PF 2012

PF 2012 Celý článek...

Sváteční čtení ze slánského muzea

Milí přátelé, i v době sváteční Vám nabízíme příležitost pro zkrácení dlouhé chvíle, a to nejen pro případ, pokud máte hlubší zájem o muzeum. Můžete si tak přečíst dvě krátké pojednání, o krajkách a perníkářských formách z našeho muzea.

krajkyperníkáři Celý článek...

Výsledky a fotogalerie soutěže "Postav si svou Pražskou bránu"

V průběhu měsíce října tohoto roku mohly naši nejmenší návštěvníci stavět u příležitosti výstavy "Pražská brána" své vlastní modely Pražské brány, svá vlastní originální pojetí vstupu do města. O soutěži jsme psali také v poslední Slánské radnici tento text:

S velkým úspěchem se setkala soutěž pro děti "Postav si svou Pražskou bránu", která ve slánském muzeu doprovázela výstavu Pražská brána. Děti nejčastěji kolem věku 10 let stavěly nejrůznější varianty brány, některé věrnější původnímu vzhledu (inspirací byl vystavený starý model brány), některé nám připomínají spíše soudobé stavitelství, jiné bychom zařadily nejspíše do říše science - fiction. Soutěže se zúčastnilo celkem na 150 dětí ze všech slánských základních škol, Dětského domova a okolních i vzdálenějších obcí (Zlonice, Smečno, Beřovice, Klobuky, Kladno, Jedomělice, Peruc, Nižbor i Praha a dokonce též Havířov). Zapojil se také malý zahraniční tvůrce - čtyřletý Arthur Jouve z Francie. Bylo vystavěno přesně 83 "Pražských bran". Některým dětem pomáhali rodiče, hlavně tatínkové; takové práce stojí pro dodržení pravidel fair play mimo vlastní soutěž. Výsledky soutěže naleznete v průběhu prosince na webu muzea. Ocenění malí architekti obdrží po zásluze stavebnice Lego.

"Pražské brány" jsou nyní již rozebrány a přichází závěr celé soutěže - vyhlášení vítězů a zveřejnění fotogalerie jednotlivých děl. Bohužel nebylo možné vyfotit a zveřejnit všechny práce, protože některé se již doslova rozpadly. Stavebnicemi bude oceněno prvních pět staveb, uvedení autoři budou kontaktováni ze strany muzea prostřednictvím škol či rodičů:

1.
Lukáš Malý, Marek Nič a Adam Cimrman [4.A., 2.ZŠ Slaný]
2.
Vojtěch Pek a Martin Hadrava [4.C, 3.ZŠ Slaný]
3.
Martin Linda [3.B, 2.ZŠ Slaný]
4.
Tomáš Veselý [10 let, Slaný]
5.
Ondřej Mařík [11 let, Slaný]

Aby ani ostatní soutěžící nebyli zklamáni, máme i pro ně připravené drobné ceny. A proto všichni, kteří naleznou svou stavbu ve
fotogalerii, mohou se v muzeu zastavit pro zaslouženou odměnu.

P1030177

Celý článek...

Hořká a sladká chuť našeho kraje

Ještě na sklonku listopadu vyšla slíbená publikace o zaniklých regionálních pivovarech a cukrovarech, a to v režii obecně prospěšného sdružení Přemyslovské Střední Čechy. Tato knížečka pojmenovaná „Hořká a sladká chuť našeho kraje“ představuje šest zaniklých pivovarů [a dva letos nově obnovené] a osm nefunkčních cukrovarů. Naše muzeum připravilo text a část fotografií, další snímky doplnil mladý slánský fotograf Jan Studený, grafiku a sazbu zajistil Ivo Horňák z odboru kultury MěÚ Slaný.

Jak je uvedeno v úvodu, obě odvětví
„se řadily donedávna mezi charakteristické oblasti lidské činnosti bohatě zastoupené prostřednictvím větších či menších podniků v oblasti severozápadně od Prahy. Rozlehlé architektonické soubory pivovarů a cukrovarů patřily přinejmenším od století páry k výrazným krajinným dominantám, kde panoval čilý ruch. V těchto podnicích nalezlo obživu množství lidí, sem směřovaly vozy s obilím, chmelem a cukrovou řepou a právě zde vznikal nápoj a výrobek dnes tak oblíbený, tak často používaný a samozřejmě zcela běžný…“

Publikace je k zakoupení např. v infocentru.

pivovar

Celý článek...

Soubor historických nástrojů Karmína

Vánoční koncert KPH

Karmína

Kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji 14. prosince v 19 hodin

Celý článek...

Čekání na Ježíška - výstava pro děti

V adventním čase zveme především všechny malé a ještě menší k návštěvě vánoční výstavy "Čekání na Ježíška". Uvidíte, jak vypadají tradiční české Vánoce, s čím si hrály generace dětí před námi, jak vypadá typické české loutkové divadlo, uvidíte různé malebné betlémy a další předměty spojené s adventem. Děti si budou moci i samy vyzkoušet svojí dovednost.
Vstupné 10 Kč.

jezisek

Malá galerie muzea, 1.—22. prosince 2011

Celý článek...

