Českoslovenští legionáři 1914—1920


přednáška, malá galerie, středa 20. února 2019 od 17:00

Výstavu
Pohledy z bojiště, která připomíná konec 1. světové války, doprovodí přednáška o čs. legionářích, kterou připravují kolegové z lounského muzea a která představí některé typy vojáků v 1. světové válce, působení čs. legií a příklady konkrétních osudů legionářů ve Velké válce. Hlavním přednášejícím bude historik Mgr. Jiří Líšťanský. Vstupné je dobrovolné.

plakat listansky legionari prednaska 2019

Židovská mystika


přednáška, čtvrtek 31. ledna 2019 od 17:00, malá galerie

První letošní přednáška je připravena na exotické téma Židovská mystika, kterou Vám představí znalec Blízkého východu, hebraista, oblíbený průvodce a cestovatel Mgr. Karel Hrdlička z Plzně. Nahlédněme do dědictví starého orientu, které může být aktuální i v dnešní uspěchané době.

plakat hrdlicka zidovska mystika 2019

Archeologický výzkum silnice I/16 Slaný – Velvary


Screenshot 2019-01-04 15.18.00

PF 2019


PF 2019 Vlastivědné muzeum ve Slaném

Vánoční otevírací doba


Vlastivědné muzeum ve Slaném – hlavní budova

Pátek 21. 12. 9—16h
Sobota 22. 12. 9—16h
Neděle 23. 12. 9—12h
Pondělí 24. 12. Zavřeno
Úterý 25. 12. Zavřeno
Středa 26. 12. Zavřeno
Čtvrtek 27. 12. 9—16h
Pátek 28. 12. 9—16h
Sobota 29. 12. 9—16h
Neděle 30. 12. 9—16h
Pondělí 31. 12. Zavřeno
Úterý 1. 1. Zavřeno
Středa 2. 1. 9—16h


Velvarská brána a Národopisné muzeum v Třebízi
jsou v zimním období uzavřeny.

Anděl Páně zlámal sáně (a my je opravili)


zimní výstava, od soboty 1. prosince 2018, galerie muzea (2. patro)

Od prvního prosincového dne je možné navštívit v galerii muzea tématickou vánoční výstavu věnovanou zimním radovánkám. Expozici dominují krásné dřevěné panské saně, které byly v nedávné době odborně zrestaurovány, a jsou právě na zimní výstavě poprvé představeny veřejnosti. Více se o kouzelné proměně saní dozvíte na výstavě (včetně fotodokumentace stavu saní před opravou) a na
webu muzea v Třebízi. Panské saně doplňujeme dalšími saněmi a sáňkami ze sbírek našeho muzea, starými lyžemi, bruslemi, ale i příslušným oblečením a dalšími vhodnými doplňky. Zimní atmosféru dokreslují černobílé fotografie zasněženého Slaného. Výstava je určena pro děti, rodiče i prarodiče a všechny milovníky sněhu. V muzeu totiž, na rozdíl od venku, padá!

andel-sane-plakat-press

Vánoční koncerty v kapli Zasnoubení Panny Marie


Prosinec 2018

V adventním čase je pro milovníky hudby v kapli Zasnoubení Panny Marie připraveno několik koncertů s vánoční tématikou.

V sobotu
1. prosince v 19:30 proběhne Vánoční koncert Simony Klímové. Hostem zpěvačky bude kapela Bob a bobci.

V neděli
2. prosince v 18 hodin se v kapli uskuteční koncert učitele hudby slánské ZUŠ Jaroslava Pelikána.

Ve středu
5. prosince v 19 hodin kaplí zazní koncert Kruhu přátel hudby – Lidové Vánoce v českých a moravských vesnicích. Účinkují: doc. Miloš Černý - housle, dudy, zpěv; Eva Šašinková – kontrabas, zpěv a Michal Horsák - cimbál. Koncert je provázen vyprávěním o dobových zvycích, vánočních písních a koledách od regionů Chodska až po Jihomoravské vesnice.

V úterý
11. prosince v 18 hodin bude v kapli slavnostně zakončen 7. ročník festivalu Varhany znějící 2018 – Slaný a Velvary & Zlatníky a Psáry.

Na čtvrtek
13. prosince v 17 hodin připravili Vánoční koncert žáci slánské ZUŠ.

V pátek
14. prosince ve 20 hodin proběhne poslední vystoupení letošní sezóny Jazz Clubu - Tom Vybíral Trio na vánočním jazzovém večeru. Trio ve složení Tomáš Vybíral – bicí, František Krtička – piano, vibrafon, Ondřej Štajnroch – basa vystoupí s vlastními skladbami. Hostem koncertu bude zpěvačka Zuzana Dumková.

V sobotu
15. prosince v 16 a 18 hodin proběhnou dva Vánoční koncerty sdružení Consortium Camerale Slanense, na kterém vystoupí společně s kladenským souborem Sluníčko a Flauti Vivace.

Na úterý
18. prosince v 17 hodin připravili Vánoční koncert žáci ZŠ ve Slaném Na Hájích.

