PF 2019


PF 2019 Vlastivědné muzeum ve Slaném

Vánoční otevírací doba


Vlastivědné muzeum ve Slaném – hlavní budova

Pátek 21. 12. 9—16h
Sobota 22. 12. 9—16h
Neděle 23. 12. 9—12h
Pondělí 24. 12. Zavřeno
Úterý 25. 12. Zavřeno
Středa 26. 12. Zavřeno
Čtvrtek 27. 12. 9—16h
Pátek 28. 12. 9—16h
Sobota 29. 12. 9—16h
Neděle 30. 12. 9—16h
Pondělí 31. 12. Zavřeno
Úterý 1. 1. Zavřeno
Středa 2. 1. 9—16h


Velvarská brána a Národopisné muzeum v Třebízi
jsou v zimním období uzavřeny.

Anděl Páně zlámal sáně (a my je opravili)


zimní výstava, od soboty 1. prosince 2018, galerie muzea (2. patro)

Od prvního prosincového dne je možné navštívit v galerii muzea tématickou vánoční výstavu věnovanou zimním radovánkám. Expozici dominují krásné dřevěné panské saně, které byly v nedávné době odborně zrestaurovány, a jsou právě na zimní výstavě poprvé představeny veřejnosti. Více se o kouzelné proměně saní dozvíte na výstavě (včetně fotodokumentace stavu saní před opravou) a na
webu muzea v Třebízi. Panské saně doplňujeme dalšími saněmi a sáňkami ze sbírek našeho muzea, starými lyžemi, bruslemi, ale i příslušným oblečením a dalšími vhodnými doplňky. Zimní atmosféru dokreslují černobílé fotografie zasněženého Slaného. Výstava je určena pro děti, rodiče i prarodiče a všechny milovníky sněhu. V muzeu totiž, na rozdíl od venku, padá!

andel-sane-plakat-press

Vánoční koncerty v kapli Zasnoubení Panny Marie


Prosinec 2018

V adventním čase je pro milovníky hudby v kapli Zasnoubení Panny Marie připraveno několik koncertů s vánoční tématikou.

V sobotu
1. prosince v 19:30 proběhne Vánoční koncert Simony Klímové. Hostem zpěvačky bude kapela Bob a bobci.

V neděli
2. prosince v 18 hodin se v kapli uskuteční koncert učitele hudby slánské ZUŠ Jaroslava Pelikána.

Ve středu
5. prosince v 19 hodin kaplí zazní koncert Kruhu přátel hudby – Lidové Vánoce v českých a moravských vesnicích. Účinkují: doc. Miloš Černý - housle, dudy, zpěv; Eva Šašinková – kontrabas, zpěv a Michal Horsák - cimbál. Koncert je provázen vyprávěním o dobových zvycích, vánočních písních a koledách od regionů Chodska až po Jihomoravské vesnice.

V úterý
11. prosince v 18 hodin bude v kapli slavnostně zakončen 7. ročník festivalu Varhany znějící 2018 – Slaný a Velvary & Zlatníky a Psáry.

Na čtvrtek
13. prosince v 17 hodin připravili Vánoční koncert žáci slánské ZUŠ.

V pátek
14. prosince ve 20 hodin proběhne poslední vystoupení letošní sezóny Jazz Clubu - Tom Vybíral Trio na vánočním jazzovém večeru. Trio ve složení Tomáš Vybíral – bicí, František Krtička – piano, vibrafon, Ondřej Štajnroch – basa vystoupí s vlastními skladbami. Hostem koncertu bude zpěvačka Zuzana Dumková.

V sobotu
15. prosince v 16 a 18 hodin proběhnou dva Vánoční koncerty sdružení Consortium Camerale Slanense, na kterém vystoupí společně s kladenským souborem Sluníčko a Flauti Vivace.

Na úterý
18. prosince v 17 hodin připravili Vánoční koncert žáci ZŠ ve Slaném Na Hájích.

V pátek
21. prosince v 17:30 hodin zakončí letošní sérii vánočních vystoupení Vánoční koncert studentů slánského gymnázia pro rodiče, učitele a přátele hudby. Vystoupí zde hudební tělesa slánského gymnázia, školní pěvecký sbor Achach a studentský komorní orchestr Ensemble Academia. Zazní české i světové koledy v originálním podání a další zajímavé skladby. Orchestr a sbor řídí Matěj Bartoň. Vstupné dobrovolné.


kph plakat prosinec 2018

Koncert Tara Fuki


sobota 17. listopadu od 14:30, Kaple Zasnoubení Panny Marie

V rámci
52. ročníku festivalu Slánské jazzové dny proběhne v muzejní kapli koncert dua Tara Fuki.

Komorní česko-polské duo Tara Fuki, které vzniklo po setkání obou protagonistek v Brně roku 2000, Vám nabídne momenty odpolední kontemplace v kapli Zasnoubení Panny Marie slánského muzea. Hudba inspirovaná mnoha různými žánry, zasněným pohledem do dálek i do tajemných hlubin ženského nitra slaví úspěch po celé Evropě i Střední Americe. Harmonický tandem, který je držitelem dvou ocenění české Akademie hudby a autorem pětice řadových alb, popisuje také jedna z básní Ester Kočičkové:

Tělo vedle těla
a čelo na čelo
To dobré býti musí
i kdyby nechtělo
Ta těla navíc ženská
a cella violí
To tak dobré být může
až muže zabolí.......

