Sváteční čtení ze slánského muzea


Výsledky a fotogalerie soutěže "Postav si svou Pražskou bránu"
V průběhu měsíce října tohoto roku mohly naši nejmenší návštěvníci stavět u příležitosti výstavy "Pražská brána" své vlastní modely Pražské brány, svá vlastní originální pojetí vstupu do města. O soutěži jsme psali také v poslední Slánské radnici tento text:
S velkým úspěchem se setkala soutěž pro děti "Postav si svou Pražskou bránu", která ve slánském muzeu doprovázela výstavu Pražská brána. Děti nejčastěji kolem věku 10 let stavěly nejrůznější varianty brány, některé věrnější původnímu vzhledu (inspirací byl vystavený starý model brány), některé nám připomínají spíše soudobé stavitelství, jiné bychom zařadily nejspíše do říše science - fiction. Soutěže se zúčastnilo celkem na 150 dětí ze všech slánských základních škol, Dětského domova a okolních i vzdálenějších obcí (Zlonice, Smečno, Beřovice, Klobuky, Kladno, Jedomělice, Peruc, Nižbor i Praha a dokonce též Havířov). Zapojil se také malý zahraniční tvůrce - čtyřletý Arthur Jouve z Francie. Bylo vystavěno přesně 83 "Pražských bran". Některým dětem pomáhali rodiče, hlavně tatínkové; takové práce stojí pro dodržení pravidel fair play mimo vlastní soutěž. Výsledky soutěže naleznete v průběhu prosince na webu muzea. Ocenění malí architekti obdrží po zásluze stavebnice Lego.
"Pražské brány" jsou nyní již rozebrány a přichází závěr celé soutěže - vyhlášení vítězů a zveřejnění fotogalerie jednotlivých děl. Bohužel nebylo možné vyfotit a zveřejnit všechny práce, protože některé se již doslova rozpadly. Stavebnicemi bude oceněno prvních pět staveb, uvedení autoři budou kontaktováni ze strany muzea prostřednictvím škol či rodičů:
1. Lukáš Malý, Marek Nič a Adam Cimrman [4.A., 2.ZŠ Slaný]
2. Vojtěch Pek a Martin Hadrava [4.C, 3.ZŠ Slaný]
3. Martin Linda [3.B, 2.ZŠ Slaný]
4. Tomáš Veselý [10 let, Slaný]
5. Ondřej Mařík [11 let, Slaný]
Aby ani ostatní soutěžící nebyli zklamáni, máme i pro ně připravené drobné ceny. A proto všichni, kteří naleznou svou stavbu ve fotogalerii, mohou se v muzeu zastavit pro zaslouženou odměnu.
Hořká a sladká chuť našeho kraje
Ještě na sklonku listopadu vyšla slíbená publikace o zaniklých regionálních pivovarech a cukrovarech, a to v režii obecně prospěšného sdružení Přemyslovské Střední Čechy. Tato knížečka pojmenovaná „Hořká a sladká chuť našeho kraje“ představuje šest zaniklých pivovarů [a dva letos nově obnovené] a osm nefunkčních cukrovarů. Naše muzeum připravilo text a část fotografií, další snímky doplnil mladý slánský fotograf Jan Studený, grafiku a sazbu zajistil Ivo Horňák z odboru kultury MěÚ Slaný.
Jak je uvedeno v úvodu, obě odvětví „se řadily donedávna mezi charakteristické oblasti lidské činnosti bohatě zastoupené prostřednictvím větších či menších podniků v oblasti severozápadně od Prahy. Rozlehlé architektonické soubory pivovarů a cukrovarů patřily přinejmenším od století páry k výrazným krajinným dominantám, kde panoval čilý ruch. V těchto podnicích nalezlo obživu množství lidí, sem směřovaly vozy s obilím, chmelem a cukrovou řepou a právě zde vznikal nápoj a výrobek dnes tak oblíbený, tak často používaný a samozřejmě zcela běžný…“
Publikace je k zakoupení např. v infocentru.
Soubor historických nástrojů Karmína

Kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji 14. prosince v 19 hodin
Celý článek...Čekání na Ježíška - výstava pro děti
V adventním čase zveme především všechny malé a ještě menší k návštěvě vánoční výstavy "Čekání na Ježíška". Uvidíte, jak vypadají tradiční české Vánoce, s čím si hrály generace dětí před námi, jak vypadá typické české loutkové divadlo, uvidíte různé malebné betlémy a další předměty spojené s adventem. Děti si budou moci i samy vyzkoušet svojí dovednost.
Vstupné 10 Kč.
Malá galerie muzea, 1.—22. prosince 2011
45. Slánské jazzové dny
Jubilejním 45. ročníkem letos pokračuje pravděpodobně nejvýznamnější hudební akce roku – festival Slánské jazzové dny. Zde je kompletní program festivalu, který se letos rozrostl o další doprovodné akce.

Formování občanské společnosti ve Slaném a na Slánsku na přelomu 19. a 20. století (historická konference)

Sobota 5. listopadu, 9—16 hodin, Městské centrum Grand Celý článek...
Pákistán - země čistých

Malá galerie muzea ve středu 26. října od 17 hodin Celý článek...
Jan Václav Spitzer - 300 let malíře pozdního baroka
Proces restaurování nedávno završila obnova malby sv. Paschala Baylonského. Podrobněji viz zde. Je nám ctí, že návštěvníci této výstavy mohou shlédnout i tři ze slánských obrazů - sv. Ludvíka z Toulouse, sv. Františka z Assisi a sv. Paschala Baylonského.
Více o výstavě, která potrvá do začátku r.2012 naleznete zde.

Muzeum Českého krasu v Berouně, výstava od 26. října 2011 Celý článek...
Komorní koncert KPH s klavírem a klarinetem


Kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji 19. října v 19 hodin Celý článek...
Památková péče v praxi

Malá galerie muzea 18. října v 16 hodin Celý článek...
Postav si svou Pražskou bránu - soutěž o stavebnice Lego

Malá galerie muzea, 3.—29. října 2011 Celý článek...
Slánské rozhovory 2011 a Ikona ve Slaném
Konference proběhne v prostorách Městského centra Grand od 9.30 do odpoledních hodin. U příležitosti slánských rozhovorů bude v galerii muzea otevřena cca v 11.15 výstava "Ikona ve Slaném", věnovaná zejména dílu dvou současných ikonopisců (malířů) – Antona Jaržombeka a Michaila Procenka. Výstava je doplněna o starší ikony a ukázky ruského malířství ze sbírek muzea.
Městské centrum Grand a galerie muzea v úterý 4. října od 9.30 hodin


Celý článek...
Komorní orchestr Dvořákova kraje
Ve středu 21. září zahajuje sezónu 2011—2012 muzeu spřízněný Kruh přátel hudby. Na slavnostním úvodním koncertu v Kapli Zasnoubení Panny Marie vystoupí známý Komorní orchestr Dvořákova kraje pod vedením dirigenta Václava Mazáčka. Vedle Dvořákových skladeb se můžete těšit na kompozice Antonia Vivaldiho, Henryho Purcella, Georga Friedricha Händela a dalších.

Kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji 21. září v 19 hodin Celý článek...
Den památek 2011
Odbor kultury MěÚ Slaný pořádá ve spolupráci s naším muzeem tradiční Den památek konaný u příležitosti "celounijních" Dnů evropské kultury.
Od 9 hodin ráno je připraven zajímavý program, který potrvá až do večera. Přesný program si přečtěte na připojeném plakátu.
A nezapomeňte, že muzeum a Velvarská brána pro Vás budou otevřeny bezplatně!

Sobota 10. září, 9—17:30 hodin Celý článek...
Staročeský jarmark Třebíz
http://www.akademietabor.cz
Nenechte si ujít!

