Počátky oddílu Státní bezpečnosti ve Slaném


přednáška, středa 25. října 2017 od 17 hodin, malá galerie

Vedoucí oddělení výzkumu let 1945–1989
PhDr. Milan Bárta z Ústavu pro studium totalitních režimů seznámí posluchače s formováním československé politické policie (StB) ve Slaném. Přednáška o počátcích této neblaze proslulé instituce zřizované vládnoucí elitou KSČ proběhne poslední říjnovou středu opět v malé galerii muzea. Vstupné je dobrovolné.

plakat barta stb rijen 2017

Světem hudby romantické

koncert KPH, středa 18. října 2017 od 19 hodin, Kaple Zasnoubení Panny Marie

Na programu podzimního koncertu Kruhu přátel hudby jsou skladby Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Fryderyka Chopina, Johannese Brahmse, Adolfa Míška, Giovanniho Bottesini. Účinkují Marek Lustig – kontrabas, Lucie Pirochová a Kateřina Pirochová - Valkovičová – klavír.


kph plakat rijen 2017

Historie největšího zlatého pokladu v Čechách

přednáška, středa 4. října od 17 hodin, malá galerie

Zveme Vás do malé galerie muzea na přednášku z oblasti mincovnictví starých Keltů na českém území. Přednese ji
MUDr. Zdeněk Petráň, lékař a numismatik Českého muzea stříbra v Kutné Hoře. Je současně vnukem JUDr. Miroslava Hakena, významné postavy moderních regionálních dějin (popraven nacisty v 30. 6. 1942). Dr. Haken byl v roce 2014 byl zastupitelstvem města oceněn in memoriam za přínos občanské společnosti ve Slaném. Vstupné je dobrovolné.

plakat petran poklad 2017

Co je psáno, to je dáno - střípky z historie písma a psaní

výstava, 27. září—18. listopadu 2017, výstavní síň muzea

Ve středu 27. září bude v 17 hodin zahájena výstava „Co je psáno, to je dáno“. Expozici připravujeme ve spolupráci se slánskou Obchodní akademií, která si letos připomíná 125. výročí svého založení. Cílem výstavy je odlehčenou formou připomenout vývoj písma od počátku po současnost, od hliněné destičky po display mobilního telefonu. Součástí výstavy bude několik interaktivních stanovišť, kde si budou návštěvníci moci vyzkoušet psát dnes již nepoužívanými psacími potřebami.

Výstavu doporučujeme zejména školním výpravám jako doplnění výuky. Nejen pro žáky připravujeme doprovodný pracovní list.

Vzácným hostem vernisáže bude úřadující mistryně světa v psaní na klávesnici Ing. Helena Zaviačičová.

Výstava potrvá do 18. listopadu.

pismo-plakat

Umělci slánské Trhliny II.

výstava, 14. září—4. listopadu 2017, galerie muzea

Nová výstava v galerii muzea tematicky navazuje na výstavu Ludvík Kuba a Slaný a Umělci slánské Trhliny I., která se konala v loňském roce. Je to již třetí přehlídka prací umělců, kteří do Slaného přijížděli na pozvání tehdejšího ředitele Městské spořitelny Karla Čížka. Tvořili zde pod patronací slánské Trhliny mezi roky 1925—1945. Úkolem malířů a grafiků – hostů spořitelny – bylo zachytit na plátnech, grafických listech a kresbách Slaný a život v něm.
Letošní cyklus nabízí práce výtvarníků převážně z jižních Čech. K vidění jsou obrazy Richarda Laudy, Jaroslava Vojny, Josefa Krejsy, Aloise Moravce, Jindřicha Bubeníčka, Zdeňky Vorlové-Vlčkové a Pavly Vicenové-Rousové. Výstavu v muzeu doplňuje expozice ve dvoraně slánské České spořitelny v Husově ulici a doprovodný katalog.
Koncepci výstavy a katalog připravili Vladimír Přibyl a Markéta Škrancová z odboru kultury MěÚ Slaný.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 13. září v 17 hodin. Jste srdečně zváni.

plakat

Staročeský jarmark

Na závěr prázdnin je v sobotu 26. srpna od 9 do 16 hodinNárodopisném muzeu Třebíz připraven tradiční Staročeský jarmark. Na dvoře Cífkova statku budou předváděna tradiční rukodělná řemesla s možností jejich zakoupení. V doprovodném programu je připravena dechová hudba, občerstvení a vyžití pro děti. Návštěvníkům jarmarku je k dispozici také prohlídka stálých expozic. Vstupné je 40,- Kč. Muzeum v Třebízi je samozřejmě celé léto otevřené veřejnosti, a to denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, o prázdninové víkendy do 18 hodin.

St. jarmark

Soutěžte s továrníkem Pálou!


do 2. září 2017

Byli jste se podívat na výstavě Továrník Pála a Lepší Slaný? Nebo se teprve chystáte? Zajímá Vás osud jedné z nejzajímavějších i nejkontroverznějších postav moderních dějin regionu nebo pozoruhodné výrobky továrny Palaba? Pak právě Vám je určena naše letní soutěž! Pokud správně odpovíte na všech 5 otázek, a to do 2. září, čekají na Vás hodnotné ceny.
Správné odpovědi zasílejte na e-mailovou adresu
muzeum.soutez@gmail.com
Ze správných odpovědí vylosujeme pět výherců, kteří budou oceněni katalogem k výstavě a sérií pohlednic s motivy výrobků firmy Palaba.