45. Slánské jazzové dny

18.—20. listopadu, Městské divadlo, Městské centrum Grand, kaple Zasnoubení Panny Marie a další místa

Jubilejním 45. ročníkem letos pokračuje pravděpodobně nejvýznamnější hudební akce roku – festival Slánské jazzové dny. Zde je kompletní program festivalu, který se letos rozrostl o další doprovodné akce.

45. Slánské jazzové dny Celý článek...

Formování občanské společnosti ve Slaném a na Slánsku na přelomu 19. a 20. století (historická konference)

Zveme Vás na čtvrtý ročník historické konference Slaný a Slánsko ve 20. století. Pro letošní rok bylo zvoleno téma „Formování občanské společnosti ve Slaném a na Slánsku na přelomu 19. a 20. století“. Po předchozích tématech se tak obracíme k samým kořenům dějinného vývoje na Slánsku.

Konference plakát 2011

Sobota 5. listopadu, 9—16 hodin, Městské centrum Grand Celý článek...

Pákistán - země čistých

Tuto středu Vás zveme do malé galerie muzea na další z přednášek na exotické téma. Tentokrát půjde o u nás relativně málo známou islámskou republiku Pákistán. Promítání a odborný výklad (zajišťuje p. David Šifra, který v tomto státě řadu let žil) jsou samozřejmostí, přislíbena je i návštěva rodilého Pákistánce. Vstupné je dobrovolné.

Pakistan plakat

Malá galerie muzea ve středu 26. října od 17 hodin Celý článek...

Jan Václav Spitzer - 300 let malíře pozdního baroka

Ve středu 26. října v 17 hodin bude v Muzeu Českého krasu v Berouně zahájena velkolepě pojatá výstava díla významného malíře pozdního baroka Jana Václava Spitzera. Spitzerovo dílo důvěrně známe i z našeho muzea. V našich sbírkách se totiž nachází již kompletně restaurovaný soubor portrétů františkánských světců ze slánského františkánského kláštera.
Proces restaurování nedávno završila obnova malby sv. Paschala Baylonského. Podrobněji viz
zde. Je nám ctí, že návštěvníci této výstavy mohou shlédnout i tři ze slánských obrazů - sv. Ludvíka z Toulouse, sv. Františka z Assisi a sv. Paschala Baylonského.
Více o výstavě, která potrvá do začátku r.2012 naleznete
zde.

Spitzer_pozvanka

Muzeum Českého krasu v Berouně, výstava od 26. října 2011 Celý článek...

Komorní koncert KPH s klavírem a klarinetem

Druhým koncertem letošní sezóny pokračuje také Kruh přátel hudby, a to komorním vystoupením mladé talentované klarinetistky Jany Lahodné a české klavíristky lotyšského původu Iriny Kondratěnko. Na programu budou skladby R. Schumanna, W. A. Mozarta, H. Sutermeistera, C. Saint – Saënse a dalších.

jana lahodnaIrina Kondratěnko

Kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji 19. října v 19 hodin Celý článek...

Památková péče v praxi

V úterý 18. října Vás zveme na odborný seminář o památkové péči, který pořádáme spolu s všeobecně prospěšným sdružením Přemyslovské střední Čechy. Seminář je určený nejen pro majitele kulturních památek a zástupce obcí, ale i pro každého zájemce, kterému není jasná pravidla a organizování památkové péče. Dozvíte se např. jak se z budovy stává kulturní památka nebo jak o památkově chráněný objekt pečovat.

Památková péče v praxi

Malá galerie muzea 18. října v 16 hodin Celý článek...

Postav si svou Pražskou bránu - soutěž o stavebnice Lego

Po dobu téměř celého měsíce října mohou v hlavní budově muzea Vaše děti či vnoučata soutěžit ve stavění ze stavebnice Lego s mottem „Postav si svou Pražskou bránu“. Děti mají v malé galerii muzea k dispozici velké množství Lego kostek a mohou stavět zcela podle své fantazie svou verzi Pražské brány. Všechny práce budou vystaveny, nejlepší stavebníci budou odměněni! Pravidla soutěže.

plakat lego

Malá galerie muzea, 3.—29. října 2011 Celý článek...

Slánské rozhovory 2011 a Ikona ve Slaném

Také letos se uskuteční další ročník již tradiční mezioborové konference "Slánské rozhovory". Letos bude věnován ruské kultuře, konkrétněji tématům pravoslavného náboženství a umění ikon, ruské emigraci v Československu, odkazu a současnosti Slovanské knihovny v Praze a ruskému literatuře a myšlení vůbec.

Konference proběhne v prostorách
Městského centra Grand od 9.30 do odpoledních hodin. U příležitosti slánských rozhovorů bude v galerii muzea otevřena cca v 11.15 výstava "Ikona ve Slaném", věnovaná zejména dílu dvou současných ikonopisců (malířů) – Antona Jaržombeka a Michaila Procenka. Výstava je doplněna o starší ikony a ukázky ruského malířství ze sbírek muzea.

Městské centrum Grand a galerie muzea v úterý 4. října od 9.30 hodin

Slánské rozhovory 2011Ikona ve Slaném

Celý článek...