V pátek
21. prosince v 17:30 hodin zakončí letošní sérii vánočních vystoupení Vánoční koncert studentů slánského gymnázia pro rodiče, učitele a přátele hudby. Vystoupí zde hudební tělesa slánského gymnázia, školní pěvecký sbor Achach a studentský komorní orchestr Ensemble Academia. Zazní české i světové koledy v originálním podání a další zajímavé skladby. Orchestr a sbor řídí Matěj Bartoň. Vstupné dobrovolné.


kph plakat prosinec 2018

Koncert Tara Fuki


sobota 17. listopadu od 14:30, Kaple Zasnoubení Panny Marie

V rámci
52. ročníku festivalu Slánské jazzové dny proběhne v muzejní kapli koncert dua Tara Fuki.

Komorní česko-polské duo Tara Fuki, které vzniklo po setkání obou protagonistek v Brně roku 2000, Vám nabídne momenty odpolední kontemplace v kapli Zasnoubení Panny Marie slánského muzea. Hudba inspirovaná mnoha různými žánry, zasněným pohledem do dálek i do tajemných hlubin ženského nitra slaví úspěch po celé Evropě i Střední Americe. Harmonický tandem, který je držitelem dvou ocenění české Akademie hudby a autorem pětice řadových alb, popisuje také jedna z básní Ester Kočičkové:

Tělo vedle těla
a čelo na čelo
To dobré býti musí
i kdyby nechtělo
Ta těla navíc ženská
a cella violí
To tak dobré být může
až muže zabolí.......

Tara Fuki 1Tara Fuki 2

Pohledy z bojiště – doprovodný program


středa 7. listopadu 2018 od 17:00, malá galerie a výstavní síň muzea

Na výstavu
Pohledy z bojiště – 1. světová válka ve fotiografii a korespondenci ze Slánska se bohužel nevešlo vše, co souvisí s tématem a stojí za vystavení. Také proto jsme pro Vás připravili netradiční komponovanou akci coby doprovodný program k výstavě. Vybrané snímky včetně těch nevystavených v malé galerii promítnou a okomentují spoluautoři výstavy PhDr. Michal Rybák (vnuk fotografa Jindřicha Bišického) z Velvar a Mgr. Zdeněk Víšek (předseda Patrie, z.s. a gymnaziální učitel dějepisu), který se věnuje osobnosti Josefa Kyliese. Výklad doplní ředitel muzea Mgr. Jan Čečrdle a jako překvapení vystoupí také náš speciální host a současně znalec 1. světové války. Vstupné je dobrovolné.

plakat doprovodny program pohledy z bojiste listopad 2018

Pohledy z bojiště – 1. světová válka ve fotografii a korespondenci ze Slánska


výstava k 100. výročí konce 1. světové války, 25. října 2018—24. února 2019, výstavní síň muzea (1. patro)

Zveme Vás na vernisáž výstavy
Pohledy z bojiště – 1. světová válka ve fotografii a korespondenci ze Slánska ve středu 24. října v 18 hodin do výstavní síně v 1. patře muzea, kde budete moci mj. ochutnat stylovou nabídku občerstvení ze slánského pivovaru a restaurace Továrna. Výstava, která by nemohla vzniknout bez skvělé spolupráce s místními sběrateli a odbornou pomocí Vojenského historického ústavu, nabídne tři unikátní pohledy do dění tzv. Velké války, jejíž 100. výročí ukončení si spolu s oslavou vzniku samostatného Československa v říjnu připomeneme.

Jak název napovídá, představeny budou dvě kolekce fotografické a jedna kresebná. Nejstarší jsou ručně malované pohlednice malíře a ilustrátora
Josefa Kyliese (1890—1946), rodáka ze Studeněvsi, který byl nasazen na východní frontě v letech 1914—1915 a díky svému talentu nezaměnitelným způsobem zachytil válečné dění.

Hlavní „hvězdou“ výstavy je pak plukovní fotograf a později velvarský stavitel
Jindřich Bišický (1889—1949), rodák ze Zeměch, kterého můžeme zařadit mezi průkopníky reportážní fotografie, která má vysokou vypovídající hodnotu o místech, kde se spolu se 47. pěším regimentem pohyboval – tedy v Haliči a na italské frontě. Ne náhodou byly Bišického fotografie vystaveny také na Pražském hradě a zastoupeny jsou i v Národní galerii v Praze.

Konečně ze slánské muzejní sbírky pochází vzácná série snímků věnovaná převážně
československé domobraně v letech 1918—1919. Fotografie pocházejí minimálně od pěti různých praporů a dokumentují jak jejich formování v Itálii, tak nasazení na Slovensku v maďarsko-československé válce.

Expozice představí ty nejlepší a nejcennější snímky a pohlednice ze všech tří kolekcí, vybrané předměty a dokumenty s tematikou 1. světové války a navíc také doprovodný katalog za příznivou cenu. Výstava bude otevřena až do
24. února 2019. Na výstavě spolupracujeme také s Patrií, z.s. a slánským gymnáziem.

pohledy-z-bojiste-final

Slaný si připomene výročí sochaře Nejtka a jeho Smetanova pomníku


27. září—18. října 2018, 1. patro muzea

Od čtvrtka 27. září do 18. října bude v 1. patře muzea (stálá expozice) otevřena výstavka věnovaná osobnosti akademického sochaře
Václava Nejtka (1899—1958), který je autorem řady veřejných skulptur ve Slaném a který zemřel přesně před 60 lety. Současně bude oživena vzpomínka na odhalení pomníku Bedřicha Smetany, jenž byl odhalen před 90 lety (28. 9. 1928) a je nyní odborně sanován. Výstavu připravujeme ve spolupráci s odborem kultury MěÚ Slaný.

Pozvánka Nejtek Smetana 2018