Sobota 27. srpna, 9—16 hodin, Cífkův statek Třebíz Celý článek...
Příběh slámy
Sláma skýtá opravdu velmi bohatou škálu využití a je prakticky bezodpadovou surovinou. Používání slámy k nejrůznějším účelům je velmi šetrné k přírodě, což je aktuální právě dnes, kdy lidé znovuobjevují zapomenuté technologie a navrací se k přírodním produktům. Výstava vedle výrobků ze slámy a představení mnoha způsobů jejího využití představuje také řadu unikátních autentických fotografií jejího tradičního zpracování na Slánsku.
Expozice byla do Slaného přenesena z Národopisného muzea Slánska ve Třebízi.

Galerie muzea (2. patro), 20. srpna—18. září 2011 Celý článek...
Jiří Corvin a včelařství ve Třebízi
Nejprve ve středu 17. srpna v 17 hodin otevřeme v Cífkově statku výtvarnou výstavu Slánská krajina – Jiří Corvin, věnovanou převážně moderním malbám místní krajiny v díle významného výtvarníka Jiřího Corvina (1931—2004), který svébytným způsobem zachytil tvář polí, luk či vesnic Slánska a Velvarska. U příležitosti Staročeského jarmarku proběhne v sobotu 27. srpna od 14:30 hodin druhá vernisáž, tentokrát výstavy Včely a včelaři. Výstava bude věnována tomuto dnes již málo viděnému oboru a jeho stopám na Slánsku.

Pražská brána
Některé z vystavených předmětů znáte ze stálých expozic, některé nově nalezené předměty se naopak teprve součástí stálých expozic stanou (konkrétně expozice opevnění města ve Velvarské bráně). K vidění budou kamenické značky z původního renesančního mostu, stará vyobrazení města s bránou, nové nálezy ze záchranného archeologického výzkumu, model brány a další atraktivní předměty. Součástí instalace bude také videopořad o letošních vykopávkách. Výstava je připravena ve spolupráci s Archeologickým Ústavem AV ČR Praha.
Výstava potrvá do konce roku.

Výstavní síň muzea, čtvrtek 11. srpna v 17 hodin Celý článek...
Ozvěny výstavy "Proti srsti" - 1. město bez kožešin na světě
"Aktivisté spolu s kandidátem do městské rady oznámili začátek kampaně, jejímž cílem je vytvořit z pokrokového a moderního West Hollywoodu první město bez kožešin v USA. Podle organizátorů je vysoká pravděpodobnost, že se Městskou radu podaří přesvědčit k přijetí prvního zákona proti kožešinám v tomto státě, protože město už má v ochraně zvířat určitou tradici.
Už dříve zakázalo mimo jiné odstraňování drápků kočkám a obchodům se zvířaty obchodovat s tzv. psími velkochovy. V nové vyhlášce už nejsou vlastníci zvířat označovaní jako majitelé, ale jako "ochránci".
Město bylo v roce 1989 prohlášeno "zónou bez krutosti ke zvířatům" poté, co schválilo zákaz testování kosmetiky na zvířatech a zakázalo čelisťové pasti.
"Kampaň se netýká pouze zákazu kožešin, ale snaží se i zviditelnit West Hollywood jako centrum módy bez kožešin", uvedl jeden z organizátorů kampaně.
Nezávislé skupiny, které se zabývají péčí o zvířata, uvádí, že tato iniciativa učiní z West Hollywoodu první komunitu ve Spojených státech (možná i na světě), kde by byly kožešiny zakázány.
Kandidát na radního John D´Amico mimo jiné řekl: "Zavázali jsme se, že se staneme místem bez krutosti ke zvířatům a dále už nemůžeme podporovat barbarský obchod s kožešinami tím, že bychom je prodávali v našem městě."

Vyšel nový Slánský obzor

Zmizelé Čechy - Slaný
V těchto dnech vychází nová kniha o Slaném z ediční řady Zmizelé Čechy nakladatelství Paseka. Autory pozoruhodné publikace jsou PhDr. Vladimír Přibyl [odbor kultury MěÚ Slaný] a Ivana Hušáková [Vlastivědné muzeum ve Slaném]. Více o knize naleznete na webových stránkách památkové péče na Slánsku.

