PF 2018


Přejeme vám pohádkové Vánoce, poklidné svátky, šťastný a úspěšný rok 2018.

PF 2018

Předvánoční program muzea

Hlavní budova muzea a Velvarská brána, 14.—16. prosince 2017

Nechte se před příchodem Ježíška okouzlit několika koncerty nebo originální projekcí (videomappingem) na Velvarskou bránu.

Připraveny jsou pro Vás následující akce:

VÁNOČNÍ KONCERT STUDENTŮ SLÁNSKÉHO GYMNÁZIANAsvícení Velvarská bránaFUTsimona klimova

Otevírací doba o vánoční svátky


23. 12.—26. 12. ZAVŘENO

27. 12.—30. 12. OTEVŘENO 9:00—16:00

31. 12.—1. 1. 2018 ZAVŘENO

_DSC0753

České stopy v Horní Lužici


přednáška, 6. prosince 2017 od 18:00, malá galerie

Na začátek prosince je v malé galerii muzea připraveno předvánoční povídání slánských cestovatelů Viktora Čížka a Zdeňka Víška "České stopy v Horní Lužici" o jejich cestě do země, která byla až do 17. století součástí Koruny české. Vystoupení formou komentované prezentace bude zaměřeno na historii hradu Ojvín, který byl oblíbeným sídlem Karla IV., a města Ochranova, které se stalo jedním z cílů pobělohorských náboženských exulantů. Vstupné dobrovolné.

plakat cizek visek prednaska luzice 2017

Kouzlo starých loutek


výstava, 30. listopadu 2017—18. března 2018, výstavní síň muzea (1. patro)

V předvánočním čase otevíráme ve čtvrtek
30. listopadu v 17 hodin výstavu Kouzlo starých loutek. Unikátní soubor marionet vyřezal v roce 1930 Karel Růžička, vedoucí sekretář mezinárodní organizace YMCA v Kladně. V budově YMCA loutky hrály až do protektorátu, kdy byla činnost této organizace zakázána. Po válce fungovalo divadlo až do roku 1951, kdy činnost YMCA zakázal komunistický režim a kdy byly loutky naposledy představeny veřejnosti. Marionety s kulisami Vlastivědnému muzeu ve Slaném zapůjčila dcera Karla Růžičky, spisovatelka a historička PhDr. Zora Dvořáková. Expozice bude doplněna maňásky a prvky pro děti. Na akci spolupracujeme se společností Patria a Západočeským muzeem v Plzni. Výstavu doporučujeme doplnit v sobotu 9. 12. návštěvou "živého" loutkové představení v rámci Dne pro dětskou knihu, který pořádá Knihovna Václava Štecha.

poster_kulisy

51. Slánské jazzové dny


hudební festival, 17.—19. listopadu 2017

http://sjd.jazzclubslany.cz/

Slanske_jazzove_dny_2017

Normalizace ve Slaném ve fotografiích Karla Vidimského


výstava, galerie muzea (2. patro), 15. 11. 2017—11. 3. 2018


Fotografická výstava slánského rodáka a známého fotografa
Karla Vidimského nabídne soubor pohledů na naše město v letech 70. a 80. minulého století, kdy procházelo procesem normalizace. Prohlídka fotografií v pamětnících té doby vyvolá vzpomínky na život v místech dávno zaniklých, mladším generacím odhalí proces proměny našeho města v době „hluboké totality“. Vernisáž proběhne ve středu 15. listopadu od 17 hodin.

Normalizace Vidimský plakát

Fotogalerie z vernisáže: Celý článek...

