45. Slánské jazzové dny

Jubilejním 45. ročníkem letos pokračuje pravděpodobně nejvýznamnější hudební akce roku – festival Slánské jazzové dny. 18.—20. listopadu 2011, Městské divadlo, Městské centrum Grand, kaple Zasnoubení Panny Marie a další místa.

Zde je kompletní program festivalu, který se letos rozrostl o další doprovodné akce.

Pátek 11. listopadu

Restaurace Na Střelnici – Šantán, 20.00 hodin
Tomáš Homuta a David Fárek / DJs

Středa 16. listopadu

Restaurace Ungelt, 18.00 hodin
Little Dixieland a Jiří Masáček

Pátek 18. listopadu

Městské divadlo, 19.30 hodin
Úvod jubilujícího ročníku bude patřit vokálnímu souboru The Swings, který vede Petr Hanzlik. Kapela letos vydala nové CD a vystoupí na SJD u příležitosti dvaceti let od svého založení. Swings doprovodí Xtet kontrabasisty Víta Fialy. Následovat bude Jan Spálený & ASPM, se kterým jsme konečně našli vyhovující termín. Hudba kvintetu osciluje mezi jazzem a blues, vedle kapelníka se můžeme těšit na skvělé sólisty – trumpetistu Michala Geru a vibrafonistu Radka Krampla. Zamýšleným vrcholem večera bude společné vystoupení kvarteta Ulf Wakenius & AMC Trio. Ve Švédsku narozený kytarista Ulf Wakenius, spoluhráč takových hudebníků jako jsou Oscar Peterson či Ray Brown, již několik let vystupuje a natáčí se slovenským AMC Triem. Společně pak produkují velmi melodický, mnohdy slovenským folklórem inspirovaný moderní jazz.

Restaurace Na Střelnici – Šantán, 24.00 hodin
Kujooni

Sobota 19. listopadu

Kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji, 14.30 hodin
V sobotu odpoledne vystoupí v samostatném recitálu Emil Viklický Trio. Tento soubor patří k tomu nejlepšímu, co současný tuzemský jazz nabízí, setkáme se v něm s naším basistou číslo 1. Františkem Uhlířem a bubenickou legendou Laco Troppem. Výjimečný klavírista Emil Viklický vystoupí ve Slaném po více než 15 letech.

Městské centrum Grand, 18.00 hodin
Večerní koncert odstartuje v přísálí pozoruhodná mladá swingová kapela Tři neděle potom. Soubor tvoří zpěvačka, rytmika a čtyři trombóny a programově se věnuje hudbě Bennyho Goodmana, Glenna Miliera a dalších. Afro-kubánské rytmy v téměř big bandovém obsazení představí mezinárodní Los Rumberos En Grande vedený Petrem Smetáčkem. V repertoáru kapely najdeme skladby slavných orchestrů Tita Punte a Poncho Sancheze. Hned následující kvarteto Points představuje českou jazzovou současnost, soubor hraje bez harmonického nástroje a vedou ho dva špičkoví hudebníci mladé generace saxofonista Luboš Soukup a trumpetista Miroslav Hloucal. Jednou z dalších hvězd letošních SJD je seskupení půvabné jihoafrické zpěvačky – Melanie Scholtz Quartet. Melanie vystoupí s norským kytaristou Gormem Helfjordem a českými spolu hráči. Večer uzavře americká bluesová hvězda Larry Garner se svým mezinárodním kvartetem. Larry se narodil a svoji kariéru odstartoval v legendární Baton Rouge a přes vystupování ve slavných neworleánských klubech se dostal do celého světa včetně prestižních nahrávacích společností, jako jsou Evidence či Verve/Gitanes.

Restaurace Na Střelnici – Šantán, 00.30 hodin
Bernard Blues Band a Milan Krajíc

Neděle 20. listopadu

Kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji, 10.30 hodin
Na závěr hlavního programu vystoupí dle mnoha názorů naše nejlepší současná jazzová zpěvačka Elena Sonenshine. Tato absolventka Berklee a dnes mezinárodně uznávaná zpěvačka vystoupí v triu s kytaristou Miroslavem Linkou a kontrabasistou Petrem Dvorským. V jejím repertoáru najdeme jak Fats Wallera, tak Horace Silvera.

Stejně jako každý rok budou hlavní koncerty provázet satelitní akce, jako jsou jam sessions mj. s MK Collective, bluesovým projektem našeho předního saxofonisty Milana Krajíce, výstava jazzových fotografií v chodbě slánské knihovny, výstava vtipných plastik inspirovaných hudbou Petra Štecha a mnoho dalších.

Restaurace Na Střelnici – Šantán, 16.00 hodin
Rastafidli Orkestra