Komorní orchestr Dvořákova kraje

Zahájení sezóny KPH

Ve středu 21. září zahajuje sezónu 2011—2012 muzeu spřízněný Kruh přátel hudby. Na slavnostním úvodním koncertu v Kapli Zasnoubení Panny Marie vystoupí známý Komorní orchestr Dvořákova kraje pod vedením dirigenta Václava Mazáčka. Vedle Dvořákových skladeb se můžete těšit na kompozice Antonia Vivaldiho, Henryho Purcella, Georga Friedricha Händela a dalších.


Komorní orchestr Dvořákova kraje

Kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji 21. září v 19 hodin Celý článek...

Den památek 2011

Pouť za slánskými památkami

Odbor kultury MěÚ Slaný pořádá ve spolupráci s naším muzeem tradiční Den památek konaný u příležitosti "celounijních" Dnů evropské kultury.
Od 9 hodin ráno je připraven zajímavý program, který potrvá až do večera. Přesný program si přečtěte na připojeném plakátu.
A nezapomeňte, že muzeum a Velvarská brána pro Vás budou otevřeny bezplatně!

Den památek 2011

Sobota 10. září, 9—17:30 hodin
Celý článek...

Staročeský jarmark Třebíz

Také tento rok jsme pro Vás ve spolupráci s řadou řemeslníků připravili tradiční Staročeský jarmark. Můžete se těšit např. na výstavu veteránů, kováře, hrnčíře, ale i lukostřelbu, věštírnu, lidovou hudbu a mnohé další. Nebude chybět pestré občerstvení a příležitosti pro vyžití dětí. Ve 14:30 pak zahájíme výstavu "Včely a včelaři" přímo v sýpce Cífkova statku. Světem společenství lidí a včel z neobvyklého pohledu Vás provede Martin Semerád, profesor Akademie sociálního umění Tabor v Praze.
http://www.akademietabor.cz

Nenechte si ujít!

Třebíz plakát jarmark

Sobota 27. srpna, 9—16 hodin, Cífkův statek Třebíz Celý článek...

Příběh slámy

Národopisná výstava "Příběh slámy" přibližuje návštěvníkům tento tradiční a dnes již polozapomenutý materiál.
Sláma skýtá opravdu velmi bohatou škálu využití a je prakticky bezodpadovou surovinou. Používání slámy k nejrůznějším účelům je velmi šetrné k přírodě, což je aktuální právě dnes, kdy lidé znovuobjevují zapomenuté technologie a navrací se k přírodním produktům. Výstava vedle výrobků ze slámy a představení mnoha způsobů jejího využití představuje také řadu unikátních autentických fotografií jejího tradičního zpracování na Slánsku.
Expozice byla do Slaného přenesena z Národopisného muzea Slánska ve Třebízi.

příběh slámy

Galerie muzea (2. patro), 20. srpna—18. září 2011 Celý článek...

Jiří Corvin a včelařství ve Třebízi

Od srpna můžete v Národopisném muzeu Slánska ve Třebízi vidět další dvě výstavy.
Nejprve ve středu
17. srpna v 17 hodin otevřeme v Cífkově statku výtvarnou výstavu Slánská krajina – Jiří Corvin, věnovanou převážně moderním malbám místní krajiny v díle významného výtvarníka Jiřího Corvina (1931—2004), který svébytným způsobem zachytil tvář polí, luk či vesnic Slánska a Velvarska. U příležitosti Staročeského jarmarku proběhne v sobotu 27. srpna od 14:30 hodin druhá vernisáž, tentokrát výstavy Včely a včelaři. Výstava bude věnována tomuto dnes již málo viděnému oboru a jeho stopám na Slánsku.

Třebíz srpen 2011 Celý článek...

Pražská brána

V těchto dnech pro Vás připravujeme klíčovou výstavu nazvanou lakonicky Pražská brána. Vzhledem k významu této zaniklé slánské památky, objemu a kvalitě nově získaných informací z archeologických výzkumů Vinařického ulice i množství ikonografického a archeologického materiálu, který si „zaslouží“ být viděn, jsme se rozhodli výstavu, kterou zahájíme ve čtvrtek 11. srpna v 17 hodin ponechat ve výstavní síni muzea (1. patro) až do konce letošního roku.

Některé z vystavených předmětů znáte ze stálých expozic, některé nově nalezené předměty se naopak teprve součástí stálých expozic stanou (konkrétně expozice opevnění města ve Velvarské bráně). K vidění budou kamenické značky z původního renesančního mostu, stará vyobrazení města s bránou, nové nálezy ze záchranného archeologického výzkumu, model brány a další atraktivní předměty. Součástí instalace bude také videopořad o letošních vykopávkách. Výstava je připravena ve spolupráci s Archeologickým Ústavem AV ČR Praha.

Výstava potrvá do konce roku.

Pražská brána

Výstavní síň muzea, čtvrtek 11. srpna v 17 hodin Celý článek...