(Ne)lidská práva v Koreji a Číně


promítání filmů, úterý 7. listopadu 2017 od 18:00, aula gymnázia

V době blížícího se výročí 17. listopadu si na půdě slánského gymnázia připomeneme problematiku lidských práv, a to
dvěma filmy, které nás zavedou na Dálný východ. Prvním snímkem je Okhwanova Mission Impossible (71 min.), která vypráví o mladém Korejci, jenž svéráznou formou upozorňuje na nesmyslné rozdělení jeho domoviny na Sever a Jih, druhým je dokumentární film Člověk na prodej (66 min.) odkrývající zrůdnou tvář totalitního režimu v současné Číně, kde je nedobrovolné odebírání lidských orgánů na denním pořádku. Na místě bude možné využít nabídky občerstvení kavárny Prostor. Vstupné je 100 Kč.

Program připravujeme ve spolupráci s Kulturními zařízeními města Slaného, Gymnáziem Václava Beneše Třebízského a kavárnou Prostor.

Ne-lidská práva v Koreji a Číně plakát

Komorní koncert kytarového dua Siempre Nuevo


koncert KPH, středa 8. listopadu 2017 od 19:00, kaple Zasnoubení Panny Marie

Listopadový koncert Kruhu přátel hudby bude patřit kytarovému duu
„Siempre Nuevo.“ Na programu jsou skladby od období renesance až po současnost od skladatelů jako jsou John Dowland, Antoine de Lhoyer, Kasper Joseph Mertz, Enrique Granados, Jiří Lukeš a Sára Medková. Účinkují přední čeští kytaristé Matěj Freml a Patrick Vacík.

kph plakat listopad 2017

Rozloučení s rezavými květy

30. října, Masarykovo náměstí

V pondělí 30. října proběhne oficiální ukončení venkovní výstavy Čestmíra Sušky ve Slaném. Komentovaná prohlídka soch s autorem začne
v 17 hodin před kostelem Sv. Gotharda. Akce bude pokračovat volnou diskuzí v kavárně Prostor v Masnokrámské ulici. Vstupné je dobrovolné.

_JCH0420

Počátky oddílu Státní bezpečnosti ve Slaném


přednáška, středa 25. října 2017 od 17 hodin, malá galerie

Vedoucí oddělení výzkumu let 1945–1989
PhDr. Milan Bárta z Ústavu pro studium totalitních režimů seznámí posluchače s formováním československé politické policie (StB) ve Slaném. Přednáška o počátcích této neblaze proslulé instituce zřizované vládnoucí elitou KSČ proběhne poslední říjnovou středu opět v malé galerii muzea. Vstupné je dobrovolné.

plakat barta stb rijen 2017

Světem hudby romantické

koncert KPH, středa 18. října 2017 od 19 hodin, Kaple Zasnoubení Panny Marie

Na programu podzimního koncertu Kruhu přátel hudby jsou skladby Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Fryderyka Chopina, Johannese Brahmse, Adolfa Míška, Giovanniho Bottesini. Účinkují Marek Lustig – kontrabas, Lucie Pirochová a Kateřina Pirochová - Valkovičová – klavír.


kph plakat rijen 2017

Historie největšího zlatého pokladu v Čechách

přednáška, středa 4. října od 17 hodin, malá galerie

Zveme Vás do malé galerie muzea na přednášku z oblasti mincovnictví starých Keltů na českém území. Přednese ji
MUDr. Zdeněk Petráň, lékař a numismatik Českého muzea stříbra v Kutné Hoře. Je současně vnukem JUDr. Miroslava Hakena, významné postavy moderních regionálních dějin (popraven nacisty v 30. 6. 1942). Dr. Haken byl v roce 2014 byl zastupitelstvem města oceněn in memoriam za přínos občanské společnosti ve Slaném. Vstupné je dobrovolné.

plakat petran poklad 2017

Co je psáno, to je dáno - střípky z historie písma a psaní

výstava, 27. září—18. listopadu 2017, výstavní síň muzea

Ve středu 27. září bude v 17 hodin zahájena výstava „Co je psáno, to je dáno“. Expozici připravujeme ve spolupráci se slánskou Obchodní akademií, která si letos připomíná 125. výročí svého založení. Cílem výstavy je odlehčenou formou připomenout vývoj písma od počátku po současnost, od hliněné destičky po display mobilního telefonu. Součástí výstavy bude několik interaktivních stanovišť, kde si budou návštěvníci moci vyzkoušet psát dnes již nepoužívanými psacími potřebami.