Malá galerie muzea čtvrtek 30. června od 17 hodin Celý článek...
Osudy slánských židů
Vedle pracovníků muzea se můžete těšit na zasvěcený výklad Mgr. Blanky Rozkošné z Židovské obce v Praze; v tomto ohledu skutečně těžko hledat povolanější osobu – Mgr. Rozkošná se našemu regionu dlouhodobě věnuje, skvěle zná dějiny slánské židovské obce i slánské památky judaismu, které při vycházce navštívíte.
Vycházka začíná na výstavě ve slánském muzeu, pokračuje po vybraných objektech spjatých s židovským obyvatelstvem včetně obětí koncentračních táborů a končí na slánském židovském hřbitově.
Účast na vycházce je bez poplatku. Vstup na židovský hřbitov pouze s pokrývkou hlavy!

Neděle 26. června od 15 hodin; naučná vycházka – začátek v 1. patře (výstavní síň) muzea Celý článek...
Příroda Bílichovska v tvorbě Lucie Kraslové
Výstava potrvá do 14. srpna


Výstavní síň muzea (1. patro) v sobotu 25. června v 15 hodin
Celý článek...
Město Slaný se díky archeologům dozvědělo více o své historii
Tragický příběh děvčátka ze Zlonic
Evička Scheiterová se narodila r. 1938 ve Zlonicích. Její rodiče manželé Scheiterovi v nejisté atmosféře roku 1939 opouštějí Československo, a protože si nejsou jisti ani vlastní osudem, v dobrém úmyslu ponechávají dcerku v péči prarodičů Josefa a Zdeňky Köpplových. Pro židovský původ byla však sotva čtyřletá Evička 26. února 1942 odvezena s transportem zlonických židů do Terezína. Podle vzpomínek pamětníků ji před transportem chtěli zachránit obchodníci Martínkovi, ale bohužel to již nestihli. Poslední zprávou o malé Evičce je, že byla 15. května 1944 převezena do Osvětimi, odkud se již nevrátila.
Hračku pejska dostala od Eviččiných prarodičů Boženka Paurová [dnes Kosová], tehdy ještě také dítě. Paní Kosová hračku dodnes pietně uchovávala a nedávno jí věnovala Památníku Antonína Dvořáka ve Zlonicích. Je nám proto velkou ctí, že právě tohoto pejska – doklad tragického osudu malého děvčátka – můžeme vystavit právě v našem muzeu.
Za zápůjčku děkujeme Památníku Antonína Dvořáka a za informace kronikářce pí. Libuši Novotné.

Slánské muzeum na ČT2

Slánské náměstí a muzeum uvidíte od 14. minuty pořadu! Celý článek...
Vernisáž "Míst smrti, utrpení a hrdinství"
Vedle místostarosty Ing. Pavla Bartoníčka poutavě pohovořil p. Asaf Auerbach z Historické skupiny Osvětim při Sdružení bývalých politických vězňů a pozůstalých. Je totiž jedním z šesti set šedesáti devíti tzv. Wintonových dětí, které se vyhnuly deportaci do koncentračního tábora díky nezištné pomoci tehdy třicetiletého Nicholase Wintona, který byl za své zásluhy jmenován britskou královnou sirem. Celý článek...
Vernisáž výstavy o koncentračních táborech
Výstavní síň muzea (1. patro) v úterý 7. června od 17 hodin

Celý článek...
Výstava "Proti srsti" přilákala především mladé
Návštěvníci výstavy měli rovněž možnost podepsat petice za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v České republice a „Řekněte NE krutému kosmetickému průmyslu“ (proti pokusům na zvířatech pro potřeby firem produkujících kosmetiku). Svůj nesouhlas s praktikami kožešinových farem vyjádřilo 95 lidí, za zákaz pokusů na zvířatech pro kosmetické účely se vyjádřilo 67 lidí.