Ozvěny výstavy "Proti srsti" - 1. město bez kožešin na světě

Pozoruhodnou zprávu jsme zaregistrovali v novém zpravodaji občanského sdružení Svoboda zvířat, které spolu s námi připravilo výstavu "Proti srsti" (26. 3.—20. 5. v 1. patře muzea). Zatímco v některých částech světa je produkce kožešin stále běžnou záležitostí, nalezneme i město, které má ambice stát se "1. městem bez kožešin na světě". Jde o americký West Hollywood - součást sídelní aglomerace u Los Angeles. Následně citujeme zprávu Svobody zvířat:

"Aktivisté spolu s kandidátem do městské rady oznámili začátek kampaně, jejímž cílem je vytvořit z pokrokového a moderního West Hollywoodu první město bez kožešin v USA. Podle organizátorů je vysoká pravděpodobnost, že se Městskou radu podaří přesvědčit k přijetí prvního zákona proti kožešinám v tomto státě, protože město už má v ochraně zvířat určitou tradici.

Už dříve zakázalo mimo jiné odstraňování drápků kočkám a obchodům se zvířaty obchodovat s tzv. psími velkochovy. V nové vyhlášce už nejsou vlastníci zvířat označovaní jako majitelé, ale jako "ochránci".


Město bylo v roce 1989 prohlášeno "zónou bez krutosti ke zvířatům" poté, co schválilo zákaz testování kosmetiky na zvířatech a zakázalo čelisťové pasti.

"Kampaň se netýká pouze zákazu kožešin, ale snaží se i zviditelnit West Hollywood jako centrum módy bez kožešin", uvedl jeden z organizátorů kampaně.

Nezávislé skupiny, které se zabývají péčí o zvířata, uvádí, že tato iniciativa učiní z West Hollywoodu první komunitu ve Spojených státech (možná i na světě), kde by byly kožešiny zakázány.

Kandidát na radního John D´Amico mimo jiné řekl:
"Zavázali jsme se, že se staneme místem bez krutosti ke zvířatům a dále už nemůžeme podporovat barbarský obchod s kožešinami tím, že bychom je prodávali v našem městě."

Logo_SZ_zakladni Celý článek...

Vyšel nový Slánský obzor

Na sklonku června 2011 vyšlo 18. (118.) číslo obnovené ročenky Slánský obzor, který vydává společnost Patria ve spolupráci s Vlastivědným muzeem ve Slaném a Státním okresním archivem v Kladně.

sl obzor 18 Celý článek...

Zmizelé Čechy - Slaný

Uvedení knihy "Zmizelé Čechy - Slaný"

V těchto dnech vychází nová kniha o Slaném z ediční řady Zmizelé Čechy nakladatelství Paseka. Autory pozoruhodné publikace jsou PhDr. Vladimír Přibyl [odbor kultury MěÚ Slaný] a Ivana Hušáková [Vlastivědné muzeum ve Slaném]. Více o knize naleznete na webových stránkách památkové péče na Slánsku.

zmizelé čechy – slaný

Malá galerie muzea čtvrtek 30. června od 17 hodin Celý článek...

Osudy slánských židů

V neděli 26. června od 15 hodin Vás zveme na naučnou vycházku s výkladem, která navazuje na výstavu o koncentračních táborech a kterou jsme nazvali „Osudy slánských židů“.

Vedle pracovníků muzea se můžete těšit na zasvěcený výklad
Mgr. Blanky Rozkošné z Židovské obce v Praze; v tomto ohledu skutečně těžko hledat povolanější osobu – Mgr. Rozkošná se našemu regionu dlouhodobě věnuje, skvěle zná dějiny slánské židovské obce i slánské památky judaismu, které při vycházce navštívíte.

Vycházka začíná na výstavě ve slánském muzeu, pokračuje po vybraných objektech spjatých s židovským obyvatelstvem včetně obětí koncentračních táborů a končí na slánském židovském hřbitově.

Účast na vycházce je bez poplatku. Vstup na židovský hřbitov pouze s pokrývkou hlavy!

plakat_zide

Neděle 26. června od 15 hodin; naučná vycházka – začátek v 1. patře (výstavní síň) muzea Celý článek...

Příroda Bílichovska v tvorbě Lucie Kraslové

Druhou červnovou vernisáží bude zahájena výtvarná výstava „Příroda Bílichovska v tvorbě Lucie Kraslové“. Je s podivem, jak málo je oblast Bílichovska reflektována ve výtvarném umění, a to přesto, že se jedná o tradiční rekreační oblast Slánska s krásnými lesy, řadou vzácných živočichů a rostlin, romantickými zákoutími, zrcadly několika rybníků a dalšími lákadly. Tento dluh se rozhodla ve svém díle napravit mladá slánská výtvarnice Lucie Kraslová. Výjevy a odkazy z Bílichovska nalezneme nejen v poutavých obrazech, ale i fotografiích či denících.

Výstava potrvá do 14. srpna

příroda bílichovskalucie kraslová

Výstavní síň muzea (1. patro) v sobotu 25. června v 15 hodin

Celý článek...

Město Slaný se díky archeologům dozvědělo více o své historii

rozhlas Celý článek...

