mazáček, housle

Dirigent:
Václav Mazáček

kph plakat rijen kodk 2019

Lukáš Kmoch – Sochy ve Slaném


venkovní sochařská výstava, 3. listopadu—31. prosince 2019, Masarykovo náměstí a dvůr městského úřadu čp. 160

Až do konce roku je ve veřejném prostoru ve steřdu města otevřena
venkovní sochařská výstava Lukáše Kmocha (aka Gibbus) z Pelhřimova. Pětice kovových plastik byla zhotovena náročnou kovářskou technikou a představuje nezaměnitelný úkaz v kontextu současného českého sochařství. Stylizované postavy (S nadhledem, Drapion, Ion, Mezikmity a Harpagon) vybízí diváka k zastavení a zamyšlení. Vernisáž pro nejširší veřejnost s účastí autora proběhne ve čtvrtek 10. října od 17 hodin u kašny na Masarykově náměstí.

Na sochy nevstupujte ani se jich nedotýkejte. Instalaci neustále střeží kamerový systém městské policie.


plakat kmoch

Informace k výstavě Kája Saudek ve Slaném


Vstupné na výstavu včetně vernisáže činí
50 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti a studenty do 15 let a seniory od 65 let.

Zahájení výstavy proběhne v 2. patře hlavní budovy muzea ve
čtvrtek 19. září 2019 od 18 hodin.

Vstup na vernisáž je pro veřejnost
od 17:30.

Po zahájení výstavy je možné zakoupit si vybrané předměty s motivy z tvorby Káji Saudka.

V průběhu vernisáže nebudou poskytovány rozhovory pro média.

Více informací podá personál muzea v průběhu akce samotné.

Kája Saudek ve Slaném


výstava, 20. září 2019—31. prosince 2019, galerie muzea (2. patro)

vernisáž čtvrtek 19. září 2019 v 18 hodin

Ve
čtvrtek 19. září v 18 hodin v galerii muzea zahájíme výběrovou výstavu nejznámějšího českého komiksového kreslíře, malíře a ilustrátora Káji Saudka (1935-2015). Atraktivní expozice v galerii muzea nazvaná prostě Kája Saudek ve Slaném představí ukázky z autorovy tvorby napříč časem a tematickými okruhy. Návštěvník bude mít možnost se osobně setkat s několika postavami z filmů a komiksů, nahlédnout do fantastických Saudkových světů sci-fi i dávné historie.

V době trvání výstavy spatří světlo světa 2. díl souborného vydání komiksu
Lips Tullian, který, jak známo, pojednává o dobrodružstvích vyhlášeného náčelníka bandy lupičů, jenž má ovšem dobré srdce a pomáhá slabším před zlovůlí hamižných šlechticů. Tím nejzlotřilejším je domýšlivý a mstivý hrabě Martinic, jehož jméno je ostatně pojítkem komiksu s naším regionem. Vybrané originální listy z tohoto komiksu budou součástí výstavy.

Na výstavě si budete moci zakoupit plakáty, publikace, trička a další předměty s obrázky slavného kreslíře. Připravujeme také doprovodné programy, o nichž vás budeme včas informovat.

plakat-saudek-slany

Čeští exulanti v Sasku


přednáška, středa 25. září 2019 od 18:00, malá galerie muzea

Příspěvkem slánského historika Josefa Kadeřábka si připomeneme jednu z důležitých kapitol vývoje Českého království v „temném“ období po bitvě na Bílé hoře. Také ze Slaného odešla řada obyvatel do Saska především z náboženských důvodů a město tak přicházelo o své vzdělané měšťany.

plakat exulanti přednáška kadeřábek 2019

Chorus Laneum


koncert, středa 18. září 2019 od 19:00, kaple Zasnoubení Panny Marie

Zahájení koncertní sezóny Kruhu přátel hudby pro podzim 2019 a jaro 2020 smíšeným pěveckým souborem z Lán.