Odkrývání Pražské brány
Výzkumy zahájené při akci revitalizace Vinařického ulice přinesly řadu nových informací, zájem veřejnosti o průběh vykopávek byl značný. Přednáška původně naplánovaná do malé galerie muzea tak bude velmi pravděpodobně přeložena do Kaple Zasnoubení Panny Marie v téže budově.
Kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji 18. května v 17 hodin

Celý článek...
Dřevomalby Tomáše Záborce
Jen stěží si lze představit vhodnější výtvarné práce, které by tak skvěle zapadly do lidového prostředí sýpky v areálu Cífkova statku čp. 1. Záborcovo dílo se svou technikou, tematikou, barevností i působením na člověka dokonale snoubí s venkovskou atmosférou Třebíze.
Výstava potrvá do 24. července 2011

Současně bychom Vás rádi pozvali na druhou "třebízskou" vernisáž, a to národopisné či chcete-li etnografické výstavy "Příběh slámy", která je věnována dnes už pozapomenutému materiálu, který pro své vlastnosti dříve nacházel bohatou škálu uplatnění. Vedle řady slaměných výrobků poznáte techniky práce se slámou, příklady praktických využití, nástroje na zpracování obilí i unikátní dobové fotografie.
Těšíme se na Vás opět v Cífkově statku čp. 1 ve čtvrtek 19. května od 17 hodin! Celý článek...
Zdeněk Prokop - Obrazy s hudbou
Galerie Vlastivědného muzea (2. patro) 5. května v 17 hodin


Přednáška o starých pověstech českých
Příspěvek přednese pravděpodobně nejfundovanější odborník na tuto problematiku v Čechách – PhDr. Petr Mašek, vedoucí oddělení zámeckých knihoven Národního muzea v Praze.
Petr Mašek je současně hlavním autorem probíhající velkolepé výstavy „Staré pověsti české“ v historické budově Národního muzea (kde ostatně můžete shlédnout i předměty zapůjčené ze Slaného spjaté se Slaným pramenem a legendárním knížetem Nezamyslem) a autorem nové knihy „Prastaré pověsti české“.
Malá galerie muzea středa 6. dubna v 17 hodin

Celý článek...
Selská světnice v stálé expozici Vlastivědného muzea
To je i důvodem, proč obměňujeme materiál z národopisných sbírek v tzv. selské světnici muzea. Selská světnice je ve Vlastivědném muzeu reinstalovaná v průběhu celé jeho historie, počínajíc Národopisnou výstavou českoslovanskou (1894 Slaný; 1895 Praha). Spolu s měšťanským pokojem je "světnice" i součástí dnešní stálé expozice Vlastivědného muzea.
Naším cílem zůstane přiblížit vám i letos v malých instalacích v selské světnici zajímavé sbírky a celky z národopisného fondu muzea, kterými reagujeme na svátky křesťanského kalendáře, na lidové zvykosloví a pracovní rok a jejich různé podoby. Ale samozřejmě i na další okolnosti, podle spektra potřeb zařízení jakým je muzeum. V jedné vitrínce naleznete v průběhu celého roku i sbírky, které nám přiblíží školu z nedávné minulosti - z doby kolem poloviny 20. století.
Od začátku výstavné sezony jsme pro vás připravili soubor předmětů, které provázely společenský život od konce 19. století a patří k masopustní době a také k plesové sezoně: taneční řády, pak různé typy vějířů a nakonec zajímavé "drobnosti" ze sbírek.
Touhle dobou nám příchod významného křesťanského svátku Velikonoc připomínají podmalby na skle a klášterní práce s pašijovými výjevy a další předměty z velikonočního zvykosloví.
V průběhu letošního roku pak připravujeme další exponáty. Z textilní kolekce muzea představíme kroje a krojové rekonstrukce z různých regionů Čech a Moravy a ojedinělé ukázky balkánského oděvu.
Z depozitářů vybereme i pracovní nářadí, včelařské předměty a pernikářské formy. V adventním období vám představíme opět další zajímavé betlémy ze starších sbírek muzea.