Výstavu doporučujeme zejména školním výpravám jako doplnění výuky. Nejen pro žáky připravujeme doprovodný pracovní list.

Vzácným hostem vernisáže bude úřadující mistryně světa v psaní na klávesnici Ing. Helena Zaviačičová.

Výstava potrvá do 18. listopadu.

pismo-plakat

Umělci slánské Trhliny II.

výstava, 14. září—4. listopadu 2017, galerie muzea

Nová výstava v galerii muzea tematicky navazuje na výstavu Ludvík Kuba a Slaný a Umělci slánské Trhliny I., která se konala v loňském roce. Je to již třetí přehlídka prací umělců, kteří do Slaného přijížděli na pozvání tehdejšího ředitele Městské spořitelny Karla Čížka. Tvořili zde pod patronací slánské Trhliny mezi roky 1925—1945. Úkolem malířů a grafiků – hostů spořitelny – bylo zachytit na plátnech, grafických listech a kresbách Slaný a život v něm.
Letošní cyklus nabízí práce výtvarníků převážně z jižních Čech. K vidění jsou obrazy Richarda Laudy, Jaroslava Vojny, Josefa Krejsy, Aloise Moravce, Jindřicha Bubeníčka, Zdeňky Vorlové-Vlčkové a Pavly Vicenové-Rousové. Výstavu v muzeu doplňuje expozice ve dvoraně slánské České spořitelny v Husově ulici a doprovodný katalog.
Koncepci výstavy a katalog připravili Vladimír Přibyl a Markéta Škrancová z odboru kultury MěÚ Slaný.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 13. září v 17 hodin. Jste srdečně zváni.

plakat

Staročeský jarmark

Na závěr prázdnin je v sobotu 26. srpna od 9 do 16 hodinNárodopisném muzeu Třebíz připraven tradiční Staročeský jarmark. Na dvoře Cífkova statku budou předváděna tradiční rukodělná řemesla s možností jejich zakoupení. V doprovodném programu je připravena dechová hudba, občerstvení a vyžití pro děti. Návštěvníkům jarmarku je k dispozici také prohlídka stálých expozic. Vstupné je 40,- Kč. Muzeum v Třebízi je samozřejmě celé léto otevřené veřejnosti, a to denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, o prázdninové víkendy do 18 hodin.

St. jarmark

Soutěžte s továrníkem Pálou!


do 2. září 2017

Byli jste se podívat na výstavě Továrník Pála a Lepší Slaný? Nebo se teprve chystáte? Zajímá Vás osud jedné z nejzajímavějších i nejkontroverznějších postav moderních dějin regionu nebo pozoruhodné výrobky továrny Palaba? Pak právě Vám je určena naše letní soutěž! Pokud správně odpovíte na všech 5 otázek, a to do 2. září, čekají na Vás hodnotné ceny.
Správné odpovědi zasílejte na e-mailovou adresu
muzeum.soutez@gmail.com
Ze správných odpovědí vylosujeme pět výherců, kteří budou oceněni katalogem k výstavě a sérií pohlednic s motivy výrobků firmy Palaba.

Soutěžní otázky:

1. V které obci se v roce 1882 narodil Jaroslav Jan Pála?

2. V jakém státě dosáhl J. J. Pála prvních významných úspěchů a oženil se?

3. Kde ve Slaném dodnes stojí areál továrny Palaba [čtvrť, popř. ulice]?

4. V jaké oblasti [odvětví] proslula Pálova továrna [Palaba]?

5. Kdy přibližně byl J. J. Pála starostou Slaného?

SOUTĚŽ

Rozšířená otevírací doba muzea

Vlastivědné muzeum ve Slaném

Po dobu letních prázdnin je muzeum otevřené veřejnosti také v neděli vždy od 9 do 16 hodin.