Tento soubor letos slaví 10. výročí existence a pod vedením dirigenta Vladimíra Doležala představí skladby od středověku až po současné autory (Morricone, Webber).

kph plakat zari lany 2019

Staročeský jarmark 2019


sobota 31. srpna 2019, 9—16 hodin, statky čp. 1 a 2 v Třebízi

Na poslední prázdninovou sobotu je v Národopisném muzeu v Třebízi připraven tradiční Staročeský jarmark. Letošní, již 11. ročník, opět přivítá řadu nadšenců tradičních řemesel, kteří předvedou svou práci a nabídnou k prodeji své originální výrobky. Občerstvení a program pro děti bude zajištěn. V areálu bude znít živá lidová hudba i starý flašinet. V ceně vstupného (50 Kč/20 Kč) je i vstup do stálých expozic muzea, v každou celou sudou hodinu pak s možností komentované prohlídky s průvodcem. Vrcholem programu bude slavnostní otevření nové expozice Zemědělství na Slánsku.

trebiz-plakat

Omezení provozu Velvarské brány


Vzhledem ke zjištěným závadám v elektroinstalaci Velvarské brány je naplánována generální rekonstrukce rozvodu elektřiny v objektu.
Než bude rekonstrukce hotova, není možné stávající rozvod využívat a tudíž v bráně nelze svítit jinak než přenosnými svítilnami. V tomto směru jsme nuceni omezit návštěvnický provoz brány na menší skupinky s průvodcem, aby nedošlo k ohrožení zdraví návštěvníků v potemnělém prostředí, zvl. na schodištích. K návštěvě doporučujeme přinést si vlastní elektrickou svítilnu ("baterku").
Prohlídky brány objednávejte předem. Omezení provozu platí až do odvolání.

Děkujeme za pochopení.

Prezentace 26. ročníku Slánského obzoru


čtvrtek 20. června 2019 od 17 hodin

V polovině června tohoto roku bude společností Patria,z.s, slánským Vlastivědným muzeem a Státním oblastním archivem v Praze – Státním oblastním archivem v Kladně za finančního přispění Městského úřadu ve Slaném vydán dvacátý šestý ročník obnovené ročenky Slánský obzor, která přibližuje historické události našeho regionu. Vedoucí redaktorkou této regionální ročenky je uznávaná historička a spisovatelka Zora Dvořáková.

Obsah Slánského obzoru je již tradičně rozdělen do čtyř tematicky různorodých částí – Statě a pojednání, Portrétní galerie, Zprávy a Kronika.
Statě a pojednání přinášejí celkem pět odborných textů, z nichž připomeňme především příspěvky ředitele slánského gymnázia M. Dundra o botanickém výzkumu Slánské hory, dále kladenské archivářky I. Veverkové o zapojení architekta Antonína Raymonda do válečného úsilí USA za první světové války a regionálního historika Z. Víška o průběhu 28. října 1918 ve Slaném.
V Portrétní galerii se čtenáři mohou seznámit především s životními osudy slánského rodáka a přeživšího holokaustu Luďka Eliáše, který zemřel loni v Ostravě ve věku 95 let. Autorem tohoto příspěvku je historik a učitel Milan Hes.
Zprávy pak obsahují například informace o úmrtí slánského občana a bývalého italského partyzána Marina Cavicchioliho [B. Hrabánková], o pořádání Staročeského jarmarku v Třebízi [P. Hložková] i o oslavách 360. výročí vzniku piaristického školství [Z.Víšek].
Rubrika Kronika, do které přispěli B. Franková, O. Judlová, M. Oliverius a L. Novotná, přináší souhrn společenských, politických, kulturních i sportovních událostí ve Slaném v roce 2018.

Veřejné uvedení Slánského obzoru se bude konat 20. června 2019 v 17 hodin v Malé galerii Vlastivědného muzea, kde vystoupí s komentovanou prezentací svého příspěvku Mgr. Milan Hes, Ph.D.

Pozvánka prezentace Slánského obzoru 2019

Upozornění


Z důvodu vysokých teplot a kolize s programem na Masarykově náměstí bude tuto sobotu 15. června muzeum výjimečně po celý den uzavřeno.

Memento mori


Výstava grafiky, 20. června—1. září 2019, galerie muzea (2. patro)

Vernisáž 19. června 2019 v 18 hodin

Výmluvný název letní výtvarné výstavy odkazuje jednak na obraz hrůz
třicetileté války, která v Čechách propukla před 400 lety a neblaze proměnila i naše město, jednak připomíná všudypřítomný, avšak rozumem vytěsňovaný strach z konce a vědomí naší vlastní pomíjivosti. Pokora před životem a memento naší vlastní smrtelnosti jsou přitom témata velmi aktuální i v současnosti, a to tím více, že jsme se odvykli vnímat hrozbu ukončení našeho pozemského bytí na osobní úrovni a známe jí spíše z televizních nebo počítačových obrazovek.