Tara Fuki 1Tara Fuki 2

Pohledy z bojiště – doprovodný program


středa 7. listopadu 2018 od 17:00, malá galerie a výstavní síň muzea

Na výstavu
Pohledy z bojiště – 1. světová válka ve fotiografii a korespondenci ze Slánska se bohužel nevešlo vše, co souvisí s tématem a stojí za vystavení. Také proto jsme pro Vás připravili netradiční komponovanou akci coby doprovodný program k výstavě. Vybrané snímky včetně těch nevystavených v malé galerii promítnou a okomentují spoluautoři výstavy PhDr. Michal Rybák (vnuk fotografa Jindřicha Bišického) z Velvar a Mgr. Zdeněk Víšek (předseda Patrie, z.s. a gymnaziální učitel dějepisu), který se věnuje osobnosti Josefa Kyliese. Výklad doplní ředitel muzea Mgr. Jan Čečrdle a jako překvapení vystoupí také náš speciální host a současně znalec 1. světové války. Vstupné je dobrovolné.

plakat doprovodny program pohledy z bojiste listopad 2018

Pohledy z bojiště – 1. světová válka ve fotografii a korespondenci ze Slánska


výstava k 100. výročí konce 1. světové války, 25. října 2018—24. února 2019, výstavní síň muzea (1. patro)

Zveme Vás na vernisáž výstavy
Pohledy z bojiště – 1. světová válka ve fotografii a korespondenci ze Slánska ve středu 24. října v 18 hodin do výstavní síně v 1. patře muzea, kde budete moci mj. ochutnat stylovou nabídku občerstvení ze slánského pivovaru a restaurace Továrna. Výstava, která by nemohla vzniknout bez skvělé spolupráce s místními sběrateli a odbornou pomocí Vojenského historického ústavu, nabídne tři unikátní pohledy do dění tzv. Velké války, jejíž 100. výročí ukončení si spolu s oslavou vzniku samostatného Československa v říjnu připomeneme.

Jak název napovídá, představeny budou dvě kolekce fotografické a jedna kresebná. Nejstarší jsou ručně malované pohlednice malíře a ilustrátora
Josefa Kyliese (1890—1946), rodáka ze Studeněvsi, který byl nasazen na východní frontě v letech 1914—1915 a díky svému talentu nezaměnitelným způsobem zachytil válečné dění.

Hlavní „hvězdou“ výstavy je pak plukovní fotograf a později velvarský stavitel
Jindřich Bišický (1889—1949), rodák ze Zeměch, kterého můžeme zařadit mezi průkopníky reportážní fotografie, která má vysokou vypovídající hodnotu o místech, kde se spolu se 47. pěším regimentem pohyboval – tedy v Haliči a na italské frontě. Ne náhodou byly Bišického fotografie vystaveny také na Pražském hradě a zastoupeny jsou i v Národní galerii v Praze.

Konečně ze slánské muzejní sbírky pochází vzácná série snímků věnovaná převážně
československé domobraně v letech 1918—1919. Fotografie pocházejí minimálně od pěti různých praporů a dokumentují jak jejich formování v Itálii, tak nasazení na Slovensku v maďarsko-československé válce.

Expozice představí ty nejlepší a nejcennější snímky a pohlednice ze všech tří kolekcí, vybrané předměty a dokumenty s tematikou 1. světové války a navíc také doprovodný katalog za příznivou cenu. Výstava bude otevřena až do
24. února 2019. Na výstavě spolupracujeme také s Patrií, z.s. a slánským gymnáziem.

pohledy-z-bojiste-final

Slaný si připomene výročí sochaře Nejtka a jeho Smetanova pomníku


27. září—18. října 2018, 1. patro muzea

Od čtvrtka 27. září do 18. října bude v 1. patře muzea (stálá expozice) otevřena výstavka věnovaná osobnosti akademického sochaře
Václava Nejtka (1899—1958), který je autorem řady veřejných skulptur ve Slaném a který zemřel přesně před 60 lety. Současně bude oživena vzpomínka na odhalení pomníku Bedřicha Smetany, jenž byl odhalen před 90 lety (28. 9. 1928) a je nyní odborně sanován. Výstavu připravujeme ve spolupráci s odborem kultury MěÚ Slaný.

Pozvánka Nejtek Smetana 2018

Smuteční slavnost a kolektivizace v Československu


Doprovodný program k výstavě Rozkulačeno – 2. část

2. část doprovodného programu k výstavě
Rozkulačeno (instalována v Národopisném muzeu v Třebízi) je rozdělena na dvě části:

• od 18 hodin v malé galerii muzea – přednáška historika Mgr. Libora Svobody, Ph.D., o kolektivizaci českého venkova*

• od 19:30 v městském kině – promítání za minulého režimu zakázaného filmu Smuteční slavnost (1969) s úvodním slovem filmového historika Mgr. Petra Kopala, Ph.D.

Vstupné na obě části doprovodného programu je dobrovolné.
Program je připraven ve spolupráci s
Ústavem pro studium totalitních režimů, Národním filmovým archivem a KZMS.

* Dr. Svoboda bude na přednášce zastupovat původně avizovaného Dr. Urbana.

plakat rozkulaceno doprovodny program smutecni slavnost prednaska zari 2018

Kamil Lhoták – Balony nad Slaným


výstava, 7. září—18. listopadu 2018, galerie muzea (2. patro)

Milovníci romantiky, moderní malby a nostalgických exkurzů do doby balonů a prvních samohybů se mohou těšit na zcela mimořádnou výstavu obrazů a grafik světově uznávaného výtvarníka Kamila Lhotáka. Představíme vám kolekci autorizovaných reprodukcí zachycujících všechny typické okruhy Lhotákova výtvarného zaměření, především obrazy plné majestátně se vznášejících balonů, létacích strojů, motocyklů a dýmajících veteránů. Součástí expozice bude také originál dosud nikdy nevystaveného obrazu ze soukromé sbírky. Výstava vznikla jako oslava čtvrtstoletí Vzduchoplavecké společnosti královského města Slaný, ve spolupráci se Společností přátel Kamila Lhotáka, která je nositelem ochranné značky malíře. Několik obrazů zapůjčila Galerie Benedikta Rejta v Lounech.