Katalog a pohlednice Palaba


Při návštěvě muzea si můžete zakoupit, obzvlášť pokud se chystáte na výstavu Továrník Pála a Lepší Slaný, přehledný katalog s mnoha novými informacemi nejen o osobnosti Jaroslava J. Pály, akci Lepší Slaný a továrně na baterie a svítidla Palaba, a také sérii půvabných pohlednic s motivy obalů výrobků Palaby.

Katalog je v prodeji za 150 Kč, pohlednice 8 Kč/kus.

jupiter

světluška

Katalog

Laura a její koncert pro muzeum

pátek 30. června 2017 od 17 hodin, Masarykovo náměstí

Oslava začátku prázdnin a konce školního roku bude ve Slaném tradičně patřit koncertu, kterým naše muzeum vystupuje ze své historické budovy, aby ve spolupráci s
Městem Slaným na slánském "rynku" představilo nejen oblíbené místní kapely, ale i stálici české hudební scény od závěru 80. let do současnosti, kapelu, která ve Slaném ještě nikdy nevystoupila a slibuje atraktivní kombinaci rocku, popu, soulu a reggae - jedinečná Laura a její tygři! Kromě pestré rytmické hudby a černobílého ustrojení je rozeznávacím znakem kultovní kapely také mladá charismatická zpěvačka Lucie Bakešová, známá mj. díky svému úspěšnému angažmá v pěvecké soutěži Hlas Československa. Laura se svými tygry má za sebou již desítku alb, a také novým videoklipem dokazuje, že je stále ve formě!

Vzhledem k tomu, že letošní koncert je současně zahájením slánského festivalu
Music on the Square a ohlášením letních prázdnin, pojali jsme celou akci ve větším stylu než obvykle a pozvali pouze velké hudební sestavy. Před Laurou proto vystoupí žánrově spřízněná "nejzábavnější slánská skupina" Rastafidli Orkestra (reggae/dub/ska) a celý program v 17 hodin zahájí Big Band Beta Slaný s jazzově - tanečními songy.

Masarykovo náměstí je pro veřejnost samozřejmě otevřené po celý den. Od 15 hodin bude nabízet své služby řada převážně místních stánků. Občerstvení zajišťují
Prostor Podpovrchem, Jazz Café Fany, Kantýna Jan Kubr a kavárna Prostor. Dětem, mládeži i dospělým svou nabídku už odpoledne představí Informační centrum pro mládež Slaný, Back on Trees, Ostrov Slaný, Zahrada - Centrum osobního rozvoje, Viola Art, Jantopa Ateliér a Kreativní svět.

Přibližný časový harmonogram:

Beta Big Band Slaný – 17:00

Rastafidli Orkestra – 19:00

Laura a její tygři – 21:00

Předpokládaný konec akce je po 22. hodině.

Akci finančně podporuje Město Slaný. Vstupné na akci je zdarma.

laura a její tygři

Továrník Pála a Lepší Slaný


výstava, 14. června—2. září 2017, výstavní síň a galerie muzea

Nejzásadnějším výstavním počinem letošního roku je nepochybně projekt
Továrník Pála a Lepší Slaný, na jehož vernisáž se můžete těšit ve středu 14. června v 17 hodin, a to v obou výstavních místnostech v 1. a 2. patře muzea. Výstava komplexně představí pro mnohé kontroverzní osobnost slánského továrníka, vynálezce a starosty města v letech 1940—1944 Jaroslava Jana Pály, který svým zakladatelským počinem (1919) v našem městě nastartoval elektrotechnický zázrak vtělený do proslulého podniku Palaba, po r. 1945 Bateria. Vedle množství technických vymožeností podpořených zdařilým výtvarným stylem Zdenka Rykra, autora známých obalů pro čokoládovnu Orion, bude pozornost věnována akci Lepší Slaný, kdy Pála inicioval vznik řady projektů směřujících k celkovému zvelebení města. Výstava má i rovinu poslechovou se vzpomínkami pamětníků a starým rozhlasem, uvidíte také vzácnou starou filmovou nahrávku z Národního filmového archivu. Pálovi byl za minulého režimu neprávem vyčítán podíl na kauze Lidice, což mu přivodilo doživotní těžký žalář. Na výstavě, kterou doprovodí výpravný katalog, na němž se podílela desítka autorů, a minisérie originálních pohlednic, spolupracujeme mj. s Národním technickým muzeem v Praze a dnešní PALABOU a.s. Občerstvení na zahájení výstavy zajišťuje restaurace a pivovar Továrna Slaný. Doplňme, že kromě vernisáže a samotné výstavy můžete ve čtvrtek 22. června a ve čtvrtek 31. srpna vždy od 17 hodin navštívit i komentované prohlídky výstavy za účasti specialisty z Národního technického muzea.