Výstava představuje originální grafické listy téměř padesáti významných představitelů současné české grafiky, ať už používají jakýkoli styl a techniku. Spojuje je členství v
Sdružení českých umělců grafiků – Hollar, které je spolupořadatelem této výstavy, jež má ve Slaném svou českou premiéru. Zástupci Hollaru Pavel Piekar a Karel Žižkovský pronesou úvodní slovo na vernisáži výstavy.

Přímou slánskou výtvarnou inspirací pro vznik výstavy je obraz označovaný jako pohřební štít Martiniců či Memento mori, který naleznete v kapli Zasnoubení Panny Marie bývalé piaristické koleje (dnes muzeum). Je součástí kompletu čtyř obrazů, které po staletí zdobily Martinickou kapli (dnes kaple sv. Ondřeje) v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Obrazy odkazující na lidskou pomíjivost i zbožnost rodu Martiniců (vedle samotného Mementa jde o obrazy piety, vystoupení duší z očistce a umírajícího Jaroslava Bořity z Martinic) nechal k roku 1657 zhotovit nejvyšší purkrabí českého království, pán Slaného a syn Jaroslava Bořity – Bernard Ignác Jan hrabě z Martinic (1614—1685). Ten navázal na odkaz svého otce a mj. dokončil rekatolizaci Slaného, které bylo před třicetiletou válkou hrdým, převážně utrakvistickým královským městem a po válce leželo v troskách, jež se již nikdy neobrátily ve svou někdejší slávu. Autorem obrazů je významný pražský barokní malíř Antonín Stevens.

Memento mori plakát výstava Slaný Hollar

Abecední soupis vystavujících autorů:

Fanis Ainacidis, Mikoláš Axmann, Libor Beránek, Jan Blaha, Martin Dyrynk, Petr Fiala, Eduard Halberštát, Petr Hampl, Jiří Hanuš, Eva Hašková, Miroslav Hlinka (host Hollaru), Xénia Hoffmeisterová, Pavel Hora, Helena Horálková, Zbyněk Hraba, Said Ismail, Zbyněk Janáček, Jan Kavan, Anna Khunová, Jan Kocman, Vojtěch Kovářík (host Hollaru), Markéta Králová, Ivo Křen, Michaela Lesařová-Roubíčková, Martin Manojlín, Eduard Milka, Martin Mulač, Lubomír Netušil, Michal Novák, Berenika Ovčáčková, Petr Palma, Pavel Piekar, Martin Raudenský, Martin Salajka, Josef Saska, Jaroslava Severová, Pavel Sivko, Miloš Sláma, Jiří Slíva, Hana Storchová, Karel Šafář (in memoriam), Marie Michaela Šechtlová, Jan Šafránek, Petr Štěpán, Eva Vlasáková, Lenka Vojtová a Karel Zeman.

Memento mori Martinic kaple


Slaná muzejní noc


pátek 31. května 2019, 16:00—22:00, areál muzea, knihovny a městského kina

Na odpoledne a večer posledního pátku v květnu je připravena
Slaná muzejní noc, jež je součástí celostátního Festivalu muzejních nocí (17. 5.—8. 6.). Tematicky se vracíme k legendárním kořenům našeho města – původní raně středověké osady, kde byla z minerálního pramene vyvářena sůl, tedy velmi cenná komodita, která se jinak draho dovážela z ciziny. Sůl je pro náš život nezbytná stále a nabývá mnoha forem, jak uvidíte v areálu muzejní budovy a blízkém okolí: na programu jsou mj. ukázky pokusů nejen se solí, ochutnávky slaných jídel, výtvarný workshop, hra pro děti a další. Vedle muzea bude akce probíhat také v Knihovně V. Štecha, infocentru a městském kině. Důležitým bodem večera bude zahájení výstavy Sladké naše snění. Tentokrát představíme rekonstrukci ložnice našich předků.

plakat-muzejni-noc-flata4-loznice-press

Koncertní večer komorních sólistů PKF a ČF


koncert, středa 22. května 2019 od 19 hodin, kaple Zasnoubení Panny Marie

Zveme Vás do kaple Zasnoubení Panny Marie na výjimečný
Koncertní večer klasické hudby ze série KPH. Vystoupí sólisté Pražské komorní filharmonie a České filharmonie Lenka Filová – hoboj, Dominik Trávníček – viola, Martin Fila – klavír. V programu zazní kompozice Wolfganga Amadea Mozarta, Roberta Schumanna, Carla Nielsena a Antonína Dvořáka.