Vernisáže, která proběhne ve čtvrtek 6. září od 17 hodin v galerii muzea, se jako vzácný host zúčastní malířův syn pan Kamil Lhoták mladší. Výstavu doplňuje originální barevný katalog, který bude možné, společně s dalšími zajímavými monografiemi, zakoupit přímo v muzeu.

Po skončení vernisáže plánujeme start horkovzdušného balonu Vzduchoplavecké společnosti Královského města Slaný přímo z Masarykova náměstí [za příznivého počasí].

plakát lhotak - balony nad slanym

Současná migrace do Evropy: Fakta a mýty


přednáška, středa 12. září 2018 od 18:00, malá galerie muzea

V září Vás zveme do malé galerie muzea na přednášku Současná migrace do Evropy – fakta a mýty, jíž přednese demograf Mgr. Robert Stojanov, Ph.D., který pro velký úspěch svého loňského vystoupení opět promluví ve Slaném. Současná migrace do Evropy neustále vzbuzuje pozornost médií, veřejnosti i politiků. Migrace mění vlády i složení evropských parlamentů. Co však víme o samotných migrantech? Odkud přicházejí, proč směřují do Evropy a co zde chtějí dělat? A jaké jsou dopady na Českou republiku? Potřebujeme imigranty? Tato přednáška alespoň částečně odpoví na zmíněné otázky. Vstupné je dobrovolné.

plakat stojanov migrace 2018

Nové ceny vstupného


S platností od 1. září 2018 jsou nové ceny vstupného v muzeu včetně pobočky v Třebízi stanoveny takto:

• stálá expozice Slaný (hlavní budova): dospělí 40 Kč, děti do 10 let (včetně) 25 Kč, děti nad 10 let, studenti a senioři, školní výpravy 30 Kč

• stálá expozice Slaný (Velvarská brána): 20 Kč za každého návštěvníka při minimálním počtu skupiny 5 osob; jednorázový vstup pro 1—4 osoby celkem 100 Kč

• stálá expozice Třebíz: dospělí 60 Kč, děti, školní výpravy, studenti a senioři 40 Kč

Ostatní ceny zůstávají nezměněny.

Kompletní ceník ke stažení (PDF)

Výzva veřejnosti


V pátek 17. srpna 2018 byla v expozici muzea zjištěna krádež dvou cenných pohárů (kalichů, viz foto). Věc vyšetřuje Policie ČR. Budeme vděčni za jakoukoli informaci, která povede k jejich nalezení. Děkujeme.

6028001 kalich

Staročeský jarmark 2018


sobota 25. srpna 2018, 9—16 hodin, statky čp. 1 a 2 v Třebízi

V
Národopisném muzeu v Třebízi na poslední prázdninovou sobotu připraven ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Patrií, z.s., jubilejní 10. Staročeský jarmark. Na dvoře Cífkova statku budou předváděna tradiční rukodělná řemesla s možností zakoupení originálních výrobků. V areálu zazní dechová hudba i starý flašinet, nabídneme Vám občerstvení, program pro děti, tvořivé dílny, květinový workshop a další. Návštěvníkům jarmarku je k dispozici také prohlídka stálých expozic řemesel, zemědělství a života na vesnici a výstavy Rozkulačeno, která představuje perzekuci selského stavu v dobách nacismu a komunismu. Na jarmarku Vám nabídneme doprovodný program k výstavě: v průběhu dne budou promítány tematické dokumenty, na 13:30 zveme všechny pamětníky starého života na vesnici a v 14:00 začne přednáška historika dr. Jaroslava Rokoského o kolektivizaci venkova. Vstupné je 50 a 20 Kč.

Staročeský jarmark Třebíz 2018

Střední Čechy během stavovského povstání a české války


historická výstava, 11. července—19. srpna 2018, galerie muzea

Počátek
Třicetileté války v Evropě měl své kořeny právě v Čechách. Události, které spustila pražská defenestrace 23. května 1618, se intenzivně dotkly celých Středních Čech včetně Slaného.

Po defenestraci a volbě direktorů do čela českého království si zástupci stavů začali vyřizovat účty s katolíky. Ještě v roce 1618 byla poprvé
dobyta Plzeň, 9. listopadu došlo k prvnímu střetu s císařskými vojsky u jihočeské Lomnice. 31. července 1619 schválil generální sněm českých stavů novou ústavu, na jejímž základě byl sesazen král Ferdinand II. Mezitím město Slaný dále požívalo svých výsad včetně náboženské tolerance. Na konci října 1619 dokonce hostilo vévodu Fridricha Falckého před jeho slavnostním příjezdem do Prahy a korunovací novým českým králem 4. listopadu 1619. Situace se ovšem postupně obracela ve prospěch Habsburků, kteří získávali vojenskou převahu. Krize vyvrcholila bitvami u Rakovníka a na Bílé hoře, kde bylo vyčerpané stavovské vojsko poraženo, a císařští obsadili Prahu.