Plakát Továrník Pála a Lepší Slaný Celý článek...

Čestmír Suška – Skulptury ve městě

1. června—31. října 2017

Ve středu 31. května bude v 18 hodin v rámci Muzejní barokní noci zahájena venkovní výstava akademického sochaře Čestmíra Sušky, která nemá v našem městě obdoby.

Čestmír Suška je jednou z nejvýraznějších osobností současného sochařství. Pro muzeum a město Slaný je velkou ctí dočasně vystavit sochařovo vrcholné dílo, a to na několika místech. Drobné skulptury budou umístěny v atriovém dvoře muzea, čtyři rozměrné sochy budou stát na travnatých plochách Masarykova náměstí (Ubrus, Tvor, Rybí kost a Ocelot), před kostelem sv. Gotharda (Hvězda naděje) a před gymnáziem (Sloup). Díla pochází z cyklu Rezavé květy, který mj. obsahuje řadu obřích cisteren, do kterých Čestmír Suška vyřezává jednoduché vzory, které známe z ubrusů, krajek, deček a dalších věcí, které nás denně obklopují. Autor o svém díle říká, že: „spojením delikátního vzoru s průmyslovou nádobou vznikají zajímavé skulptury se skrytými významy.“ Čestmír Suška dále dodává: „Rád pracuji s hotovým tvarem, který buď vyrostl nebo ho někdo navrhl tak, aby fungoval, aniž by při tom myslel na krásu.“

Součástí vernisáže bude komentovaná prohlídka soch umístěných na Masarykově náměstí přímo s jejich autorem.

DLletak_cestmir-page-001 (kopie)DLletak_cestmir-page-002 (kopie)

Čestmír Suška ve městě, Muzejní barokní noc a další zásadní akce


31. května, 14. a 30. června, muzeum a Masarykovo náměstí

Tři letošní stěžejní budou zasazeny do období mezi 31. květnem a 30. červnem. Nejprve Vás zveme na
Muzejní barokní noc (31. 5. od 17 hodin), kde je připraven celovečerní program - stylová hudba v kapli, promítání v kině, barokní ohňostroj, občerstvení a další (viz plakát). Hlavní bodem programu bude v 18 hodin v atriovém dvoře muzea zahájení výjimečné sochařské výstavy Čestmír Suška - Skulptury ve městě. Tento renomovaný tvůrce originálních rozměrných soch, kde kombinuje hrubý kovový materiál s dekorativní ornamentikou, ovšem představí svá díla nejen v v muzejním dvoře, ale přímo ve veřejném prostoru města Slaného. Instalace budou umístěny před gymnáziem, u kostela sv. Gotharda, ale většina bude až do konce října esteticky zhodnocovat prostor Masarykova náměstí, kam se spolu s autorem při muzejní noci podíváme.