Tragický příběh děvčátka ze Zlonic

V souvislosti s nově otevřenou výstavou „Místa smrti, utrpení a hrdinství – život vězňů v nacistických koncentračních táborech“ nám byla pro doplnění expozice z Památníku Antonína Dvořáka ve Zlonicích zapůjčena hračka pejska. Tragický osud jeho majitelky, mladičké Evičky Scheiterové ze Zlonic dokládá nelidskost nacistického aparátu.

Evička Scheiterová se narodila r. 1938 ve Zlonicích. Její rodiče manželé Scheiterovi v nejisté atmosféře roku 1939 opouštějí Československo, a protože si nejsou jisti ani vlastní osudem, v dobrém úmyslu ponechávají dcerku v péči prarodičů Josefa a Zdeňky Köpplových. Pro židovský původ byla však sotva čtyřletá Evička 26. února 1942 odvezena s transportem zlonických židů do Terezína. Podle vzpomínek pamětníků ji před transportem chtěli zachránit obchodníci Martínkovi, ale bohužel to již nestihli. Poslední zprávou o malé Evičce je, že byla 15. května 1944 převezena do Osvětimi, odkud se již nevrátila.

Hračku pejska dostala od Eviččiných prarodičů Boženka Paurová [dnes Kosová], tehdy ještě také dítě. Paní Kosová hračku dodnes pietně uchovávala a nedávno jí věnovala Památníku Antonína Dvořáka ve Zlonicích. Je nám proto velkou ctí, že právě tohoto pejska – doklad tragického osudu malého děvčátka – můžeme vystavit právě v našem muzeu.

Za zápůjčku děkujeme Památníku Antonína Dvořáka a za informace kronikářce pí. Libuši Novotné.

1068 Celý článek...

Slánské muzeum na ČT2

Dovolte ještě jedno ohlédnutí za výstavou "Divokým Kurdistánem". V průběhu výstavy byla v expozici natáčena část dokumentárního pořadu "Kosmopolis" pro ČT2 věnovaná imigrantům do ČR.

Kosmopolis

Slánské náměstí a muzeum uvidíte od 14. minuty pořadu! Celý článek...

Vernisáž "Míst smrti, utrpení a hrdinství"

Ve čtvrtek 7. června po 17 hodině podvečerní jsme zahájili výstavu "Místa smrti, utrpení a hrdinství - život vězňů v nacistických koncentračních táborech". Výstava názorně dokumentuje nelidskou tvář vybraných koncentračních táborů, ukazuje na osudech jednotlivců zrůdnost nacistického režimu a varuje před neonacismem.

Vedle místostarosty Ing. Pavla Bartoníčka poutavě pohovořil p. Asaf Auerbach z Historické skupiny Osvětim při Sdružení bývalých politických vězňů a pozůstalých. Je totiž jedním z šesti set šedesáti devíti tzv. Wintonových dětí, které se vyhnuly deportaci do koncentračního tábora díky nezištné pomoci tehdy třicetiletého Nicholase Wintona, který byl za své zásluhy jmenován britskou královnou sirem.
Celý článek...

Vernisáž výstavy o koncentračních táborech

V úterý 7. června otevřeme výstavu "Místa utrpení, smrti a hrdinství - život vězňů v nacistických koncentračních táborech". Výstavu, která je určena především starším dětem a dospívající mládeži, zastřešuje vedení Města Slaný. Pořadatelem je vedle našeho muzea Historická skupina Osvětim při Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých. Výstava nejen připomíná hrůzy nacismu, ale také varuje před jeho odezvami v dnešní době. Otevření výstavy se uskuteční symbolicky v předvečer výročí vyhlazení Lidic (10. 6. 1942). Výstava je doplněna o některé předměty z našeho muzea, seznam obětí nacistické perzekuce ze Slaného a rozhovor s bývalým slánským vězněm z Terezína.

Výstavní síň muzea (1. patro) v úterý 7. června od 17 hodin

pozvánka_konc.tbCelý článek...

Výstava "Proti srsti" přilákala především mladé

Do 20. května trvala výstava „Proti srsti“ zaměřená na ochranu tzv. kožešinových zvířat. Výstava ukázala veřejnosti, v jak otřesných podmínkách jsou tato jinak divoce žijící zvířata nucena prožít svůj krátký a bolestný život. Mementem pro všechny návštěvníky bylo, aby se vyvarovali koupě pravé kožešiny zvláště v některém z textilních obchodů. Jsme rádi, že tato výstava našla odezvu především u dětí a mládeže – jen v rámci školních výprav přišlo celkem devět tříd.

Návštěvníci výstavy měli rovněž možnost podepsat petice za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v České republice a 
„Řekněte NE krutému kosmetickému průmyslu“ (proti pokusům na zvířatech pro potřeby firem produkujících kosmetiku). Svůj nesouhlas s praktikami kožešinových farem vyjádřilo 95 lidí, za zákaz pokusů na zvířatech pro kosmetické účely se vyjádřilo 67 lidí.

Výstava Celý článek...