Nedlouho poté doručil vévoda
Maxmilián Bavorský (1573—1651), spojenec císaře a vítěz od Bílé hory, Slanému výzvu ke kapitulaci. Slánští si nejprve vyžádali třídenní lhůtu na rozmyšlenou, která byla ovšem vnímána jako akt odporu vůči panovníkovi. Konšelé slibovali kapitulaci výměnou za zachování stávajících svobod. Pod tlakem tíživé celostátní situace město vyslalo 16. listopadu 1620 plnomocníky, kteří vykonali slib poddanství a věrnosti Ferdinandovi II., který záhy stanovil nového správce Slaného – knížete Karla z Lichtenštejna (1569—1627). Ten začal s odváděním financí z města pro vyživování císařské armády. Přes vyplácení peněz a počáteční sliby nebylo Slaný ušetřeno nakvartýrování císařské jízdy pod velením Viléma Brabantského, který dal uzavřít brány, pro což nebylo možné obdělávat pole, dovážet potraviny nebo pohřbívat zesnulé za hradbami. Postupně se zde vystřídala další vojska, která si s obyvateli Slaného rozhodně nebrala servítky. V polovině roku 1621 vzrostl městský dluh již na 80 tisíc míšeňských grošů. Byl také vyhnán dosavadní slánský děkan.

Ve stejné době začal
Jaroslav Bořita z Martinic se snahami o získání Slaného...
Výstavu připravil a laskavě zapůjčil
Státní oblastní archiv v Praze. Expozice je doplněna velmi kvalitními reprodukcemi desítky unikátních grafických listů, které ilustrují historické události v Čechách a které nám ochotně poskytlo Muzeum hlavního města Prahy.

STR_CECHY_1618_1621_SLANY

Koncert pro muzeum 2018


pátek 29. června 2018, 15—22 hod., Masarykovo náměstí

Školní rok v pátek 29. června uzavře a prázdniny na Masarykově náměstí ohlásí další ročník oblíbeného
Koncertu pro muzeum. Letos si můžete zdarma poslechnout trojici z nejoriginálnějších kapel spojených se Slaným: v 17 hodin hudební pásmo zvesela zahájí Funny Ukulele Band, následovat bude alternativně – písničková Jablkoň a program uzavře oblíbená reggae / ska kapela Rastafidli Orkestra, která letos vydala své první album Soulfood. Doprovodný program na náměstí včetně občerstvení a rozptýlení pro děti začne však již od 15 hodin! Vstup je pro všechny zdarma, profesionální zvuk zajišťuje KS Audio.

koncert_pro_muzeum_plakat

Kryštof Kaplan//Sochy ve městě//Memento 1618 – 2018


venkovní výstava, Slaný – U Brodu a atrium muzea, 1. června—31. října 2018


Od června do října bude pod
kostelem sv. Gotharda (mezi nádrží U Brodu a městskými hradbami) a v atriu muzea veřejně přístupná sochařská instalace talentovaného českého výtvarníka Kryštofa Kaplana, která je originálním mementem krušných událostí, které se odehrály ve Slaném v letech po 2. (3.) pražské defenestraci roku 1618, jejíž 400. výročí si letos připomínáme, a po následné bitvě na Bílé hoře. Vzpurné město se totiž v průběhu kruté Třicetileté války proti své vůli postupně stalo poslušnou baštou katolictví, jak mj. popisuje Josef Kadeřábek v knize Nerovný boj o víru: Páni z Martinic a rekatolizace města Slaný (1600—1665). Neobvyklé sochy, které ne náhodou připomínají nástroje fitness či středověké tortury, je možné si na vlastní kůži vyzkoušet!

Výstava bude zahájena 1. června v 18 hodin jako jeden z hlavních bodů programu
Slánské muzejní noci.

Kryštof Kaplan – vizuální umělec a hudebník – je absolventem ateliéru sochařství pražské Akademie výtvarných umění u prof. Jindřicha Zeithammla a zaměřuje se mj. na vzájemné interakce sochařství a architektury. Moderními prostředky vstupuje do historického prostředí, často využívá kovové konstrukce, sádru, laminát či dřevo, které vycházejí ze svých obvyklých forem a oscilují mezi pocity klidu a ohrožení. Zdánlivé hrozící nebezpečí však může uvést do chodu jedině hybatel – člověk – svou fyzickou silou. Pozorovatel je tak uveden v pokušení a zapojuje se do interakce se sochou. V tomto duchu autor sestavil sochy pro Slaný.

Autor je nositelem ocenění AVU z roku 2013 a má zkušenosti s instalacemi na historických místech jako je Praha nebo
Broumov. Vystavoval také v Londýně a letos v dubnu byl hostem mezinárodního uměleckého sympozia v Šardžá ve Spojených arabských emirátech. Jeho aktuální tvorbu můžete vidět také v Památníku ticha v Praze – Bubnech, kde spolu s dalšími autory vzdal hold obětem holocaustu. O instalacích ve Slaném, které volně připomínají dnešní fitness nástroje i prostředky práva útrpného, sám autor uvádí:

"Funkce těchto mechanismů nebudou sloužit k lámání kostí ani posilování těla. Jejich cílem je pozorovatele, který se rozhodne zapojit se do instalace aktivně, překvapovat. Fakt, že přístroj ve veřejném prostoru neslouží k obvyklému účelu, by měl v pozorovateli vyvolat pocit nejistoty, zvědavosti, ale také záchvěv hravosti. To je pro většinu lidí při běžných cestách (z práce či na nákup) neobvyklé a dle mého názoru žádané.