kph plakat květen 2019

Husitské slavnosti 2019


Image.ashx

Vojska generála Vlasova v květnových dnech 1945


přednáška, sobota 4. května 2019 od 18 hodin, malá galerie muzea

Spolek Wotrubia a MS ODS Knovíz organizují za podpory Vlastivědného muzea ve Slaném a sdružení Občané města Slaného přednášku
Vojska generála Vlasova v květnových dnech 1945. První květnovou sobotu ji v malé galerii muzea přednese historik Pavel Žáček, první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a poslanec PS PČR. Je autorem knih „Prahou pod pancířem vlasovců. České květnové povstání ve fotografii“, „Vlasovci v boji za Prahu. Pomoc 1. ruské divize Ozbrojených sil KONR povstalé Praze, 5.—9. května 1945“ a celé řady studií k tomuto tématu [např. „Vlasovci německým pohledem. Anabáze 1. pěší divize Ozbrojených sil KONR na jaře 1945“, „Zákulisí "pochodu na Prahu“. Kdo vyjednával o vlasovské pomoci povstalcům“, „Belzebub proti ďáblovi. Tzv. sovětská mise, vlasovci a Pražské povstání“, či „Zlikvidujte Vlasova. Potvrzuji - zlikvidujte! Vyvrcholení akce "Voron" na pozadí pražského povstání“]. Vstupné je dobrovolné.

Přednáška Vlasovci 4-5-2019

Poslanci za Slánsko na Říšské radě ve Vídni


Přednáška Mgr. Fabiniho dne 25. dubna 2019 je pro nemoc zrušena.

Všem zájemcům se tímto omlouváme.Výstavu
Poslanci na Říšské radě ve Vídni za slánský volební obvod doprovodí přednáška hlavního autora expozice, historika Mgr. Pavla Fabiniho z Masarykova ústavu a archivu AV ČR právě o poslancích ze Slánska na vídeňské půdě. Mgr. Fabini představí významné osobnosti, které náš region zastupovaly v rakouském mocnářství. Jednou z nich byl Jindřich Jaroslav hrabě Clam Martinic (1826—1887), jehož socha byla nedávno vrácena do důstojného prostředí Pantheonu Národního muzea v Praze.

Poslanci za Slánsko - přednáška  - Fabini - plakát


Trio Bergerettes – koncert KPH


středa 17. dubna 2019 od 19 hodin, kaple Zasnoubení Panny Marie

Pro milovníky klasické hudby je na
středu 17. dubna připraven koncert tria The Bergerettes ve složení Barbora K. Sejáková – klavír, Daniela Oerterová – housle a Tomáš Strašil – violoncello z cyklu koncertů Kruhu přátel hudby. Díla skladatelů Josepha Haydna, Josefa Suka, Luboše Sluky a Antonína Dvořáka zazní tradičně v kapli Zasnoubení Panny Marie.

kph plakat duben 2019

Dny indické kultury ve Slaném


slany_dny_indicke_kultury_plakat

Přemysl Martinec – Opravář monster


výstava, 22. března—2. června 2019, galerie muzea (2. patro)

První výtvarnou výstavou letošního roku bude Opravář monster - Nejen obrazy
Přemysla Martince. Autor (*1957), člen Skupiny česko-slovenských surrealistů, který trvale žije nedaleko Mělníka, představí svou tvorbu z posledních let – malby, fotografie i prostorové objekty. Martincův charakteristický rukopis vznikl již v 80. letech a je naprosto nezaměnitelný. Na vernisáži, která je připravena na čtvrtek 21. března od 17 hodin v galerii muzea, proběhne mj. závěrečná fáze kolektivní surrealistické hry „Znamenitá mrtvola – 3D“.

plakat-vystava-final

Poslanci na Říšské radě ve Vídni za slánský volební obvod


výstava, 14. března—5. května 2019, výstavní síň (1. patro)

Ve středu
13. března v 17:00 zahájíme výstavu na historické téma, kterou připravujeme ve spolupráci s Mgr. Pavlem Fabinim z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR a Oblastním muzeem v Lounech. Které osobnosti zastupovaly město Slaný v parlamentu za časů císaře Františka Josefa I.? Jakým způsobem byly nominovány? A jak tehdy vůbec probíhaly parlamentní volby do instituce, která se v mnohém podobala dnešnímu evropskému parlamentu? Odpovědi na tyto otázky přiblíží expozice, která široké veřejnosti představí osobnosti, jež reprezentovaly v letech 1873 až 1907 sedm měst volebního obvodu – Slaný, Louny, Rakovník, Unhošť, Kladno, Nové Strašecí a Velvary.