Dále se můžete těšit na nejzásadnější autorský výstavní počin letošního roku s názvem
Továrník Pála a Lepší Slaný, kde bude v širším kontextu představena osobnost objevitele, továrníka a starosty Slaného Jaroslava Jana Pály (1882—1963), zakladatele slánské továrny Palaba, později Bateria. Pála svou invencí doslova předběhl dobu a do dějin města se významně zapsal nejen jako technický inovátor, ale též coby iniciátor akce Lepší Slaný, kdy dal zelenou řadě různých projektů směřujících ke zvelebení našeho města. Na výstavě spolupracujeme mj. s Národním technickým muzeem v Praze, Palabou, a.s., slánskými pamětníky, sběrateli a dalšími. Vernisáž proběhne ve středu 14. června od 17 hodin. Výstavu doprovodí obsáhlá publikace.

V pátek 30. června oslavíme začátek prázdnin živou hudbou přímo na Masarykově náměstí. Jak název Laura a její koncert pro muzeum napovídá, hlavní hvězdou koncertu bude známá česká kapela Laura a její tygři, kterou podpoří populární slánská Rastafidli Orkestra a Beta Big Band Slaný. Začínáme v 17 hodin, doprovodný program včetně občerstvení je samozřejmostí.

Na všechny akce je vstup volný.

a4-noc-muzeum


CESTMIR_2017e-pozvanka

12 tisíciletí Slaného a Podřipska


přednáška, středa 26. dubna 2017 od 17 hodin, malá galerie

Jarní sérii přednášek v malé galerii uzavře vystoupení RNDr. Jiřího Sádla, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd ČR, v.v.i. Přírodovědná přednáška 12 tisíciletí Slaného a Podřipska se pokusí zodpovědět na otázky jako proč je krajina kolem nás právě taková? Jak dávný je zdejší historický odkaz? A jak je odolný? Dnes se Slánsko mění, jako se mění celý svět. Ale celkový ráz zde zůstává. Budeme stopovat vývoj celé krajiny od finále doby ledové po dnešek.

plakat priroda podripsko slansko sadlo duben 2017

Kouzlo operety: Večer slavných melodií z operet a muzikálů


koncert, středa 19. dubna 2017 od 19:00, kaple Zasnoubení Panny Marie

Pro milovníky hudby je na duben připraven koncert s poněkud odlehčeným námětem: Kouzlo operety, večer slavných operetních a muzikálových melodií. Na programu budou díla Johanna Strausse, Franze Lehára, Emmericha Kálmána, Oskara Nedbala, Rudolfa Frimla, Burtona Laine. Účinkovat budou Pavla Švestková (mezzosoprán), Martin Slavík (tenor) a Markéta Janáčková (klavír).

kph plakat duben 2017

Ušito slánským na míru – Módní salón z dob dávno minulých


výstavní síň, 5. dubna—27. května 2017

Ve středu 5. dubna Vás srdečně zveme na zahájení druhé letošní výstavy s názvem Ušito slánským na míru. Pozornost bude tentokrát věnována módě. Ve výstavní síni v prvním patře muzea bude zařízen módní salón! K vidění budou šicí stroje a další krejčovské nástroje a pomůcky. Chybět nebudou krásné historické kousky z muzejních šatních skříní, bohaté kolekce doplňků – klobouky, kabelky, šperky a podobně. Nenechte si ujít vernisáž výstavy, která vypukne v 17 hodin. Její součástí bude odlehčená módní přehlídka, která ve zkratce představí vývoj módy od počátku do konce 20. století. Zábavnou formou budou odprezentovány autentické modely z dob minulých.

usito-final-oprava

Muzeum v Českém rozhlase


Screenshot 2017-03-29 20.14.35

Dny izraelské kultury ve Slaném


Dny izraelské kultury ve Slaném

Čestmír Suška: Skulptury a tisky


výstava, galerie muzea, 9. března—30. dubna 2017

Ve středu
8. března bude v 17 hodin v galerii muzea zahájena výstava Čestmír Suška: Skulptury a tisky. Jeden z nejvýraznějších českých umělců současnosti, akademický sochař Čestmír Suška (*1952) představí zejména svou tvorbu z kovu – přetvořené předměty z běžného života (cisterny, kovové nádoby, koule) do zajímavých skulptur. Vzniklá čistě geometrická díla mají zachovanou patinu materiálu, tj. rez či zbytky barev, které odkazují na předchozí funkci předmětu. Na slánské výstavě v galerii muzea budou představeny i autorovy velkoformátové tisky. Výstava potrvá do 30. dubna.