Symbol středověké mučírny v prvním plánu odkazuje na donucovací prostředek sloužící při pronásledování protestantů ve Slaném i jinde. V plánu druhém jako můstek právě ke stále častěji se vyskytujícím posilovnám ve veřejném prostoru, které dávají tušit odklon dnešní společnosti od Boha směrem k vlastnímu tělu."

kaplan_verze_prach

Slánská muzejní noc a oslavy 360 let od založení gymnázia


pátek 1. června 2018, 15—22 h, muzeum, knihovna a městské kino, začátek u gymnázia

První pátek v červnu, na
Mezinárodní den dětí, Vás zveme k návštěvě pestrého programu Slánské muzejní noci. Sedmihodinový program bude současně připomínat trojí výročí spojená s rodem Martiniců: 2. (někdy počítáno 3.) pražská defenestrace 23. 5. 1618, dále 31. 8. 1638 se Slaný stává dědičně poddanským městem rodu Martiniců a konečně 1. 6. 1658 je vydána zakládací listina piaristické koleje ve Slaném – pozdějšího gymnázia. Slánská muzejní noc proběhne přesně v den 360. výročí vzniku zakládací listiny slánské piaristické koleje. Na akci spolupracujeme s infocentrem, knihovnou, odborem kultury MěÚ, KZMS a samozřejmě se slánským gymnáziem. Podrobný program naleznete na přiloženém plakátu.
Doba
Třicetileté války a rekatolizace Slaného inspirovaly nadějného českého sochaře Kryštofa Kaplana (*Praha 1987) k vytvoření konceptu nových (dočasných) uměleckých instalací ve Slaném. Tento vizuální umělec a hudebník je absolventem ateliéru sochařství pražské Akademie výtvarných umění u prof. Jindřicha Zeithammla a přímo se zaměřuje na vzájemné interakce sochařství a architektury. Je schopen moderními prostředky citlivě vstoupit do historického prostředí, často využívá kovové konstrukce, sádru, laminát či dřevo, které vycházejí ze svých obvyklých forem a oscilují mezi pocity klidu a ohrožení. Zdánlivé hrozící nebezpečí však může uvést do chodu jedině hybatel – člověk – svou fyzickou silou. Pozorovatel je tak uveden v pokušení a zapojuje se do interakce se sochou. V tomto duchu autor sestavuje sochy pro Slaný, které budou veřejnosti představeny v rámci Slánské muzejní noci v pátek 1. června.

Festival muzejních nocí 2018 pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., s podporou Ministerstva kultury. Další festivalové akce naleznete na
www.muzejninoc.cz .

Slánská muzejní noc 2018

Chorus Laneum


koncert KPH, středa 23. května 2018, kaple Zasnoubení Panny Marie

Přesně v den 400. výročí
pražské defenestrace roku 1618 proběhne v kapli Zasnoubení Panny Marie koncert Kruhu přátel hudby, kde vystoupí Smíšený pěvecký sbor z Lán Chorus Laneum pod vedením významného sólisty opery Národního divadla Vladimíra Doležala. Na programu jsou skladby Leoše Janáčka, Orlanda di Lassa, Claudia Monteverdiho, Giovanniho Giacoma Gastoldiho, Johanna Sebastiana Bacha, George Friedricha Händela, Giuseppe Giordaniho, Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta. Sólisty večera jsou Vladimír Roubal (varhany) a Ilona Víchová (soprán).

kph plakat kveten lany 2018

Trojí martinické výročí ve znamení nových objevů

V souvislosti s letošními třemi martinickými výročími klíčovými pro vývoj města Slaného přinášíme aktuální zprávy.

Na konci dubna předala muzeu zkušená restaurátorka MgA. Magdalena Rafl – Bursová pečlivě
obnovený rodokmen rodu Martiniců, který byl nedávno shodou šťastných okolností nalezen ve Slaném. Vzhledem ke špatnému stavu papíru, na němž je ručně rodokmen vykreslen, bylo nutné provést celkové restaurování, aby bylo možné předmět vůbec vystavit veřejnosti a aby bylo zajištěno jeho další uchování. Rodokmen byl také opatřen novým rámem a sklem s UV filtrem. Rodokmen záhadného původu – o jeho vzniku nám totiž není nic známé – bude ozdobou obnovené části stálé expozice slánského muzea, která bude veřejnosti představena v rámci Slánské muzejní noci v pátek 1. června a bude předmětem dalšího vědeckého zkoumání.

V květnových dnech vychází zbrusu nová – a velmi čtivá - kniha, která podrobně mapuje dění ve Slaném v tvrdé době Třicetileté války a vynucené rekatolizace města Slaného, jejímž autorem je slánský rodák, nyní odborný pracovník Ústavu dějin Univerzity Karlovy a Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové PhDr. Josef Kadeřábek, Ph.D. Kniha s názvem
Nerovný boj o víru: Páni z Martinic a rekatolizace města Slaný (1600—1665) přináší zásadní nové informace o období proměny Slaného z převážně utrakvistického vzkvétajícího královského města v rekatolizované a zubožené město poddanské. Jedná se o jedno z nejtěžších období dějin města vůbec, které bylo provázeno řadou razantních vrchnostenských opatření i násilím. Můžeme shrnout, že Slaný před a po Třicetileté válce a dokončené rekatolizaci bylo již zcela jiným městem.
Knihu, jejíž obálku zdobí obraz pohřebního štítu rodu Martiniců z muzejní kaple, je možné zakoupit přímo v muzeu
za mimořádnou cenu 280 Kč.

Další objevy se budou dotýkat historické muzejní knihovny, kde je uložena řada starých tisků spojených právě s Martinici, ale o tom až někdy příště.