Soutěžní otázky:

1. V které obci se v roce 1882 narodil Jaroslav Jan Pála?

2. V jakém státě dosáhl J. J. Pála prvních významných úspěchů a oženil se?

3. Kde ve Slaném dodnes stojí areál továrny Palaba [čtvrť, popř. ulice]?

4. V jaké oblasti [odvětví] proslula Pálova továrna [Palaba]?

5. Kdy přibližně byl J. J. Pála starostou Slaného?

SOUTĚŽ

Rozšířená otevírací doba muzea

Vlastivědné muzeum ve Slaném

Po dobu letních prázdnin je muzeum otevřené veřejnosti také v neděli vždy od 9 do 16 hodin.

Katalog a pohlednice Palaba


Při návštěvě muzea si můžete zakoupit, obzvlášť pokud se chystáte na výstavu Továrník Pála a Lepší Slaný, přehledný katalog s mnoha novými informacemi nejen o osobnosti Jaroslava J. Pály, akci Lepší Slaný a továrně na baterie a svítidla Palaba, a také sérii půvabných pohlednic s motivy obalů výrobků Palaby.

Katalog je v prodeji za 150 Kč, pohlednice 8 Kč/kus.

jupiter

světluška

Katalog

Laura a její koncert pro muzeum

pátek 30. června 2017 od 17 hodin, Masarykovo náměstí

Oslava začátku prázdnin a konce školního roku bude ve Slaném tradičně patřit koncertu, kterým naše muzeum vystupuje ze své historické budovy, aby ve spolupráci s
Městem Slaným na slánském "rynku" představilo nejen oblíbené místní kapely, ale i stálici české hudební scény od závěru 80. let do současnosti, kapelu, která ve Slaném ještě nikdy nevystoupila a slibuje atraktivní kombinaci rocku, popu, soulu a reggae - jedinečná Laura a její tygři! Kromě pestré rytmické hudby a černobílého ustrojení je rozeznávacím znakem kultovní kapely také mladá charismatická zpěvačka Lucie Bakešová, známá mj. díky svému úspěšnému angažmá v pěvecké soutěži Hlas Československa. Laura se svými tygry má za sebou již desítku alb, a také novým videoklipem dokazuje, že je stále ve formě!

Vzhledem k tomu, že letošní koncert je současně zahájením slánského festivalu
Music on the Square a ohlášením letních prázdnin, pojali jsme celou akci ve větším stylu než obvykle a pozvali pouze velké hudební sestavy. Před Laurou proto vystoupí žánrově spřízněná "nejzábavnější slánská skupina" Rastafidli Orkestra (reggae/dub/ska) a celý program v 17 hodin zahájí Big Band Beta Slaný s jazzově - tanečními songy.

Masarykovo náměstí je pro veřejnost samozřejmě otevřené po celý den. Od 15 hodin bude nabízet své služby řada převážně místních stánků. Občerstvení zajišťují
Prostor Podpovrchem, Jazz Café Fany, Kantýna Jan Kubr a kavárna Prostor. Dětem, mládeži i dospělým svou nabídku už odpoledne představí Informační centrum pro mládež Slaný, Back on Trees, Ostrov Slaný, Zahrada - Centrum osobního rozvoje, Viola Art, Jantopa Ateliér a Kreativní svět.

Přibližný časový harmonogram:

Beta Big Band Slaný – 17:00

Rastafidli Orkestra – 19:00

Laura a její tygři – 21:00

Předpokládaný konec akce je po 22. hodině.

Akci finančně podporuje Město Slaný. Vstupné na akci je zdarma.

laura a její tygři

Továrník Pála a Lepší Slaný


výstava, 14. června—2. září 2017, výstavní síň a galerie muzea

Nejzásadnějším výstavním počinem letošního roku je nepochybně projekt
Továrník Pála a Lepší Slaný, na jehož vernisáž se můžete těšit ve středu 14. června v 17 hodin, a to v obou výstavních místnostech v 1. a 2. patře muzea. Výstava komplexně představí pro mnohé kontroverzní osobnost slánského továrníka, vynálezce a starosty města v letech 1940—1944 Jaroslava Jana Pály, který svým zakladatelským počinem (1919) v našem městě nastartoval elektrotechnický zázrak vtělený do proslulého podniku Palaba, po r. 1945 Bateria. Vedle množství technických vymožeností podpořených zdařilým výtvarným stylem Zdenka Rykra, autora známých obalů pro čokoládovnu Orion, bude pozornost věnována akci Lepší Slaný, kdy Pála inicioval vznik řady projektů směřujících k celkovému zvelebení města. Výstava má i rovinu poslechovou se vzpomínkami pamětníků a starým rozhlasem, uvidíte také vzácnou starou filmovou nahrávku z Národního filmového archivu. Pálovi byl za minulého režimu neprávem vyčítán podíl na kauze Lidice, což mu přivodilo doživotní těžký žalář. Na výstavě, kterou doprovodí výpravný katalog, na němž se podílela desítka autorů, a minisérie originálních pohlednic, spolupracujeme mj. s Národním technickým muzeem v Praze a dnešní PALABOU a.s. Občerstvení na zahájení výstavy zajišťuje restaurace a pivovar Továrna Slaný. Doplňme, že kromě vernisáže a samotné výstavy můžete ve čtvrtek 22. června a ve čtvrtek 31. srpna vždy od 17 hodin navštívit i komentované prohlídky výstavy za účasti specialisty z Národního technického muzea.

Plakát Továrník Pála a Lepší Slaný Celý článek...