suška galerie výstava plakát

Regio Slanensis V


přednáškový cyklus s doprovodným programem,
gymnázium Slaný a hlavní budova muzea, 6.—22. března 2017


V pondělí
6. března bude promítáním starých záběrů Slaného zahájen již 5. ročník vzdělávacího cyklu Regio Slanensis. Série přednášek je určena zejména gymnazijním studentům, ale je volně přístupná i zájemcům z řad veřejnosti. Přednášky začínají v 9:45 hodin.

Vedle samotných přednášek bude ve středu
8. března v 17 hodin v galerii muzea zahájena výstava Čestmír Suška: Skulptury. Akademický sochař Čestmír Suška (*1952) představí zejména svou tvorbu z kovu – přetvořené předměty z běžného života (cisterny, kovové nádoby, koule) do zajímavých skulptur. Vzniklá čistě geometrická díla mají zachovanou patinu materiálu, tj. rez či zbytky barev, které odkazují na předchozí funkci předmětu. Na slánské výstavě v galerii muzea budou představeny i autorovy velkoformátové tisky.


V úterý
7. března promluví známý regionální historik Mgr. Milan Hes, Ph.D. na téma A brány se otevřely… osvobození 1945. Řeč bude o posledních dnech koncentračních táborů v Terezíně, Osvětimi a Buchenwaldu, současně bude představena stejnojmenná kniha. Ve středu 8. března bude hovořit akad. soch. Čestmír Suška o vlastní sochařské tvorbě, která využívá monumentální kovové objekty. Tématem přednášky Michala Plavce ve čtvrtek 9. března je Pomoc Československa při budování izraelského letectva 1948—1950. První týden přednášek zakončí v pátek 10. března Mgr. Pavel Fabini příspěvkem Poslanci na říšské radě ve Vídni s přihlédnutím ke Slánsku.

V pondělí
13. března zahájí druhou polovinu cyklu buštěhradský kronikář Jaroslav Pergl vyprávěním o slavném výtvarníkovi Cyrilu Boudovi. V úterý 14. března představí Mgr. Zdeněk Víšek kontroverzní postavu Slánského podnikatele a starosty Jaroslava Pály. Ve středu 15. března bude námětem příspěvku doc. PhDr. Petera Pavúka, CSc. dávná Homérská Trója včera a dnes. Ve čtvrtek 16. března seznámí posluchače s nejstarší historií Předního Východu Dějiny a legendy starého Izraele jazykovědec Mgr. Pavel Čech, Ph.D. Program zakončí v pátek 17. března v 19,30 hodin projekce Slaný dříve a dnes, která bude přednášena výkonným projektorem přímo na průčelí budovy gymnázia s využitím techniky tagtool v podání umělkyně Frances Sander.

Pásmo přednášek Regia Slanensis uzavře v malé galerii muzea
ve středu 22. března v 17 hodin přední odborník na středověké dějiny Prof. PhDr. Josef Žemlička, DrSc. Autor přednášky Přemysl Otakar II. se narodil ve Slaném (*1946), roku 2002 byl jmenován profesorem pro obor české dějiny. Je autorem řady knih, které se zabývají knížecí a královskou dynastií Přemyslovců a je považován za jednoho z nejvýznamnějších domácích historiků.

regio slanensis 5 plakat

České filharmonické kvarteto


koncert, kaple Zasnoubení Panny Marie, středa 1. března 2017 od 19:00

Hned první březnový den proběhne první letošní koncert Kruhu přátel hudby v kapli Zasnoubení Panny Marie. Na programu jsou skladby Josepha Haydna – Kaiserquartet, Leoše Janáčka – Po zarostlém chodníčku, Ludwiga van Beethovena – Kvartet c moll a Dmitrije Šostakoviče – Elegie a Polka, které představí
České filharmonické kvarteto řízené Viktorem Mazáčkem.