Doplňme, že před 400 lety proběhla 2. (3.) pražská defenestrace (23. 5. 1618), kdy byl za přítomnosti dvou slánských měšťanů z oken Pražského hradu vyhozen také královský místodržící a smečenský pán Jaroslav Bořita z Martinic, čímž bylo odstartováno české stavovské povstání, celoevropská Třicetiletá válka a pro královské město Slaný začaly velmi krušné časy. O 20 let později (31. 8. 1638) město Slaný upadlo dědičně do poddanství rodu Martiniců a konečně 1. 6. 1658 byla Bernardem Ignácem z Martinic podepsána zakládací listina slánské piaristické koleje – nynějšího gymnázia.

Martinický rodokmenkaderabek kniha

Historický kontext současné Kuby


přednáška, čtvrtek 17. května 2018 v 17 h, malá galerie

Před letními prázdninami proběhne v muzeu netradiční „exotická“ přednáška. Přední český odborník na latinskou Ameriku a autor řady knih
prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc., rodák ze Skryjí u Rakovníka, představí zemi v srdci Karibiku optikou moderního historického bádání.

Málokterá země atlantického světa zdůrazňuje svoje historické kořeny a zkušenosti tak jako Kuba. Na španělských historických mapách ji označovali za klíč k Novému světu, v osmnáctém století exportovala nejhledanější tabák na americkém a evropském trhu a na začátku devatenáctého století zůstala spolu s Portorikem poslední španělskou kolonií západní hemisféry. Postupně se pak stala největším světovým producentem cukru a v roce 1898 dosáhla po tzv. třicetileté válce nezávislosti. Současně zde ovšem pokračoval růst vlivu Spojených států a ještě před polovinou dvacátého století se stala fakticky součástí ekonomiky svého severního souseda. Ekonomický pokrok, jehož Kuba v této době dosahovala však nedokázal otupit kritiku části kubánské veřejnosti, která odmítala závislost ostrova na USA. Partyzánská válka skončila na konci roku 1958 vítězstvím Castrova Ejercita Rebelde, povstaleckého vojska a v následujících letech proměnil Castro kardinálně politickou, sociální i ekonomickou tvář země. Na systému, který na Kubě vybudoval, nezměnil nic ani jeho odchod z presidentské funkce a nakonec ani smrt. O podobě Castrovy Kuby se zdá být jasno přinejmenším do roku 2021, kdy skončí, alespoň podle současných předpokladů, funkční období generální tajemníka Kubánské komunistické strany Raúlovi Castrovi.

plakat kuba opatrny 2018

Slánská kavárna


výstava, 3. května—12. září 2018, výstavní síň muzea (1. patro)

Ve
čtvrtek 3. května v 17 hodin zahájíme výstavu Slánská kavárna. Ve volné návaznosti na loňský módní salón představujeme ukázku z bohatého sbírkového fondu našeho muzea. Výstava nabízí pohled do interiéru kaváren první poloviny 20. století. K vidění zde bude řada dobového nádobí a originálních doplňků, autentický nábytek a textilie. Atmosféru doplní několik fotografií, tiskovin a reklamních materiálů. Součástí výstavy bude i malá sonda do dávné minulosti, kdy se nápoje konzumovaly z keramických nádob, z cínových pohárů nebo skleněných číší. Během vernisáže bude hrát živá tematická hudba, servírovat se bude skvělá káva z produkce slánské kavárny Prostor a o zážitek se postarají i živé figuríny. Výstava potrvá do 12. září.

kavarna_kubi_final

Jaroslav Bořita z Martinic: svět hodnot a ideií raně novověkého velmože


přednáška, čtvrtek 26. dubna 2018 od 17 h, kaple Zasnoubení Panny Marie

Přednáška se bude zabývat konfesijní a osobní prezentací
Jaroslava Bořity z Martinic s přihlédnutím k rekatolizaci města Slaný.

Šlechtic (od r. 1621—22 říšský hrabě) se narodil 6. ledna 1582 jako pohrobek, syn Jaroslava (I.) Bořity z Martinic a Johanky Dašické z Barchovy Běrunice a Veltrub, a byl proto opatrován poručníky. Největší podíl na formování jeho osobnosti však mělo studium na italských jezuitských školách, kde Jaroslav získal svůj klíčový rys – nesmířlivý postoj vůči všem nekatolíkům. Již ve svých dvaceti letech, poté, co se vymanil z opatrovnictví a stanul v čele rodového sídla na Smečně, začal na svém panství s tvrdou rekatolizací – tedy v těsném sousedství Slaného, které bylo v té době ještě svobodným královským městem s převládající utrakvistickou konfesí. Smečenským poddaným nejprve vzal právo svobodného převodu majetku, omezil činnost cechů a odňal městečku veškerá privilegia. Údajně měl i násilnými prostředky nutit poddané ke konverzi ke katolictví nebo je rovnou vyháněl ze svého panství. Řada takových vyhnanců se uchylovala právě do Slaného. Současně jako zastánce tvrdé katolické linie rychle kariérně stoupal po řadě zemských a dvorských úřadů (1603 královský rada, 1609 dvorský maršálek, 1616 karlštejnský purkrabí atd.). Šlechtic otevřeně vystupoval proti náboženské toleranci potvrzené vydáním Rudolfova majestátu. Naopak sám sebe chápal jako bohem vyvoleného k šíření a obrácení celých Čech ke katolictví. Důležitou se mu stala víra v posmrtný očistec, samospasitelnost katolické církve a zejména hluboce věřil v přímluvnou moc Panny Marie a svatých – tedy fenomény slánským utrakvistům cizí. Vzájemné konflikty na sebe nenechaly dlouho čekat…

plakat jaroslav bořita z martinic kadeřábek 2018

Dny italské kultury - koncerty a přednášky v muzeu


6., 10. a 11. dubna 2018, kaple a malá galerie muzea

Po zahájení Dnů italské kultury v pátek 6. dubna vernisáží výstavy
Praha – rudolfinské reflexe si ve 20 hodin nenechte ujít slavnostní koncert Sukova komorního orchestru, který v kapli Zasnoubení Panny Marie zahraje díla italských mistrů.

