Slánské muzejní léto II.

květen—září 2022

Druhý ročník úspěšného multižánrového kulturního festivalu, který opanuje královské město Slaný od května do září, je za dveřmi. Nevšední zážitky slibují zejména sochařská výstava v ulicích, Slánská muzejní noc, výstavy Zdeněk Miler nejen Krtek a Chvála ruční práce, připraven je dětský den, Staročeský jarmark a další menší akce. Kromě výstav a stálých expozic muzea navštivte také novou expozici opevnění města ve středověké
Velvarské bráně.

V pátek 27. května proběhne tradiční
Slánská muzejní noc, která je součástí 18. ročníku celostátního Festivalu muzejních nocí. V celém objektu muzea, knihovně, kapli, kině, zahrady u kina a ve hvězdárně se otevře pestrá nabídka rozmanitých aktivit pro malé i velké pod heslem „svoboda projevu“. Klíčovým bodem programu bude v 17 hodin zahájení venkovní sochařské výstavy absolventů a studentů několika ateliérů pražské Akademie výtvarných umění.

Významného regionálního výtvarníka, rodáka z blízkého Kladna, autora nesmrtelného Krtečka a dalších postav představí výstava
Zdeněk Miler nejen Krtek, kterou připravujeme spolu s Kladenským zámkem. Expozice určená hlavně dětem bude otevřena od 9. června. Doprovodným programem k výstavě bude Dětský den v pátek 22. července na Masarykově náměstí.

Následně 29. června bude otevřena druhá výstava v hlavní budově muzea, tentokrát nazvaná
Chvála ruční práce. Představí především výšivky a další práce s textilu. V tomto duchu bude laděna celá instalace složená z originálních předmětů ze sbírky muzea.

Poslední prázdninovou sobotu 27. 8. na vás čeká v naší pobočce - Národopisném muzeu v Třebízi - tradiční
Staročeský jarmark. Oblíbená akce v malebném prostředí starobylých statků v jádru vesnické památkové rezervace nabízí ukázky řemesel s možností zakoupení rukodělných výrobků, prohlídky muzejních expozic s lidovou architekturou a doklady prostého života na vsi před staletími, zábavu pro děti, hudební vystoupení, občerstvení a podobně. Na jarmarku otevřeme také obnovenou expozici mlynářství.

Součástí Slánského muzejního léta budou i další menší akce, jako noční prohlídky, procházky a podobně.
Slánské muzejní léto se koná za podpory Města Slaný a Středočeského kraje.

Slánské muzejní léto II.