PlakátSlaný

Koncert barokní hudby s představením dvou publikací


koncert-publikace-2019

Regio Slanensis VII


přednáškový cyklus
gymnázium Slaný a kaple muzea, 12.—27. března 2019


7. ročníku přednáškového cyklu Regio Slanensis, který připravujeme za podpory Města Slaného a ve spolupráci se slánským gymnáziem a Patrií, z.s. Vedle pracovníků muzea stáli u zrodu tohoto projektu na přelomu let 2012—13 tehdejší starosta města RNDr. Ivo Rubík a archeolog a čestný občan města PhDr. Václav Moucha, CSc.

Regio Slanensis VII zahájí v úterý 12. března PhDr. Libor Svoboda, Ph.D. příspěvkem o překračování hranic ČSSR v době existence železné opony, moderním dějinám se budou věnovat i některé další příspěvky. Kompletní program celého cyklu naleznete na samostatném plakátu.

Program vyvrcholí dvěma vernisážemi v hlavní budově muzea:
Nejprve ve spolupráci s Mgr. Pavlem Fabinim z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR a Oblastním muzeem v Lounech
ve středu 13. března v 17 hodin zahájíme výstavu Poslanci na Říšské radě ve Vídni za slánský volební obvod. Které osobnosti zastupovaly město Slaný v parlamentu za časů císaře Františka Josefa I.? Jakým způsobem byli nominováni? A jak tehdy vůbec probíhaly parlamentní volby do instituce, která se v mnohém podobala dnešnímu evropskému parlamentu? Odpovědi na tyto otázky přiblíží expozice, která široké veřejnosti představí osobnosti, jež reprezentovaly v letech 1873 až 1907 sedm měst volebního obvodu – Slaný, Louny, Rakovník, Unhošť, Kladno, Nové Strašecí a Velvary.

První výtvarnou výstavou letošního roku bude Opravář monster: Nejen obrazy Přemysla Martince. Autor (*1957), člen Skupiny česko-slovenských surrealistů, který trvale žije nedaleko Mělníka, představí svou tvorbu z posledních let – malby, fotografie i prostorové objekty. Martincův charakteristický rukopis vznikl již v 80. letech a je naprosto nezaměnitelný. Na vernisáži, která je připravena na čtvrtek 21. března od 17 hodin v galerii muzea, proběhne mj. závěrečná fáze kolektivní surrealistické hry „Znamenitá mrtvola – 3D“.

Sedmý ročník cyklu bude završen ve středu 27. března od 19 hodin koncertem klasické hudby v kapli Zasnoubení Panny Marie; současně tak zahájíme další sezónu Kruhu přátel hudby, který je ve Slaném činný již od 40. let. S programem Hudba královen vystoupí umělecká ředitelka orchestru Queens of Classic Soloflutist Žofie Vokálková (flétna) a Zbyňka Šolcová (harfa), která často hraje mj. na Pražském hradě a zámku v Lánech.

Regio Slanensis VII plakat

Českoslovenští legionáři 1914—1920


přednáška, malá galerie, středa 20. února 2019 od 17:00

Výstavu
Pohledy z bojiště, která připomíná konec 1. světové války, doprovodí přednáška o čs. legionářích, kterou připravují kolegové z lounského muzea a která představí některé typy vojáků v 1. světové válce, působení čs. legií a příklady konkrétních osudů legionářů ve Velké válce. Hlavním přednášejícím bude historik Mgr. Jiří Líšťanský. Vstupné je dobrovolné.

plakat listansky legionari prednaska 2019

Židovská mystika


přednáška, čtvrtek 31. ledna 2019 od 17:00, malá galerie

První letošní přednáška je připravena na exotické téma Židovská mystika, kterou Vám představí znalec Blízkého východu, hebraista, oblíbený průvodce a cestovatel Mgr. Karel Hrdlička z Plzně. Nahlédněme do dědictví starého orientu, které může být aktuální i v dnešní uspěchané době.

plakat hrdlicka zidovska mystika 2019

Archeologický výzkum silnice I/16 Slaný – Velvary


Screenshot 2019-01-04 15.18.00