V malé galerii muzea se v
úterý 10. dubna od 17 hodin můžete těšit na dvě přednášky spojené s Itálií: Lubor Kunc pohovoří o rakousko-uherské polní poště na Sočské frontě a v Benátsku v letech 1915—18 a Michal Plavec o letcích ze Slánska na Italské frontě v téže době.

Ve
středu 11. dubna od 19:30 proběhne v kapli Zasnoubení Panny Marie koncert Kruhu přátel hudby, kde vystoupí skupina Atlantis Collegium s programem zaměřeným na starou italskou hudbu (skladatelé Vivaldi, Cervetto, Vinci a Tartini) tradičně interpretovanou na housle, violoncello a cembalo.

kph plakat duben atlantis collegium  2018

Praha - rudolfinské reflexe


pátek 6. dubna 2018 od 17 h – vernisáž, zahájení výstavní sezóny
a Dnů italské kultury ve Slaném 6. dubna


grafická výstava, 7. dubna—17. června 2018, galerie muzea (2. patro)

V dubnu zahájíme letošní výstavní sezónu. Podstatná část čtvrtého měsíce roku bude současně patřit
Dnům italské kultury, s nimiž je logicky i tematicky propojen program muzea. V první řadě zahájení celého festivalu, ilustrujícího různé aspekty současné i historické Itálie, proběhne v na muzejní půdě: slavnostní vernisáží otevřeme nejen celotýdenní „italské“ pásmo, ale také výstavu, která bude mít ve Slaném svou českou premiéru a kterou na podzim roku 2017 spatřilo pouze město Gesualdo v jihoitalské Kampánii. Hlavní partnerem expozice je prestižní Sdružení českých umělců grafiků Hollar, u jehož loňského 100. výročí založení jsme – ve volné návaznosti na slánský prvorepublikový spolek Trhlina – navázali vzájemnou spolupráci, která tak přináší svůj první šťavnatý plod. Výstava předních českých grafiků současnosti s názvem Praha – rudolfinské reflexe nás myšlenkově přenese do jednoho z nejslavnějších období českého království, kdy vědy a umění hrály nejen v Praze první housle. Vedle fantazií opředených postav císaře Rudolfa II., vynalézavých alchymistů, geniálních umělců, skutečných i falešných vědátorů a všelijakých kejklířů z pražského dvora připomeneme také postavu jihoitalského šlechtice, významného hudebního skladatele a madrigalisty Carla Gesualda (1566—1613) zmítaného osudem i vnitřními démony. Nábožensky tolerantní počínání císaře bylo v trnem oku ambiciózního smečenského šlechtice Jaroslava Bořity z Martinic, který od roku vydání Rudolfova majestátu (1609) stanul ve funkci dvorského maršálka Českého království a jehož kariéra předznamenala nadcházející tvrdé období rekatolizace Čech a Třicetileté války. Bezstarostné rudolfinské období, kdy kulturně a hospodářsky vzkvétalo i naše město, je k tomu, co mělo přijít, v příkrém kontrastu.

Praha - rudolfinské reflexe

Otevírací doba o Velikonocích


Pátek 30. 3. 9—12
Sobota 31. 3.
9—17
Neděle 1. 4.
ZAVŘENO
Pondělí 2. 4.
ZAVŘENO

Virtuální model opevnění města a 3D skenování


čtvrtek 29. března 2018 od 17 h, městské kino Slaný

Na akci bude představen dlouho očekávaný projekt
Virtuální průvodce po středověkém opevnění královského města Slaný. Tento v České republice unikátní počin bude představen jeho hlavním autorem, archeologem Mgr. Jiřím Ungerem. Vedle povídání s promítáním v kině (asi 60 minut) dojde i na praktické ukázky nové mobilní aplikace přímo „v terénu“. Setkání doplní student Stavební fakulty ČVUT Lukáš Hort informacemi o připravovaném projektu o slánském podzemí a možnostech 3D skenování. Aplikace pro mobilní telefony bude veřejnosti dostupná v průběhu dubna.

Krátké video z prezentace projektu studentům gymnázia

Projekt připravujeme za podpory Města Slaný, Archeologického ústavu AV ČR a společnosti Virtual History.
Vstupné je dobrovolné.

plakat prezetace unger hort

Ave Maria – Mariánská hudba od středověku po baroko


koncert KPH, středa 21. března 2018 od 19:00, kaple Zasnoubení Panny Marie

Koncert unikátním způsobem představí vývoj evropské mariánské hudby. Program zahájí vystoupení kladenského souboru
Gemini musicales, který se v části nazvané Pulcherrima rosa bude věnovat středověké hudbě až po nástup renesance. V této části programu zazní jednohlasé i vícehlasé duchovní písně s mariánskými tématy s doprovodem volných replik dobových nástrojů, jako jsou varhanní portativ, kamzičí rohy (gemshorny) a cornamusa (dechový nástroj příbuzný šalmajím). Zdrojem písní jsou české i zahraniční manuskripty – Vyšebrodský rukopis, Kodex Speciálník, Franusův kancionál, Llibre Vermell de Montserrat a jiné.