Odkrývání Pražské brány

Zveme Vás na přednášku na aktuální téma z oblasti archeologie, památkové péče či chcete-li historie obecně: již tuto středu od 17 hodin promluví Mgr. Jiří Unger (Archeologický ústav Akademie věd) o nedávných archeologických výzkumech ve Vinařického ulici ve Slaném, tedy v místech, kde až do 1. poloviny 19. století stávala slavná Pražská brána, pravděpodobně nejcennější zaniklá památka města, známá z mnoha reprodukcí, vedut, ale i odborných prací a učebnic architektury.

Výzkumy zahájené při akci revitalizace Vinařického ulice přinesly řadu nových informací, zájem veřejnosti o průběh vykopávek byl značný. Přednáška původně naplánovaná do malé galerie muzea tak bude velmi pravděpodobně přeložena do Kaple Zasnoubení Panny Marie v téže budově.

Kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji 18. května v 17 hodin

Pražská brána

Celý článek...

Dřevomalby Tomáše Záborce

Dne 10. května v podvečerních hodinách byla zahájena nová sezóna Národopisného muzea Slánska ve Třebízi, a to vernisáží výtvarné výstavy "Dřevomalby Tomáše Záborce". Zájem veřejnosti byl značný, výstava má dobrý ohlas a my máme upřímnou radost ze srdečného setkání a slavnostního otevření skanzenu veřejnosti pro sezónu 2011.

Jen stěží si lze představit vhodnější výtvarné práce, které by tak skvěle zapadly do lidového prostředí sýpky v areálu Cífkova statku čp. 1. Záborcovo dílo se svou technikou, tematikou, barevností i působením na člověka dokonale snoubí s venkovskou atmosférou Třebíze.

Výstava potrvá do 24. července 2011

Dřevomalby Tomáše Záborce

Současně bychom Vás rádi pozvali na druhou "třebízskou" vernisáž, a to národopisné či chcete-li etnografické výstavy "Příběh slámy", která je věnována dnes už pozapomenutému materiálu, který pro své vlastnosti dříve nacházel bohatou škálu uplatnění. Vedle řady slaměných výrobků poznáte techniky práce se slámou, příklady praktických využití, nástroje na zpracování obilí i unikátní dobové fotografie.

Těšíme se na Vás opět v Cífkově statku čp. 1 ve čtvrtek 19. května od 17 hodin! Celý článek...

Zdeněk Prokop - Obrazy s hudbou

Zveme Vás na vernisáž výstavy akad. mal. Zdeňka Prokopa "Obrazy s hudbou", v galerii Vlastivědného muzea ve Slaném. Několik abstraktních obrazů Zdeňka Prokopa inspirovaných převážně jazzovou hudbou jsme mohli vidět také před několika lety na Slánských jazzových dnech. Výstava potrvá do 19. června 2011.

Galerie Vlastivědného muzea (2. patro) 5. května v 17 hodin

pozvánka 1pozvánka 2 Celý článek...

V indickém chrámu

V INDICKEM CHRAMU Celý článek...

Čtení z Bible

ČTENÍ Z BIBLE Celý článek...

Přednáška o starých pověstech českých

Zveme na přednášku „Od Kristiána k Jiráskovi“ věnovanou vzniku a vývoji starých pověstí českých, které jsou jedním z pilířů české národní identity.

Příspěvek přednese pravděpodobně nejfundovanější odborník na tuto problematiku v Čechách – PhDr. Petr Mašek, vedoucí oddělení zámeckých knihoven Národního muzea v Praze.

Petr Mašek je současně hlavním autorem probíhající velkolepé výstavy „Staré pověsti české“ v historické budově Národního muzea (kde ostatně můžete shlédnout i předměty zapůjčené ze Slaného spjaté se Slaným pramenem a legendárním knížetem Nezamyslem) a autorem nové knihy „Prastaré pověsti české“.

Malá galerie muzea středa 6. dubna v 17 hodin

plakat povesti obr

Celý článek...

Selská světnice v stálé expozici Vlastivědného muzea

Muzeum podle svého poslání přispívá k uchovávání tradičních hodnot. Ať už ve své sbírkotvorné činnosti, nebo různými způsoby prezentací a kulturně výchovnými akcemi.

To je i důvodem, proč obměňujeme materiál z národopisných sbírek v tzv. selské světnici muzea. Selská světnice je ve Vlastivědném muzeu reinstalovaná v průběhu celé jeho historie, počínajíc Národopisnou výstavou českoslovanskou (1894 Slaný; 1895 Praha). Spolu s měšťanským pokojem je "světnice" i součástí dnešní stálé expozice Vlastivědného muzea.

Naším cílem zůstane přiblížit vám i letos v malých instalacích v selské světnici zajímavé sbírky a celky z národopisného fondu muzea, kterými reagujeme na svátky křesťanského kalendáře, na lidové zvykosloví a pracovní rok a jejich různé podoby. Ale samozřejmě i na další okolnosti, podle spektra potřeb zařízení jakým je muzeum. V jedné vitrínce naleznete v průběhu celého roku i sbírky, které nám přiblíží školu z nedávné minulosti - z doby kolem poloviny 20. století.

Od začátku výstavné sezony jsme pro vás připravili soubor předmětů, které provázely společenský život od konce 19. století a patří k masopustní době a také k plesové sezoně: taneční řády, pak různé typy vějířů a nakonec zajímavé "drobnosti" ze sbírek.