kph plakat brezen 2017

Kdo jsou migranti a proč přicházejí do Evropy?


přednáška, 16. února 2017 od 17 h, malá galerie

Současná migrace do Evropy vzbuzuje pozornost médií, veřejnosti i politiků. Málo se však mluví o tom, kolik migrantů do Evropy přišlo, o koho se jedná, proč k nám přišli a co zde chtějí dělat? A jaké jsou dopady na Českou republiku? Tato přednáška se snaží na dané otázky alespoň z části odpovědět.

Příspěvek na aktuální téma přednese
Mgr. Robert Stojanov, Ph.D. (Sekce Geografie Přírodovědecké fakulty UK). V pátek 17. 2. od 9:45 téma přiblíží také studentům slánského gymnázia.

Vstupné je dobrovolné.

plakat stojanov migrace 2017

V Národopisném muzeu byly opraveny dvě střechy


Třebíz čp. 1 a čp. 20

V prosinci loňského roku byly provedeny dvě opravy střech na stavebních památkách ve správě muzea.

V areálu Cífkova statku - srdci Národopisného muzea - byla provedena I. fáze obnovy střešní plochy na mohutné stodole, která leží v severní části dvora. Byla provedena také výměna laťování a oprava vybraných tesařských prvků (krov). Akce byla finančně podpořena Středočeským krajem a Obcí Třebíz. Opravu za dozoru orgánů památkové péče prováděla firma MAX Stavební, a.s. II. fáze - dokončení opravy - je naplánováno na letošní rok. Poté bude možné stodolu zpřístupnit veřejnosti a nabídnout k návštěvě expozici staré zemědělské techniky.

Obnovy se dočkala také dlouhodobě chátrající střecha na návesním domku čp. 20, který přímo sousedí s rodným domem Václava Beneše Třebízského. Zde firma MAX Stavební, a. s., pod památkovým dozorem provedla kompletní opravu střechy včetně zednických prací. Realizaci akce umožnila dotace Ministerstva kultury ČR s pomocí Obce Třebíz. Pro využití objektu jsou nutné další opravy v interiéru, poté zde bude výhledově možné mj. rozšířit expozici muzea.

Stodola v arealu cp.1 po ukonc ení I. fáze opravy střechy.Navesni domek cp. 20 po ko mpletní opravě střechy.

Nové osvětlení v 1. patře muzea!


prostor stálé expozice

logo KUSK

V prosinci 2016 byl za finanční podpory Středočeského kraje dokončen projekt "Osvětlení chodeb stálé expozice Vlastivědného muzea ve Slaném."

Veškeré chodby stálé expozice, které v 1. patře naší hlavní budovy obíhají obnovený atriový dvůr, tak získaly nové, plnohodnotné osvětlení odpovídající současným muzejním standardům. Věříme, že se Vám nově prosvětlené prostory budou líbit. Za finanční podporu upřímně děkujeme Středočeskému kraji.

1 (kopie)2 (kopie)

Cyril Bouda


přednáška, čtvrtek 26. ledna 2017 od 17 hodin, malá galerie

Na první přednášce nového roku bude řeč o
Cyrilu Boudovi – malíři, grafikovi, knižním ilustrátorovi, tvůrci chrámových oken, gobelínů, známek a v neposlední řadě i hudebníkovi, který by nedávno oslavil své 115. narozeniny. Na výjimečného člověka, umělce a jeho život naplněný tvůrčí prací zavzpomíná, tak jak jej zažil, kronikář města Buštěhradu Jaroslav Pergl. Připomeneme si také další členy rodiny Boudových, kteří byli rovněž výtvarníky, mezi nimi předčasně zesnulého Jaroslava Boudu (1898—1919), jehož vzácnou grafiku nedávnou muzeum získalo do své sbírky.

plakat cyril bouda 2017 pergl VAR 2