Druhá polovina koncertu nazvaná
Stella maris se v podání sopranistky Terezy Růžičkové a varhanice Aleny Maršíkové zaměří na hudbu raného baroka. Zazní moteta Claudia Monteverdiho, Alessandra Grandiho a Giovanniho Felice Sancese a výběr ze sbírky varhanních mší Fiori musicali Girolama Frescobaldiho. Dobovou mariánskou spiritualitu přiblíží herec Martin Hejný čtením z kázání jezuity Fabiána Veselého.

kph plakat březen 2018

Jiří z Poděbrad


přednáška, středa 7. března 2018 od 17 hodin, kaple Zasnoubení Panny Marie

Na začátku března Vás zveme do muzejní kaple na mimořádnou přednášku předního českého historika
Prof. PhDr. Petra Čorneje, DrSc., o významném českém panovníku Jiřím z Poděbrad a jeho cestě na český královský trůn. Právě za krále Jiřího nastal nový rozkvět našeho města poničeného za husitských válek. Přednáška se koná u příležitosti 560. výročí volby Jiřího českým králem 2. 3. 1458; dále 7. května si připomeneme Jiřího korunovaci. Vstupné je dobrovolné.

plakat jiří z poděbrad čornej 2018

Regio Slanensis VI


přednáškový cyklus
gymnázium Slaný a kaple muzea, 6.—16. března 2018


6. ročník vzdělávacího pásma zahájí v úterý 6. března
PhDr. Martin Vostřel, Ph.D. z lounského muzea, který v příspěvku Tisíc mil napříč republikou přítomné podnítí k hlubšímu poznávání naší vlasti, a to od nejzápadnějšího bodu na česko-německém pomezí přes hrady, zámky, městečka, tvrze, kostely i zajímavou přírodu, kam po 64 dnech a 1721 kilometrech došel s přáteli až na česko-polsko-slovenskou hranici.

Ve středu 7. března v 17 hodin Vás zveme do kaple muzea na mimořádnou přednášku předního českého historika
Prof. PhDr. Petra Čorneje, DrSc., o významném českém panovníku Jiřím z Poděbrad, čímž připomeneme 560. výročí jeho zvolení českým králem. Právě za krále Jiřího nastal nový rozkvět našeho města poničeného za husitských válek.

Jedno ze stěžejních témat ve čtvrtek 8. 3. přiblíží
PhDr. Josef Kadeřábek, Ph.D. z Ústavu dějin Univerzity Karlovy a Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Na konkrétním prostředí města Slaného ukáže nové přístupy mikrohistorie a dějin každodennosti při studiu rekatolizace a představí odklon od tradičního faktografického dějepisectví. Celou periodu demonstruje na životním příběhu fiktivního modelového obyvatele města Slaný 17. věku. Příspěvek nese název Od kolébky do hrobu. Slánská protireformace očima dobového aktéra.

V pátek 9. 3. se pokusí
PaedDr. Irena Veverková ze společnosti Patria přiblížit na pozadí vývoje školských reforem od konce 19. století systém středního školství – dívčího vzdělání, specializovaného technického a ekonomického vzdělání (průmyslové školy, ekonomické školy, učňovské školy) do roku 1948. Vše v dějinném rámci měst Slaného a Kladna.

Druhý týden se ponese více v duchu moderních dějin. V pondělí 12. 3. pohovoří
Mgr. Pavel Fabini z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR o Poslancích na říšské radě ve Vídni s přihlédnutím ke Slánsku. V úterý 13. 3. naváže PhDr. Milan Bárta z Ústavu pro studium totalitních režimů příspěvkem o působení neblaze proslulé Státní bezpečnosti ve Slaném v 50. letech. Ve středu 14. 3. bude pokračovat ředitel slánského muzea Mgr. Jan Čečrdle povídáním o kontroverzní osobnosti slánského vynálezce, továrníka a starosty v letech 1940—1944 Jaroslava Jana Pály a s ním spojené elektrotechnické továrně Palaba. Konečně Sibiří po stopách legionářů se ve čtvrtek 15. 3. vypraví historička kladenského magistrátu Mgr. et Mgr. Gabriela Havlůjová, která dnešní Rusko opakovaně navštěvuje a sleduje podobu tamějších míst paměti.

Cyklus v pátek 16. 3. uzavřou archeolog
Mgr. Jiří Unger a student Stavební fakulty ČVUT Lukáš Hort první veřejnou prezentací projektu Virtuálního průvodce po středověkém opevnění královského města Slaný, který připravuje slánské muzeum za finanční podpory Města Slaného a ve spolupráci s Archeologický ústavem AV ČR a společností Virtual History. Vznikající aplikace pro mobilní telefony a související funkcionality dosud nemají v ČR obdoby. Jde o novátorský počin, který dovolí nahlédnout do podoby města kolem roku 1600. Bude představen i druhý vznikající projekt, který bude mapovat podobu slánského podzemí.

regio slanensis 6 plakat

Vyprávění o právu útrpném


středa 21. února 2018 od 17:00, malá galerie muzea

V únoru bude v malé galerii muzea přednášet Miroslav Vopat alias "Kat Vopat". Historická přednáška je připravena ve spolupráci se Společností patriotů Slaného. Výklad je založen na předávání věrohodných informací o temné historii mučení, trestů a poprav od doby středověké až po dobu nedávno minulou, kdy se podobných praktik neštítil nacismus a komunismus.

kat_vopat

Uhlí na Slánsku


přednáška, středa 17. ledna 2018 od 17:00, malá galerie

První přednášku v našem muzeu v roce 2018, tematicky spojenou s Vidimského výstavou fotografií normalizační výstavby, uvede
Ing. Josef Brázda vyprávěním o slánských dolech ve 2. polovině 20. století – známé krajinné dominantně města až do nedávné doby – s názvem Uhlí na Slánsku. Vstupné je dobrovolné.

plakat brazda prednaska uhli 2018