Touhle dobou nám příchod významného křesťanského svátku Velikonoc připomínají podmalby na skle a klášterní práce s pašijovými výjevy a další předměty z velikonočního zvykosloví.

V průběhu letošního roku pak připravujeme další exponáty. Z textilní kolekce muzea představíme kroje a krojové rekonstrukce z různých regionů Čech a Moravy a ojedinělé ukázky balkánského oděvu.

Z depozitářů vybereme i pracovní nářadí, včelařské předměty a pernikářské formy. V adventním období vám představíme opět další zajímavé betlémy ze starších sbírek muzea.

dnešní SELSKÁ SVETNICE v muzeu Celý článek...

Benefiční koncert pro Japonsko

Vlastivědné muzeum ve Slaném pořádá pod záštitou velvyslanectví Japonska v ČR benefiční koncert věnovaný obětem přírodních katastrof v Japonsku. Výtěžek z koncertu bude předán Velvyslanectví Japonska v ČR a bude poskytnut na pomoc obětem nedávných pohrom v Zemi vycházejícího Slunce. Na koncertě zazní hudba barokních i jiných skladatelů v podání houslí, flétny a violoncella.

Kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji 2. dubna v 14 hodin

beneficni koncert

Celý článek...

Proti srsti

Zahájení další neobvyklé výstavy, tentokrát nazvané „Proti srsti“ podle stejnojmenné kampaně občanského sdružení Svoboda zvířat, jež je spolupořadatelem výstavy.

Výstavní sál muzea (1. patro) v sobotu 26. března v 15 hodin

PLAKÁT PROTI SRSTI VÝSTAVA SLANÝ Celý článek...

Vyznavači anděla páva

plakat vyznavači anděla páva

V rámci projektu "Divokým Kurdistánem" Celý článek...

Kurdistán očima Jiřího Dědečka

Plakát – Kurdistán očima Jiřího Dědečka

V rámci projektu "Divokým Kurdistánem" Celý článek...

Premiéra kurdského filmu "Viděl jsem Slunce"

Již tento pátek můžete v městském kině ve Slaném zdarma shlédnout výjimečný kurdský film "Viděl jsem Slunce" url_icon_13 s českými titulky, které byly zhotoveny speciálně pro tuto příležitost.

Dramatický snímek z exotického prostředí vypráví osudy rozvětvené kurdské rodiny, která je tureckou armádou přinucena opustit svůj venkovský domov a je konfrontována s moderní "vyspělou společností". Promítání obohatí o svůj zasvěcený výklad ing. Rashid Khalil (Kurdské o. s.). Akce je součástí projektu "Divokým Kurdistánem".

Městské kino Slaný v pátek 11. března od 19:30 hodin

güneşi-gördüm Celý článek...

Ve slánském muzeu zavlála kurdská vlajka

Přípravy projektu "Divokým Kurdistánem" vstoupily do finální fáze, výstava je již připravena a celý organizační tým se těší na setkání s Vámi na zítřejší vernisáži v galerii muzea od 15 hodin!

Kurdská vlajka ve slánském muzeu

Fotogalerie Celý článek...

Vydejte se s námi Divokým Kurdistánem!

V galerii muzea (2. patro) zahajujeme originální a neobvyklou výstavu „Divokým Kurdistánem“. Výstava vychází z poutavých fotografií dvojice studentů z jejich dobrodružné pouti po severním Iráku a Turecku. V moderně pojaté expozici uvidíte mj. místní kroje, ukázky výtvarného umění, tradiční koberce či uslyšíte kurdskou lidovou hudbu.

Výstava bude doplněna informacemi o klíčových tématech kurdské kultury. Na samotné vernisáži budete moci kromě vyprávění rodilých Kurdů a zmíněných studentů slyšet živou kurdskou hudební produkci či ochutnat místní speciality. Hlavním partnerem projektu je mezi jinými Kurdské občanské sdružení, které výrazně pomohlo také s přípravou níže uvedených
doprovodných akcí.

Srdečně zveme především milovníky exotiky, dobrodružné duše a vůbec všechny zvídavé návštěvníky, kteří si na výstavě mohou doplnit informace o tak pozoruhodné, a přitom dnes tak často opomíjené kultuře "největšího národa světa bez vlastního státu"!

Galerie muzea v sobotu 5. března v 15 hodin


Čtvrtek 10. března v 10.30 hod.: Kurdistán – přednáška pro studenty (aula gymnasia)

Pátek 11. března v 19.30 hod.: Viděl jsem Slunce – česká premiéra kurdského filmu (městské kino)

Čtvrtek 17. března v 18 hod.: Kurdistán očima Jiřího Dědečka - beseda okořeněná písničkami známého českého hudebníka, básníka, spisovatele a překladatele (Kaple Zasnoubení Panny Marie v budově muzea)

Čtvrtek 24. března v 17 hod.: Vyznavači anděla páva – promítání dokumentu o kurdském náboženství a povídání o kurdské kultuře (Malá galerie muzea)


Divokým Kurdistánem - plakát
Celý článek...