Benefiční koncert pro Japonsko
Kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji 2. dubna v 14 hodin

Celý článek...
Proti srsti
Výstavní sál muzea (1. patro) v sobotu 26. března v 15 hodin

Vyznavači anděla páva
Premiéra kurdského filmu "Viděl jsem Slunce"

Dramatický snímek z exotického prostředí vypráví osudy rozvětvené kurdské rodiny, která je tureckou armádou přinucena opustit svůj venkovský domov a je konfrontována s moderní "vyspělou společností". Promítání obohatí o svůj zasvěcený výklad ing. Rashid Khalil (Kurdské o. s.). Akce je součástí projektu "Divokým Kurdistánem".
Městské kino Slaný v pátek 11. března od 19:30 hodin

Ve slánském muzeu zavlála kurdská vlajka

Fotogalerie Celý článek...
Vydejte se s námi Divokým Kurdistánem!
Výstava bude doplněna informacemi o klíčových tématech kurdské kultury. Na samotné vernisáži budete moci kromě vyprávění rodilých Kurdů a zmíněných studentů slyšet živou kurdskou hudební produkci či ochutnat místní speciality. Hlavním partnerem projektu je mezi jinými Kurdské občanské sdružení, které výrazně pomohlo také s přípravou níže uvedených doprovodných akcí.
Srdečně zveme především milovníky exotiky, dobrodružné duše a vůbec všechny zvídavé návštěvníky, kteří si na výstavě mohou doplnit informace o tak pozoruhodné, a přitom dnes tak často opomíjené kultuře "největšího národa světa bez vlastního státu"!
Galerie muzea v sobotu 5. března v 15 hodin
Čtvrtek 10. března v 10.30 hod.: Kurdistán – přednáška pro studenty (aula gymnasia)
Pátek 11. března v 19.30 hod.: Viděl jsem Slunce – česká premiéra kurdského filmu (městské kino)
Čtvrtek 17. března v 18 hod.: Kurdistán očima Jiřího Dědečka - beseda okořeněná písničkami známého českého hudebníka, básníka, spisovatele a překladatele (Kaple Zasnoubení Panny Marie v budově muzea)
Čtvrtek 24. března v 17 hod.: Vyznavači anděla páva – promítání dokumentu o kurdském náboženství a povídání o kurdské kultuře (Malá galerie muzea)

Celý článek...
Galerie dětských výkresů ze soutěže "Slánsko před 100 lety"
Výkresy roztříděné dle jednotlivých škol si nyní můžete prohlédnout zde. Ještě jednou děkujeme za všechny obrázky!

Zahájení výstavní sezóny sochařskou výstavou

Výstavní síň Vlastivědného muzea sobota 19. února v 10 hodin Celý článek...
Smrt a znovuzrození
Vstupné 50 Kč.

Malá galerie muzea 17. února v 19 hodin Celý článek...
Výstava "Slánsko před 100 lety" v kresbách žáků slánských škol
Soutěž byla původně zadaná pro celkem čtyři věkové kategorie, z nichž z důvodu menšího zájmu starší mládeže, ale naopak zvýšeného zájmu mladších dětí vznikly kategorie tři: děti do 10 let, do 13 let a do 18 let. Níže si můžete přečíst jména vítězů. Bohužel jsme se setkali i výkresy, kde nebyla uvedena jména autorů, nebo např. chybělo křestní jméno. Pokud mezi takové patří i Váš výkres, neváhejte a doplňte informace přímo v muzeu.
Připomínáme, že veškeré soutěžní obrázky, tj. i ty neoceněné, budou rovněž v průběhu měsíce února zveřejněny na těchto webových stránkách.
Všichni vítězní účastníci budou náležitě oceněni v průběhu měsíce února. Nejen jim, ale všem zúčastněným žákům, školám, učitelům i rodičům (za podporu) srdečně děkujeme a těšíme se v budoucnu na další odezvu z akcí či aktivit, které pro děti a mládež připravujeme.

Výtvarná soutěž „Slánsko před 100 lety“ a výstava nejlepších výkresů

Muzeum v zimě nespí
Touto cestou ještě jednou děkujeme Městu Slaný za zdařilou opravu střechy našeho sídla - budovy bývalé piaristické koleje, kterou sdílíme spolu s knihovnou, infocentrem a městským kinem. Firma pana Zdeňka Zemka završila stavební práce - po výměně střešní krytiny a opravě krovu - obnovou poškozených okapních žlabů ve dvoře za krásné nové, měděné. Celý článek...