Galerie dětských výkresů ze soutěže "Slánsko před 100 lety"

Jak jsme přislíbili, tak také činíme. Naskenovali jsme všechny obrázky, které přišly do naší výtvarně-historické soutěže "Slánsko před 100 lety".

Výkresy roztříděné dle jednotlivých škol si nyní můžete prohlédnout
zde. Ještě jednou děkujeme za všechny obrázky!


Karolina Jeřábková Celý článek...

Zahájení výstavní sezóny sochařskou výstavou

V sobotu 19. února v 10 hod. vernisáží „Bronzového světa Blanky Voldřichové“ oficiálně zahájíme novou sezónu, a to ve výstavní síni muzea (1. patro). Můžete se těšit na půvabná ztvárnění především dívčího těla rukama známé české sochařky z nedalekého Braškova.

Bronzový svět Blanky Voldřichové

Výstavní síň Vlastivědného muzea sobota 19. února v 10 hodin Celý článek...

Smrt a znovuzrození

Ve čtvrtek 17. února se od 19 hod. můžete těšit na přednášku Smrt a znovuzrození věnovanou jednomu z klíčových témat z okruhu Buddhismu Diamantové cesty. V Malé galerii muzea přednáší p. Radek Růžička.

Vstupné 50 Kč.

Buddha

Malá galerie muzea 17. února v 19 hodin Celý článek...

Výstava "Slánsko před 100 lety" v kresbách žáků slánských škol

V soutěži měly děti za úkol nakreslil či namalovat některé historické místo ve Slaném nebo okolí, tak, jak si je představují v období 19. či začátku 20. století, včetně dobových postav nebo např. dopravních prostředků. K našemu velkému překvapení se tato výzva setkala s velmi pozitivní odezvou. V době uzávěrky výstavy (20. ledna 2011) se sešlo přes sedmdesát rozmanitých obrázků, kde děti a studenti pozoruhodně zapojili svou fantazii a vznikla tak půvabná kolekce, kterou nyní můžete shlédnout na chodbě Knihovny Václava Štecha.

Soutěž byla původně zadaná pro celkem čtyři věkové kategorie, z nichž z důvodu menšího zájmu starší mládeže, ale naopak zvýšeného zájmu mladších dětí vznikly kategorie tři: děti do 10 let, do 13 let a do 18 let. Níže si můžete přečíst jména vítězů. Bohužel jsme se setkali i výkresy, kde nebyla uvedena jména autorů, nebo např. chybělo křestní jméno. Pokud mezi takové patří i Váš výkres, neváhejte a doplňte informace přímo v muzeu.

Připomínáme, že veškeré soutěžní obrázky, tj. i ty neoceněné, budou rovněž v průběhu měsíce února zveřejněny na těchto webových stránkách.

Všichni vítězní účastníci budou náležitě oceněni v průběhu měsíce února. Nejen jim, ale všem zúčastněným žákům, školám, učitelům i rodičům (za podporu) srdečně děkujeme a těšíme se v budoucnu na další odezvu z akcí či aktivit, které pro děti a mládež připravujeme.


Obrázek pro inspiraci 1 - Slaný v pojetí K. Liebschera Celý článek...

Výtvarná soutěž „Slánsko před 100 lety“ a výstava nejlepších výkresů

Děkujeme účastníkům – jak školám, tak všem žákům a studentům – za účast ve výtvarné soutěži "Slánsko před 100 lety", která byla uzavřena 20. ledna. Před uzávěrkou soutěže jsme obdrželi poměrně značné množství výkresů, jejichž výtvarná úroveň i tvůrčí invence nás častokrát mile překvapily. Autoři se zanedlouho mohou těšit na vyhlášení výsledků i pěkné ceny, ale také na veřejnou výstavu nejlepších a nejzajímavějších obrázků, která bude otevřena od 1. do 25. února 2011 v chodbě knihovny Václava Štecha ve Slaném. Návštěvníci našich internetových stránek se mohou rovněž těšit na prohlídku všech soutěžních výkresů, které zveřejníme v digitalizované podobě.

Lucie Špalková (ZŠ Háje): Slánská synagoga na přelomu 19. a 20. st. Celý článek...

Muzeum v zimě nespí

Ve zdánlivě posmutnělém zimním období v našem muzeu vrcholí přípravy programu pro letošní výstavní sezónu. Jedním z nosných motivů roku 2011 bude pestrost, aby si každý návštěvník přišel na své či si z naší nabídky prostě vybral to, co právě jej zajímá. Informace o jednotlivých akcích očekávejte v brzké době. Aktuálně je domluveno mj. několik přednášek s exotickou příchutí, naší snahou je také více spolupracovat se slánskými školami.

Touto cestou ještě jednou děkujeme Městu Slaný za zdařilou opravu střechy našeho sídla - budovy bývalé piaristické koleje, kterou sdílíme spolu s knihovnou, infocentrem a městským kinem. Firma pana Zdeňka Zemka završila stavební práce - po výměně střešní krytiny a opravě krovu - obnovou poškozených okapních žlabů ve dvoře za krásné nové, měděné.
Celý článek...